Program telewizyjny dla historyków (24-30 września 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 24 września

8:00 – Discovery Historia – Ballada o Jureczku

Historia Jerzego Widejki, najmłodszego partyzanta AK na Wileńszczyźnie. W szeregi 3. Brygady Wileńskiej, dowodzonej przez Gracjana Fróga, pseudonim „Szczerbiec”, trafia w 1944 roku, w wieku zaledwie jedenastu lat. Osierocony przez ojca, który zginął podczas kampanii wrześniowej, i matkę, zmarłą w 1942 roku, znajduje wśród partyzantów drugi dom i poznaje prawdziwych przyjaciół. W oddziale zajmuje się m.in. konserwacją broni, jest gońcem, łącznikiem i zwiadowcą. Bierze także udział w wielu akcjach bojowych przeciwko hitlerowskim i sowieckim wojskom. Niebawem zostaje aresztowany przez NKWD i trafia do więzienia, skąd zostaje przeniesiony do domu dziecka. Wkrótce ucieka z przytułku.

10:00- Viasat History –Rok 1066, odc.3

Dokument opowiada o bitwie pod Hastings. Nadciągają oddziały króla Harolda. Tofi i Leofric wraz z Ordgarem i Snorri stają do walki, aby spróbować swoich sił w kolejnej bitwie.

11:00 – Viasat History – Giganci gotyku – dosięgnąć nieba, odc. 1

Jedne z najbardziej fascynujących europejskich gotyckich budowli sakralnych powstały w Sens, Canterbury, Chartres i Kolonii. Architekci i budowniczowie świątyń, którzy swoimi projektami przewyższali ówczesną myśl techniczną, często posądzali byli o paktowanie z diabłem. Budowa Katedry świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii trwała, z przerwami, ponad 600 lat. Ostatecznie zakończono ją w 1880 r. Zwykli pracownicy, dzięki którym powstały jedne z najpiękniejszych przykładów sztuki gotyckiej, nierzadko ryzykowali własne życie, uznając swój trud jako ofiarę składaną Stwórcy. Program przedstawia sylwetki rzemieślników i budowniczych, którzy przyczynili się to powstania tych cennych zabytków architektury.

12:45 – HISTORY – II wojna na froncie wschodnim, odc. 6

Poznajemy historię sowieckiej operacji wojskowej, której celem było otoczenie i ostateczne wyeliminowanie Niemców okupujących Republikę Białoruską.

14:00 – Viasat History – Filmowanie wojny, odc. 1

Sfilmowane amatorskimi kamerami żołnierzy codzienne życie armii podczas bitew. W odcinku cenne materiały filmowe angielskich i niemieckich żołnierzy, ukazujące wschodni i zachodni front, bitwę o Stalingrad i z lądowania oddziałów desantowych.

16:25 – Kino Polska – Zwycięstwo

Wiosna 1945 roku. I Armia LWP zmierza w kierunku Berlina. Front przesuwa się nad Odrę. Na wschodnim brzegu żołnierze wbijają słupy graniczne z białym orłem. Oddział przekracza rzekę i dociera do miasteczka. Żołnierze biorą tu do niewoli niemieckiego kuriera. Doświadczony kapral Naróg ma dostarczyć do sztabu wiezione przez jeńca dokumenty. Kiedy dociera do celu, przesyłka jest już nieaktualna. Wojska wkraczają do Berlina. Oddział Naroga bierze udział w ostatnim szturmie...

19:00 – Discovery Historia – Żołnierze wyklęci: Operacja Lawina

W tym odcinku dowiadujemy się, jak doszło do ostatniego boju podziemia. Poznajemy również kulisy likwidacji oddziału „Bartka” na Śląsku Cieszyńskim. Na tamtą tajemniczą sprawę złożyły się: misterna prowokacja SB, zasadzka i niewyjaśniona do dziś zbrodnia oraz skrytobójcza rzeź „200 wspaniałych”.

20:00 – Polsat Play – Hitler i naziści, odc. 4

Twórcy serii opowiadają o powstaniu i upadku III Rzeszy. Przedstawiają okres historii Niemiec od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera do samobójczej śmierci tego przywódcy. Prezentują także relacje osób żyjących w tamtych latach, świadków zajęcia Francji, zbrodni w Oświęcimiu, klęski pod Stalingradem czy upadku Berlina.

Wtorek, 25 września

10:00 – Viasat History – Złoto Tracji

Dokonania cywilizacji Traków, z której wywodzili się m.in. Orfeusz, Midas i Spartakus. Mieszkańcy Tracji - starożytnej krainy położonej na terenach obecnych państw Bułgarii, Grecji i Turcji - reprezentowali wyjątkowo wysoki poziom rozwoju i wywarli znaczny wpływ na inne ludy. Wykopaliska na obszarze ich byłych domostw i cmentarzy odsłoniły wiele skarbów, głównie pierwsze przedmioty ze złota, jakie kiedykolwiek zrobiono. Przy użyciu zawansowanych technik twórcy dokumentu opowiadają o tajemnicach tej zapomnianej cywilizacji, znanej z pięknych i kunsztownych dzieł sztuki.

11:00 – Polsat Play – II wojna światowa w kolorze, odc. 8

Armia niemiecka, po przegranej pod Stalingradem i Moskwą, znalazła się w lipcu 1943 roku w pułapce. Armia radziecka wyparła Niemców z Rosji, poprzez Ukrainę, Bałkany i Węgry. W działaniach wojennych wielką rolę odegrali partyzanci, tacy jak np. Tito walczący z nazistami w Jugosławii.

12:00 – Discovery Historia – Zaginiony premier

Rok 1967. Całą Australię obiega wiadomość o zniknięciu premiera Harolda Holta, spychając na dalszy plan informacje o trwającej wojnie w Wietnamie. Do dziś nie wiadomo, co stało się z australijskim szefem rządu, który nie wrócił z krótkiej wycieczki na plażę Cheviot. Według wyników najnowszego śledztwa Holt miał utonąć w wodach oceanu. Fani teorii spiskowych są jednak przekonani, że uciekł on na pokładzie łodzi podwodnej do Chin. Inni twierdzą, że ze zniknięciem premiera wiąże się jeszcze bardziej tajemnicza historia. Autorzy dokumentu na podstawie rozmów ze współpracownikami Holta próbują zrekonstruować wydarzenia sprzed 44 lat.

17:00 – Viasat History – Wędrówki ludzkości, odc. 2

Nie wiadomo, w jaki sposób ludzie po raz pierwszy dotarli do Australii. Dokumentaliści odwiedzają tamtejszy Park Narodowy Mungo, znajdujący się w południowej części kontynentu. Temperatura przekracza tam czterdzieści stopni Celsjusza. Rocznie spada tu zaledwie trzydzieści centymetrów deszczu. Tereny te zamieszkują miliony much. Na tym jałowym pustkowiu naukowcy odnajdują dowody istnienia naszych przodków.

18:00 – Viasat History – Najgorsze zawody w historii: Średniowiecze

Okazuje się, że najbardziej nieprzyjemne, najgorsze zawody wykonywane przez ludzi na przestrzeni dziejów miały w historii ogromne znaczenie. Dowiemy się jaki wpływ dla zaistnienia pewnych historycznych wydarzeń i powstania określonych instytucji oraz symboli społecznych miały prace znajdujące się na najniższym szczeblu w hierarchii.

Środa, 26 września

9:00 – Discovery Historia – Dyktatorzy i ich projekty

Autorzy dokumentu dokonali analizy motywów, jakimi kierowali się w swoich działaniach znani dyktatorzy. Widzowie dowiedzą się m.in., dlaczego tak często ich despotyzmowi towarzyszyła przesadna wystawność, jak np. w przypadku Mussoliniego, czy wymagające projekty budowlane, jakie zamawiał m.in. Hitler.

12:00 – TVP Historia – Generał Stanisław Maczek

Film opowiada o życiu i służbie wybitnego polskiego wojskowego. Generał Stanisław Maczek był dowódcą 1. Dywizji Pancernej, która w latach 1944 - 1945 walczyła o wyzwolenie Francji, Belgii i Holandii. Dokument zawiera oryginalne nagrania z głosem generała, materiały z Instytutu Polskiego i Muzeum im. Generała Sikorskiego w Londynie, z archiwum WFDiF, ze zbiorów Stefana Kotowicza, Janusza Moszczyńskiego, Jerzego Żegoty - Januszajtisa i Krzysztofa Barbarskiego.

13:40 – Kino Polska – Weterplatte

Westerplatte, polska składnica amunicyjna na terenie Wolnego Miasta Gdańska, 31 sierpnia 1939 roku. Ostatni dzień i noc przed wybuchem wojny. Po tym, jak do gdańskiego portu zawinął pancernik „Schleswig-Holstein”, żołnierze trwają w pogotowiu bojowym na stanowiskach ogniowych. Rankiem 1 września Niemcy wysadzają otwór w murze wartowni, rozpoczyna się nierówna walka. Zgodnie z założeniami składnica ma się bronić przez dwanaście godzin, do momentu przybycia posiłków…

15:55 – TVP Historia – Wyklęci przez bogów

Od 50 lat polski ksiądz Marian Żelazek opiekował się trędowatymi mieszkającymi w indyjskiej Puri, zamkniętej wiosce chorych. Dzięki duchownemu to wyklęte przez lata miejsce zostało przekształcone w normalnie funkcjonującą osadę, gdzie działają szkoły i tworzą się nowe rodziny. Ludzie z zewnątrz nie akceptują jednak istnienia cierpiących, którzy poza własnym gettem spotykają się z pogardą i odrzuceniem. Ksiądz chciał obalić symboliczny mur dzielący te dwa światy. Zakonnik za swoją działalność misyjną był nominowany do pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 30 kwietnia 2006 roku w miejscu, któremu poświęcił prawie całe swoje życie.

18:00 – Discovery Historia – Kobiety faraonowie

Dokument o najsłynniejszych egipskich władczyniach. Nefertari była żoną Ramzesa II, zwanego Wielkim. W Dolinie Królowych w Górnym Egipcie znajduje się jej grobowiec ze słynnymi malowidłami. Nefertiti, małżonka Echnatona, żyła w XIV w. p.n.e. Jej popiersie odkryte w 1912 roku w Tell el-Amarna jest jednym z najwybitniejszych dzieł sztuki starożytnego Egiptu, jakie zachowały się do naszych czasów. Królowa Hatszepsut po śmierci swojego męża, Totmesa II, objęła władzę w państwie. Zasłynęła pokojową polityką zagraniczną. Ufundowała takie budowle sakralne, jak te należące do kompleksu w Karnaku, czy też sanktuaria w Nubii. Kleopatra VII z rodu Ptolomeuszów po tym jak w 47 r. p.n.e. pozbawiono ją tronu, z pomocą Cezara szybko odzyskała władzę. Słynęła ze swojej urody, inteligencji i wykształcenia. Była ostatnią królową starożytnego Egiptu.

20:00 – Viasat History – Hannibal

Brytyjski dramat historyczny poświęcony dziejom starożytnego rzymsko-kartagińskiego konfliktu. Rok 218 p.n.e. Hannibal, kartagiński wódz, niezrównany w sprawach wojskowości, wraz z 40-tysięczną armią i 37 słoniami przeprawia się przez Pireneje i Alpy, czym zaskakuje Rzymian, spodziewających się ataku od strony morza.

22:00 – Discovery Historia – Z archiwum Stasi

Jedna historia pokazana z trzech różnych punktów widzenia: Petera, młodego pisarza, nie bojącego się publicznie krytykować socjalistycznej władzy NRD, jego przyjaciela Hartmuta, który pod pseudonimem Hans współpracował ze Stasi i na niego donosił oraz samego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej i dokumentów przez niego zbieranych. Film w inteligentny sposób ukazuje metody działania totalitarnego państwa i jego administracji.

Czwartek, 27 września

10:00 – Viasat History – Wspaniała Aleksandria

Historyczka Bettany Hughes poszukuje śladów zaginionej Aleksandrii. Owo miasto, leżące w północnym Egipcie, zostało założone przez Aleksandra III Wielkiego na przełomie 331 i 332 roku p.n.e. Mieszkali tu tacy sławni ludzie, jak Kleopatra i Archimedes. W Aleksandrii znajdowała się również największa biblioteka starożytności.

12:00 – Viasat History – Najgorsze zawody w historii: Panowanie Tudorów

Okazuje się, że najbardziej nieprzyjemne, najgorsze zawody wykonywane przez ludzi na przestrzeni dziejów miały w historii ogromne znaczenie. Dowiemy się jaki wpływ dla zaistnienia pewnych historycznych wydarzeń i powstania określonych instytucji oraz symboli społecznych miały prace znajdujące się na najniższym szczeblu w hierarchii.

13:00 – Discovery Historia – Kubański kryzys rakietowy

W październiku 1962 roku pojawiła się groźba konfliktu nuklearnego pomiędzy Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi. Stan zagrożenia został spowodowany rozmieszczeniem na Kubie przez ZSRR pocisków rakietowych, które zagrażały terytorium USA W programie usłyszymy wypowiedzi osób, od których decyzji wiele wówczas zależało.

15:00 – Discovery Historia – Generał Wojciech Jaruzelski

Unikalny dokument o Wojciechu Jaruzelskim. Oto pierwsza tak szczera i wręcz intymna rozmowa, dzięki której zgłębimy mało znane fakty z życia jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci powojennej Polski. O swojej młodości opowie sam Jaruzelski, który przyznaje, jak ciężko było mu się odciąć od rodzinnych, antyrosyjskich korzeni.

17:00 – Viasat History – Wędrówka ludzkości, odc.4

W tym wydaniu autorzy serii starają się wyjaśnić, jak mimo wielu trudności nasi przodkowie zdołali podbić kontynent europejski. Według jednej z teorii, mniej więcej siedemdziesiąt tysięcy lat temu niewielka grupa ludzi wyruszyła z Afryki na Półwysep Arabski. Ta gromadka stała się przodkami wszystkich ludzi żyjących dziś na świecie. Wciąż nie wiemy, w jaki sposób pionierzy pokonali pustynie dzielące ich od Europy. Prawdopodobnie tysiące lat po tym, jak opuściliśmy Czarny Ląd, na naszej planecie zapanował na krótko cieplejszy i bardziej wilgotny klimat. Pustynie skurczyły się i stopniowo zazieleniły, rozprzestrzeniając się na Bliski i Środkowy Wschód w kierunku Europy.

19:00 – Discovery Historia – Bitwy żołnierza polskiego: Monte Cassino

Historia walki polskiego 2. Korpusu, który przełamał niemiecki opór. Monte Cassino, które w 1944 roku stanęło na drodze do Rzymu, kosztowało Polaków wiele ofiar.

20:30 – Polsat Play – Łowcy nazistów, odc. 13

8 maja 1945 roku Heinrich Himmler wraz z 14 innymi esesmanami, wyposażony w dokumenty na nazwisko Heinricha Scherzingera wyruszył na południe Niemiec. Grupa ta miała przypominać zdemobilizowaną jednostkę żandarmerii polowej. Himmler został jednak aresztowany przez Brytyjczyków, zidentyfikowany i osadzony w obozie Westertimke. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo poprzez połknięcie cyjanku potasu w czasie próby przesłuchania 23 maja 1945 roku.

Piątek, 28 września

10:00 – Viasat History – Niedole Roberta Oppenheimera

Sylwetka jednego z najbardziej kontrowersyjnych naukowców XX wieku. W 1939 roku w USA i ZSRR trwały prace nad skonstruowaniem bomby atomowej. W tym wyścigu Amerykanom przewodził Robert Oppenheimer. Ten wybitny fizyk kierował projektem Manhattan, który realizowano w tajnym laboratorium rządowym Los Alamos w Nowym Meksyku. W 1945 roku na pustyni Alamogordo przeprowadzono pierwsze próby nuklearne. Kilka tygodni później Stany Zjednoczony zrzuciły bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, kończąc II wojnę światową. W ciągu jednej nocy Robert Oppenheimer stał się bohaterem narodowym. Sam nigdy nie wybaczył sobie skutków zastosowania bomby atomowej. Po wojnie opowiadał się zdecydowanie ze powołaniem międzynarodowej agencji, która kontrolowałaby użycie energii jądrowej. Wzywał do zakończenia wyścigu zbrojeń między USA a ZSRR. Kategorycznie sprzeciwiał się pracom nad bombą wodorową. Stał się solą w oku ówczesnych polityków. Ponieważ żona i brat Oppenheimera należeli do partii komunistycznej, a on sam miał dostęp do tajnych informacji o amerykańskiej polityce atomowej, był stale inwigilowany przez CIA i FBI. Podejrzewany o współpracę z komunistami, doznał wielu niezasłużonych upokorzeń. Z poniżeniem, które go spotkało, nie pogodził się do końca życia.

12:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: Rewolucja

Podczas I wojny światowej władze państw zaangażowanych w konflikt stanęły w obliczu buntu wojsk. Żołnierze często nie wytrzymywali trudnych warunków panujących na froncie.

14:20 – TVP Polonia – Polacy w Bitwie o Anglię

Film dokumentalny przedstawia udział polskich pilotów w bitwie, która uważana jest za przełomową w przebiegu II wojnie światowej. Bitwa o Anglię toczyła się od lipca do października 1940 r. Niemieckie lotnictwo miało za zadanie zniszczenie systemu obrony powietrznej Wielkiej Brytanii i doprowadzenie do lądowania sił niemieckich na wyspie. W najtrudniejszym okresie bitwy do walki weszły polskie dywizjony myśliwskie 303 i 302.

15:00 – Viasat History – Wyprawy w czasie, odc. 20

Wytapianie żelaza było w Anglii istotną umiejętnością na długo przed rewolucją przemysłową. W poszukiwaniu początków tego zajęcia Tony Robinson i jego towarzysze wyruszają do doliny w hrabstwie Staffordshire. Wygląda na to, że od stuleci właśnie w tym miejscu najprężniej w kraju działały piece hutnicze i kuźnie. Ekipa wie, co wytapiano tu od czasów królowej Elżbiety, ale musi sprawdzić, co uzyskiwano tą metodą w średniowiecznej Anglii. Zespół ma na to tylko 3 dni.

17:00 – Viasat History – Wędrówka ludzkości, odc. 5

Obie Ameryki, Północną i Południową, zamieszkuje dziś prawie miliard ludzi. Żyją w blisko pięćdziesięciu krajach i porozumiewają się w ponad siedmiuset językach. Okazuje się, że pierwszy człowiek postawił stopę na amerykańskiej ziemi stosunkowo niedawno. W szczytowym okresie ostatniego zlodowacenia nasi przodkowie żyli w Afryce, Australii, Europie i Azji już od co najmniej piętnastu tysięcy lat. Tymczasem Ameryka wciąż pozostawała nietknięta. Wynikało to z trzech przyczyn: na wschodzie rozciągał się Ocean Atlantycki, na zachodzie rozległy Pacyfik, a północ kontynentu przykryta była lodowcem. Mimo to, pionierzy zdołali dotrzeć do krainy, która na pozór była nie do zdobycia.

19:00 – Discovery Historia – Miłość w Auschwitz

Twórcy dokumentu opowiadają o zakochanych, którzy poznali się w Auschwitz. Mimo że ich uczucie narodziło się w tak tragicznych okolicznościach, przetrwało najtrudniejsze chwile i rozwijało się przez następne 40 lat.

20:00 – TVP Historia – Królowa Elżbieta – ciągłości i zmiany

Angielscy dokumentaliści prezentują sylwetkę obecnej brytyjskiej monarchini, Elżbiety II z dynastii Windsor. Na tronie zasiadła w 1953 roku w wieku 27 lat. Młoda władczyni była wówczas mężatką i matką dwojga dzieci Karola i Anny. Razem z greckim księciem Filipem Mountbattenem doczekała się jeszcze dwójki potomstwa. Obowiązki rodzinne nigdy nie przeszkodziły jej w wypełnianiu królewskich powinności, choć przez blisko 59 lat panowania nie brakowało powodów do zmartwień. Zwłaszcza konflikty i seria rozwodów w najbliższej rodzinie królowej stanowiła trudny rozdział w długiej historii jej rządów. Ostatnimi laty coraz częściej podnoszą się głosy podważające konieczność istnienia monarchii w Wielkiej Brytanii.

Sobota, 29 września

9:00 – Discovery Historia – Altantropa – Kontnent ze snów

Ambitna wizja niemieckiego inżyniera Hermana Sörgela zrekonstruowana przy pomocy animacji komputerowej. Po pierwszej wojnie światowej zaproponował on osuszenie Morza Śródziemnego poprzez zbudowanie tamy na Gibraltarze. Na tych terenach powstać miał region o szybko rozwijającej się gospodarce.

11:00 – HISTORY – II wojna na froncie wschodnim

Widzowie będą mieli okazję spojrzeć z sowieckiego punktu widzenia na olbrzymią operację wojskową, która doprowadziła do wyzwolenia Ukrainy spod hitlerowskiej okupacji.

13:00 – Viasat History – Gruźlica: Biała śmierć

Na gruźlicę ludzie zapadali już w starożytności. Obecnie obserwuje się zatrważającą falę nawrotu tej choroby i szacuje, że dotknie ona jedną trzecią naszej populacji. W 1905 roku niemiecki mikrobiolog Robert Koch otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie zarazków wywołujących gruźlicę. W 1982 roku prognozowano jej całkowite wyeliminowanie, jednak - jak potwierdzają najnowsze medyczne badania - ten optymizm był na wyrost.

15:00 – Discovery Historia – Kapelan

Sylwetka księdza Kazimierza Jancarza, bliskiego przyjaciela Jana Pawła II, kapelana Solidarności, opozycjonisty w czasach PRL, założyciela i organizatora duszpasterstwa mistrzejowickiego w Nowej Hucie.

19:00 – TVP Historia – Kalendarium historyczne: Konflikty, bitwy, wojny: Korpus Ochrony Pogranicza

Cykl przedstawia historię wojskowości, w tym dzieje techniki militarnej. Główną oś programu stanowi rozmowa prowadzącego - dyrektora muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, prof. Janusza Ciska, z zaproszonymi ekspertami.

20:00 – Viasat History – Upadek twierdzy krzyżowców

W 1178 roku nastąpiła kulminacja napięć między chrześcijanami i muzułmanami. Saladin, kurdyjski przywódca, nie mógł pozostać obojętny wobec krwawego podboju Jerozolimy dokonanego przez pierwszych krzyżowców. Starcie, do którego doszło między tymi dwiema gigantycznymi siłami, przeszło do historii jako jedna z najsłynniejszych bitew tego okresu.

23:00 – Discovery Historia – Zamachy na Stalina

Kulisy pięciu nieudanych zamachów na Józefa Stalina. Twórcy dokumentu analizują materiały z niemieckich, angielskich i amerykańskich archiwów państwowych.

Niedziela, 30 września

9:00 – Viasat History – Jak sztuka stworzyła świat, odc. 3

Tony Blair i George Bush wykorzystywali w swoich kampaniach wyborczych techniki wizualne, które stosowano już przed tysiącami lat, m.in. w czasach, gdy powstała budowla megalityczna Stonehenge.

11:00 – Viasat History – Wszystko o Van Goghu, odc. 1

W pierwszym odcinku przyjrzymy się dzieciństwu znakomitego malarza, a także jego miłości do swojej owdowiałej kuzynki i nieudanych próbach dostania się na amsterdamski uniwersytet.

12:00 – TVP Historia – Święci i Grzesznicy: Historia Papiestwa, odc. 4

Sześcioodcinkowy serial dokumentalny, zdradzający najgłębsze tajemnice papieży. Pokazuje ich rolę w katolicyzmie, ale także ich wpływ na polityczne oraz kulturalne losy świata. Każdy z sześciu odcinków przedstawia inny wycinek dziejów papiestwa: od postaci świętych po zdrady i intrygi.

14:30 – Discovery Historia – Przełomowe wynalazki: Pieniądze

W tym odcinku Ronald Top przedstawi nam historię czegoś bliskiego nam wszystkim - pieniędzy. Zobaczymy, jak to było w dalekiej przeszłości, gdy środkami płatniczymi były na przykład muszle. Przekonamy się też, jak będzie wyglądała nasza najbliższa przyszłość, gdy telefony komórkowe będą pełniły funkcję elektronicznych portfeli. Razem z Ronaldem Topem odwiedzimy także rzymską kopalnię i słowacką mennicę.

16:00 – Viasat History – Rycerze z Margat

Po pierwszych wyprawach krzyżowych w XII i XIII wieku przybysze z Europy zaczęli osiedlać się na wybrzeżach Syrii. Do obrony zostały tam wzniesione potężne twierdze. Największą z nich i najpotężniejszą był zamek w Margat - siedziba joannitów. Film wyjaśnia, co było powodem rezydowania tam zakonników i jak wyglądało ich życie. Węgierscy naukowcy postanowili zająć się szczegółowym zbadaniem przeszłości warowni w Margat. Odkrycia badaczy zostaną przedstawione za pomocą animacji 3D.

18:00 – HISTORY – Dzień w którym zginął John Lennon

John Lennon został zastrzelony 8 grudnia 1980 roku w bramie nowojorskiej kamienicy, w której mieszkał. Autorzy dokumentu, na podstawie wspomnień najbliższych oraz materiałów zebranych w czasie dziennikarskiego śledztwa, rekonstruują ostatnie dni życia artysty i chwile poprzedzające spotkanie z szaleńcem Markiem Chapmanem. Dowiemy się między innymi, w jaki sposób tragiczna wiadomość o jego śmierci dotarła do pozostałych Beatlesów. Przed kamerami występują: wdowa po muzyku Yoko Ono, jego przyjaciele, współpracownicy i fani.

19:00 – HISTORY – Starożytne odkrycia, odc. 1

Technologia transportu nie stanowi cudu nowoczesności. Już w VI wieku przed naszą erą Grecy wybudowali linię kolejową, a 1200 lat później Chińczycy skonstruowali maszyny napędzane siłą wiatru.

20:00 – TVP Historia – Bitwa pod Neretwą

II wojna światowa, styczeń 1943 roku. Na froncie bałkańskim trwają zacięte walki. Siły niemieckie w obawie przed atakiem aliantów rozpoczynają wielką ofensywę przeciwko jugosłowiańskim partyzantom. Jedynym ratunkiem dla nich i tysięcy uchodźców jest ucieczka przez most na rzece Neretwa.

22:00 – HISTORY – Gettsyburg

Niezwykły obraz, na który składają się historie żołnierzy walczących na linii frontu. Film Ridleya i Tony’ego Scottów został nagrodzony czterema statuetkami Emmy 2011, w tym za najlepszy film dokumentalny. Dzięki niemu poznajemy metody walki i mało znane fakty dotyczące najbardziej krwawej wojny w historii Ameryki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Łukasz pisze:

    Dzięki wielkie za ten przegląd tygodnia, przydał się....

Zostaw własny komentarz