Wystawa prac Albrechta Durera w Krakowie


Od 5 do 25 września w Willi Decjusza w Krakowie można oglądać wystawę: „Albrecht Dürer i jego epoka. Grafika ze zbiorów Wschodniosłowackiego Muzeum w Koszycach”.

Ekspozycja prezentowana w Willi Decjusza podzielona jest na dwie części. Jedną stanowi siedemnaście prac autorstwa Dürera, gdzie można oglądać m.in. cztery dzieła wykonane do Apokalipsy Św. Jana, trzy kompozycje z Dużej Pasji, cztery dzieła z Żywotów Panny Marii, słynnego Rhinocervsa (Nosorożca) oraz kilka dzieł samodzielnych. Drugą część stanowi ekspozycja 45 drzeworytów składających się na słynny Tryumfalny pochód cesarza Maksymiliana I. Na zamówienie cesarza nad ich powstaniem pracowali: Albrecht Dürer, Albrecht Altdorfer, Hans Springinklee i Hans Burgkmair, Hans Schäfelein, Leonhard Beck, Erhard Schön i prawdopodobnie brat Albrechta Dürera, Hans Dürer.

W przypadku indywidualnych prac Albrechta Dürera mamy do czynienia z drzeworytami, jednym miedziorytem (Rycerz, Śmierć i Diabeł 1513) i stalorytem (Wielkie działo 1518). To oryginalne dzieła artysty powstałe za jego życia (dotyczy to samych matryc jak i tłoczenia z nich grafik), oraz po jego śmierci. Najpóźniejszą odbitkę z 1620 r. stanowi wspomniany Rhinocervs (wszystkie prace tłoczone z oryginalnych matryc Dürera).

Wernisaż wystawy, którą Patronatem Honorowym objął Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, odbył się 5 września. Uświetnił go występ Baletu Dworskiego Cracovia Danza pt. „Taniec w czasach Dürera”. Wystawa zrealizowana pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie, a zorganizowaną ją w ramach obchodów Jubileuszu 15-lecia odnowienia Willi Decjusza i działalności Stowarzyszenia. Wystawę można zwiedzać w od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 16.00 oraz w niedziele: 11, 18, 25 września w godz. od 12 do 18.00. W soboty wystawa jest nieczynna. Wstęp wolny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz