31. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego. Studenckie obchody w Krakowie


Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej wraz z Kołem Naukowym Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz kolejny zorganizuje na Rynku Głównym w Krakowie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego są częścią projektu „Dotknij historii” – jednego z głównych filarów działalności Stowarzyszenia od początku jego funkcjonowania. W ciągu dwóch ubiegłych lat studenci zorganizowali obchody 29. i 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W 2011 r. obchody organizowane przez Stowarzyszenie i Koło Naukowe Historyków Studentów UJ były największą i najlepiej dostrzeżoną inicjatywą małopolską z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W tym roku przewidziano wielopunktowy program obchodów 31. rocznicy.

„Mając świadomość, że jedynie nietypowe formy nauki mogą przybliżyć młodemu pokoleniu datę 13 grudnia oraz unaocznić realia tamtych wydarzeń, zaplanowaliśmy pokaz druku tzw. bibuły, skierowany głównie do młodzieży szkół średnich, zaprezentowany przez jednego z byłych opozycjonistów, drukarza prasy podziemnej. Aby zainteresować młodzież wydarzeniami z lat 1981-1983, zorganizowany zostanie również specjalny konkurs, w którym będzie można zdobyć wartościowe nagrody książkowe ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Konkurs będzie podzielony na dwie części: esej oraz test wiedzy o stanie wojennym.”

Kolejnym punktem programu będzie debata składająca się z dwóch etapów. W pierwszej turze głos zabiorą znani historycy, publicyści oraz doktoranci i studenci zainteresowani omawianą tematyką. Gośćmi drugiego panelu będą natomiast „świadkowie historii„ – krakowscy opozycjoniści, którzy opowiedzą m.in. o trudach codziennego życia w czasie obowiązywania w Polsce stanu wojennego. Dopełnieniem dnia będzie koncert zespołu wykonującego utwory w ”wojennym” klimacie.

Atmosferę trudnych dni stanu wojennego przybliży ponadto odpowiedni wystrój klubu „Pod Jaszczurami„, gdzie odbędzie się pokaz druku „bibuły„, konkurs oraz wspomniane wyżej debaty. Zostaną rozwieszone transparenty, zdjęcia oraz pamiątki z ”wojennych” lat. W zrozumieniu minionych wydarzeń ma również pomóc możliwość obejrzenia przez każdego przechodnia specjalnych filmów, zdjęć i innych materiałów związanych ze stanem wojennym wyświetlanych na telebimie na płycie Rynku Głównego.

Dodatkowo przez cały dzień rozdawane będą okolicznościowe gazetki: „Trybuna Ludu„ zawierająca propagandowe tłumaczenie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego oraz ”Biuletyn Informacyjny Solidarność” – przedstawiający najważniejsze informacje na temat wydarzeń rozgrywających się po 13. grudnia, prawdziwe przyczyny wprowadzenia stanu wojennego, informacje o represjach itp. Materiały te będą rozdawane przez studentów przebranych za funkcjonariuszy ZOMO oraz MO.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. Władek pisze:

    Jaki sens mają obchody rocznicy stanu wojennego?
    A jeżeli mają, to może powinniśmy też obchodzić rocznice zamachu majowego 1926 roku?

    • Wojtek Duch pisze:

      To zależy, co rozumiemy przez obchody. Jeśli przypomnienie, a tak jest w tym wypadku, to warto. O zamachu majowym też warto przypominać, bo to dramatyczne wydarzenie zmieniło II RP.

      • Władek pisze:

        Słownik języka polskiego: „obchód”, zwykle w lm „obchody” - uroczystości organizowane dla uczczenia kogoś lub czegoś.
        Używajmy zatem właściwych słów.

  2. Krzysztof pisze:

    Sens?
    Aż 53% mgr nad Wisła zna dokladną datę wprowadzenia Stanu Wojennego; porwnaj z lokatami polskich uniwersytetow w rankingach...5-setka ( tylko 2: UJ i UW)
    Hm; filozofia hisotorii @teologia: upadek Imperium tj. dlaczego? Idz do biblioteki i czytaj +interpretuj prasę z lat 70 i 80tych i wnioskuj logicznie z Wszechobecnego „strachu przed wojna atomową” i co? Nagle Potęga się rozpadła z „dobrej woli” diabła?
    Widzę, że masz wodę w mozgu jak 47 % mgr!
    Zamach Majowy, jak kazde wydarzenie, też trzeba pamiętać i rozumieć; dal mnie to hisotria,a S.Wojenny przeżywałem „aktywnie” (ile osobodmowilo zlozenia przysięgi wojskowej wtedy?) więc glupstwa na ten temat znam od podszewki: archiwa i dokumenty sa otwarte ale widze ze krawat prezentera -pajaca z TV lub Harry Potter to b.ciekawe niz wydarzenia historyczne ....psie (J.Kaczmarski, Obława)

Zostaw własny komentarz