XX Targi Książki Historycznej były jubileuszowe i rekordowe


XX Targi Książki Historycznej okazały się być nie tylko jubileuszowymi, ale także rekordowymi. Przez 4 dni trwania imprezy Arkady Kubickiego odwiedziło 21 000 osób zainteresowanych historią, co jest nowym rekordem frekwencyjnym.

Targi Książki Historycznej

Tłumy gości / fot. Wojtek Duch

Tegoroczne Targi Książki Historycznej odnotowały też rekordową liczbę wystawców – w sumie 196 wydawców z całej Polski. Były wśród nich największe oficyny z segmentu książki historycznej i militarnej, takie jak: Bellona, Wydawnictwo Naukowe PWN, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Znak, Zysk i S-ka, DiG, PIW, Trójmiejska Grupa Wydawnicza, Iskry, Rytm, ale także oficyny uczelniane i naukowe. W ramach Salonu Muzeów swój dorobek zaprezentowało ponad 50 placówek z całego kraju. Na Salonie Bibliotek, można było się też zapoznać z ofertą ponad 30 wystawców bibliotecznych. Szczegółowa relacja ze stoisku jest dostępna pod linkami: Przegląd stoisk wydawniczych na XX Targach Książki Historycznej cz. 1 i Przegląd stoisk wydawniczych na XX Targach Książki Historycznej cz. 2.

Spotkania z autorami

Targom towarzyszyły liczne spotkania z autorami i historykami oraz panele dyskusyjne. Gośćmi specjalnymi XX Targów Książki Historycznej byli autorzy: Marek Sołonin i Wladimir Bieszanow, którzy na targach opowiadali o swoich książkach i spotkali się z czytelnikami. Dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej na Sali Kinowej codziennie odbywały się projekcje filmów dokumentalnych. Dla zainteresowanych okresem Drugiej Rzeczypospolitej Sławomir Koper, autor bestsellerowych książek o elitach tego okresu, przygotował spacer historyczny trasą wpływowych kobiet II RP.

Debatach o PRL w oczach młodych autorów

W ramach promocji tzw. „czerwonej serii” Wydawnictwa Trio odbyła się bardzo ciekawa debata „PRL w oczach młodych autorów czyli komunistyczna rzeczywistość w książkach w serii: W krainie PRL” z udziałem prof. M. Kuli, prof. A. Paczkowskiego i prof. T. Szaroty. Podczas spotkania poruszono także kwestię problemu jakim jest ograniczanie wydawania na polskim rynku książek naukowych na rzecz często byle jakich książek popularnonaukowych.

Stoisko historia.org.pl

Stoisko „historia.org.pl” / fot. Wojtek Duch

Stoisko „historia.org.pl”

Na stoisku „historia.org.pl” rozdano w konkursach kilkadziesiąt książek różnych wydawnictw. Widoczne na zdjęciu obok książki to tylko część z prawie 50 tytułów jakie wygrali czytelnicy portalu. Ponadto na stoisku „historia.org.pl” przygotowano wydruki recenzji, ulotki i zakładki, które kolejny raz były jednym z hitów Targów. Każdy zainteresowany, a takich osób w trakcie całych Targów było sporo, mógł porozmawiać z Redaktorem Naczelnym i członkami redakcji „historia.org.pl”. Więcej o konkursach „historia.org.pl” można przeczytać w artykule: XX Targi Książki Historycznej - konkursy z nagrodami! Swoje stoiska miały także inne ważne media historyczne: ciekawostkihistoryczne.pl i konflikty.pl.

Gry i zabawy

Obok książki historycznej, wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród młodszych odwiedzających, cieszyły się stoiska wydawców gier planszowych i strategicznych. Podczas targów odbyła się premiera gry „Ogniem i mieczem”, połączona z pokazem tej gry oraz warsztatami malowania modeli. W weekend targowy placówki muzealne zorganizowały także zajęcia z myślą o najmłodszych odwiedzających, m.in.: warsztaty z techniki wyrabiania kwiatów z bibuły, zajęcia linorytnicze, lekcje muzealne o kamiennych budowlach i uzbrojeniu rycerskim.

Wargamer Ogniem i mieczem

Podczas targów odbyła się premiera gry „Ogniem i mieczem” firmy Wargamer / fot. Wojtek Duch

Na targach można się było też zapoznać z wystawą zabawek historycznych oraz zabytkowych dział i broni strzeleckiej. Przez cały weekend przed Arkadami Kubickiego odbywały się pokazy grup rekonstrukcyjnych z okresy bitwy pod Grunwaldem. Chętni mogli także wziąć udział w turnieju łuczniczym. Dla amatorów nietypowej, historycznej muzyki odbyły się dwa koncerty zespołu Percival Schuttenbach, prezentującego muzykę Słowian i Wikingów. Szczególną atrakcją towarzyszącą targom był także tramwaj historyczny z przewodnikami opowiadającymi o historii Warszawy.

O targach

Organizatorzy zadbali też o promocję targów w prasie, w telewizji i radio. Przygotowano także i rozesłano kilka tysięcy informacji z zaproszeniami na targi do szkół, bibliotek i organizacji pozarządowych. Niestety tak jak w ubiegłym roku zabrakło reklamy w najbliższym sąsiedztwie Targów. Być może odpowiedni baner, reklama na przystankach lub inna forma promocji w obrębie Placu Zamkowego i jego okolicy ściągnęłaby do Arkad Kubickiego więcej, także „przypadkowych” osób.

Na Targach podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy zadbali o bankomat, gdyż nie u wszystkich wydawców można było płacić kartami kredytowymi. Zapomnieli o nim organizatorzy 15. Targów Książki w Krakowie, co przy awarii bankomatów znajdujących się w pobliżu hali było problemem.

Wartym rozwagi przed przyszłymi Targami Książki Historycznej mogło być zorganizowanie stoiska anglojęzycznego z książkami polskich autorów wydanymi w języku Szekspira lub pracami zagranicznych autorów poświęconych naszej historii. Mogłoby to przyciągnąć do Arkad Kubickiego grono turystów, których oczywiście w Warszawie nie brakuje.

Od 1995 roku targom towarzyszy Nagroda Klio dla najlepszych książek historycznych,przyznawana w czterech kategoriach. W skład jury Nagrody Klio wchodzą: prof. Tomasz Szarota, Tomasz Kizwalter, Jan Kieniewicz, Henryk Samsonowicz i Janusz Tazbir oraz redaktorzy Marian Turski („Polityka”) i Tomasz Lubieński („Nowe Książki”). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: XX Targi Książki Historycznej oficjalnie otwarte! Nagrody Klio rozdane!

Tegoroczne, jubileuszowe, XX Targi Książki Historycznej, organizowane jak co roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej i Fundację „Historia i Kultura”, odbyły się w dniach 24–27 listopada 2011 roku, po raz trzeci w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Dzięki owocnej współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszeniem Muzealników Polskich, po raz pierwszy na TKH został zorganizowany Salon Bibliotek, a po raz drugi Salon Muzeów.

Tegoroczne Targi odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, a także Prezydent M.St. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej. Sukces Targów Książki Historycznej nie byłby możliwy bez współpracy z partnerami: Zarządem Transportu Miejskiego, Tramwajami Warszawskimi oraz Metrem Warszawskim, dzięki którym informacje o Targach Książki historycznej znalazły się w środkach transportu publicznego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz