Przegląd stoisk wydawniczych na XX Targach Książki Historycznej cz. 2


Druga część naszego przeglądu wydawniczych stoisk to kolejna porcja informacji o najciekawszych i najpopularniejszych książkach XX Targów Książki Historycznej.

TKH w Warszawie

Recepcja Targów, a w niej roll-up z naszym logiem / fot. Wojtek Duch

W naszej relacji trudno byłoby uwzględnić wszystkich 196 wystawców dlatego postanowiliśmy się skupić na największych wydawnictwach. W naszych relacjach nie zapomnimy także o Salonie Muzeów, w którym zaprezentowało się kilkanaście polskich muzeów prezentując swoje publikacje i gadżety. Targom towarzyszyły liczne spotkania z autorami i historykami oraz panele dyskusyjne.

Tegoroczne, jubileuszowe, XX Targi Książki Historycznej, organizowane jak co roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej i Fundację „Historia i Kultura”, odbyły się w dniach 24–27 listopada 2011 r., po raz trzeci w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

To nie ostatnia część naszego podsumowania, będzie nią część trzecia, którą opublikujemy wkrótce.

Dom Wydawniczy Rebis

TKH w Warszawie 2

Rebis / fot. Wojtek Duch

Rebis najmocniej reklamował spotkanie z rosyjskim historykiem Markiem Sołoninem, który promował swoją najnowszą publikację Nic dobrego na wojnie.

Erica

TKH w Warszawie 3

Stoisko Erici / fot. Wojtek Duch

„Na Targach największą popularnością cieszyła się książka Piotra Jaźwińskiego Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej. Na spotkanie z autorem przyszedł tłum fanów autora (bądź historii kawalerii), co również przełożyło się na sprzedaż” - powiedziała nam Karolina Kawałkowska z Erici.

Nie możemy się nie zgodzić z tą opinią, gdyż książka P. Jaźwińskiego wydana przez Ericę w koprodukcji z Tetragonem była chyba największym hitem Targów. Nie tylko świetnie się sprzedawała, ale także szybko znikała z naszych półek, gdzie była do wygrania. Liczba 10 egzemplarzy rozeszła się w mig. Niektórzy startowali w naszym konkursie tylko dla tej książki.

Jak udało nam się dowiedzieć u wydawcy poza pracą P. Jaźwińskiego najlepiej sprzedawały się nowości. Wśród nich znalazły się Pancerne Asy F. Kurowskiego, Wehrmacht kontra US Army. 1939-1945 Porównanie siły bojowej M. van Crevelda i Legion Condor. Hiszpańska wojna Hitlera płk SG T. Nowakowskiego.

„Tegoroczne Targi Książki Historycznej uważamy za udaną imprezę i święto wydawców” - dodała jeszcze Kawałkowska.

Karabela

TKH w Warszawie 4

Boks Karabeli / fot. Wojtek Duch

Na stoisku Karabeli można było nabyć nie tylko książki, ale także liczne gadżety. Z książek uwagę zwracały przede wszystkim album z serii „Wojsko Polskie w służbie Napoleona”. Format i konwencja opracowania nawiązuje do tomów serii „Wojsko Księstwa Warszawskiego”. Natomiast objętość jest większa, bo mieści się w nim największa dotąd liczba stron tekstu i kolorowych plansz. Autorem znakomitych gwaszy jest artysta malarz Ryszard Morawski, znawca mundurów wojskowych, zwłaszcza z epoki napoleońskiej. Tekst napisał Andrzej Nieuważny, znany historyk specjalizujący się w epoce napoleońskiej, autor m.in. tomu o artylerii Wojska Księstwa Warszawskiego.

Jako gadżety do nabycia były małe i duże kartki pocztowe, naklejki, reprodukcje rysunków i koszulki. Wszystkie przedstawiały piękne rysunki jeźdźców z różnych armii i jednostek okresu XVIII i XIX w.

Teatragon

TKH w Warszawie 5

Tetragon na Targach / fot. Wojtek Duch

Podobnie jak na stoisku Erici najlepiej sprzedającym się tytułem byli Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej P. Jaźwińskiego.

„Dobrze sprzedawała się także dwutomowa Flota Czerwona na Morzu Czarnym oraz dwie nowości M. van Crevelda Wehrmacht kontra US Army 1939-45. Porównanie siły bojowej oraz Kolejnictwo w polskich przygotowaniach obronnych i kampanii wrześniowej” - skomentował ruch na stoisku Łukasz Przybyło z Tetragonu.

Podkreślił także, że Targi były dla wydawnictwa udane i na pewno będzie wola przyjazdu także w przyszłym roku.

Oficyna Wydawnicza Rytm

TKH w Warszawie 6

Rytm / fot. Wojtek Duch

Wydawnictwo Rytm na swoich półkach znalazło dużo miejsca dla książek Tadeusza Dołęgi-Mostowicza mimo, iż trudno je uznać za pozycje historyczne. Wśród nich były znane z ekranu publikacje Profesor Wilczur i Kariera Nikodema Dyzmy.

Obecnych było także wiele prac z serii „Biblioteka Armii Krajowej”.

Wydawnictwo DiG

TKH w Warszawie 7

Boks DiG / fot. Wojtek Duch

Wydawnictwo DiG specjalizuje się przede wszystkim w wydawaniu prac popularnonaukowych. W swoim boksie DiG prezentował nie tylko książki, ale także swoje periodyki.

Wydawnictwo Literackie

TKH w Warszawie 8

Stoisko Wydawnictwa Literackiego / fot. Wojtek Duch

Najgłośniejszą książką ostatnich dni jest niewątpliwie autobiografia Danuty Wałęsy - Marzenia i tajemnice. Książka byłej Pierwszej Damy w kilka dni stała się wydawniczym bestsellerem. O książce mówiło się w prasie, radiu i telewizji, a sama autora udzieliła licznych wywiadów.

Inną publikacją Wydawnictwa Literackiego, która nie przeszła bez echa jest Historia polityczna Polski 1944-1991 Andrzeja Leona Sowy. W książce autor w sposób fascynujący obnaża mechanikę systemu, w którym żyliśmy.

Wydawnictwo Naukowe PWN

TKH w Warszawie 9

PWN na Targach / fot. Wojtek Duch

Dynastia Jagiellonów w Polsce Urszuli Borkowskiej , to nowość i chyba najlepsza nasza sprzedaż w trakcie Targów. Zaraz na drugim miejscu Historia władzy w Związku Radzieckim 1945-1991 Rudolfa G. Pichoja” - powiedział nam przedstawiciel Wydawnictwa Naukowego PWN.

Ponadto jak usłyszeliśmy niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się książki z serii „Historia Polski” i „Historia Powszechna” oraz książki Państwa Mai i Jana Łozińskich.

Wydawnictwo Replika

TKH w Warszawie 10

Stoisko Repliki

Wydawnictwo Replika najbardziej zachęcało do zakupu książek Leszka Adamczewskiego. Ten autor w ostatnich latach napisał m.in. Pierwszy błysk. Tajemnica hitlerowskiej broni jądrowej, Skarby w cieniu swastyki i Podziemny skarbiec Rzeszy. Tajemnice fortyfikacji międzyrzeckich.

Nie można było również nie zauważyć książki Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa, którą napisała Aileen Orr. O niedźwiedziu przypomniano niedługo przed Targami. TVP 2 pokazało dokumentalny film o tym osobliwym żołnierzu.

Wydawnictwo Znak

TKH w Warszawie 11

Stoisko Znaku podczas Targów / fot. Wojtek Duch

Biorąc pod uwagę ilość zainteresowanych spotkaniem z Marcinem Ciszewskim to jego www.ru2012.pl było najpopularniejszą książką Znaku na Targach. Sam autor w rozmowie z nami powiedział, że przyszło nie mniej, a może i więcej czytelników na spotkanie z nim już podczas 15. Targów Książki w Krakowie.

Inne promowane pozycje na stoisku Wydawnictwa Znak to Dziewczyny wojenne Łukasza Modelskiego i Czarna kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka Kacpra Śledzińskiego. Na półkach tego wydawnictwa nie mogło także zabraknąć publikacji Normana Deviesa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz