Pola Chwały 2012 – relacja


Około 700 osób zaangażowanych w organizację imprezy, kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych i tłumy uczestników – tak najkrócej można opisać tegoroczne Pola Chwały. Impreza, która jest zlotem miłośników historii i wojskowości z Polski i zagranicy, toczyła się w ośmiu punktach Niepołomic, a sercem wydarzenia był zabytkowy zamek.

Pola Chwały 2012

Całe miasto zamieniło się w obóz wojskowy, w którym stacjonowały oddziały ze wszystkich epok: od starożytności reprezentowanej przez greckich hoplitów i legiony rzymskie po współczesne wojska polskie, amerykańskie i brytyjskie walczące w Afganistanie. Można było porozmawiać z rekonstruktorami, przymierzyć mundury czy wziąć do ręki broń albo wsiąść do wozu bojowego. Nic więc dziwnego, że na imprezę przybyły całe rodziny, a największe emocje okazywały dzieci.

Tegoroczne Pola Chwały były szczególnie poświęcone dwusetnej rocznicy bitwy pod Borodino (1812). Na tę okazję powstała olbrzymia makieta: na powierzchni 10 metrów kwadratowych odwzorowano teren, na którym rozegrało się starcie i ustawiono ponad trzy tysiące figurek żołnierzy. Wydarzeniom sprzed 200 lat była także poświęcona konferencja naukowa.

W salach zamkowych zgromadzili się miłośnicy gier wojennych i planszowych, a dzieci mogły popróbować swych sił grając w gry wielkoformatowe przygotowane przez Polskie Gry Planszowe i Instytut Pamięci Narodowej. Dla nich także były prowadzone Szkoły: Rycerska i Dam Dworu oraz Kącik Pazia.

Pola Chwały 2012

W niedzielne przedpołudnie ulicami Niepołomic przeszła defilada oddziałów rekonstrukcyjnych, które potem prezentowały się na hipodromie, aby wreszcie wziąć udział w barwnych rekonstrukcjach, obfitujących w efekty pirotechniczne.

Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Pola Chwały przy szczególnym wsparciu Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach oraz Spółki „Wodociągi Niepołomice”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. marlene pisze:

    acch,czytam pana reportaże juz od jakiegoś czasu. imponuje mi pan niesamowitą wiedzą historyczną. Pana reportaże czyta się z ogromną przyjemnością, jest to bezcenne. Oby tak dalej. Gratuluję!

    PS :*

Zostaw własny komentarz