Kościół bożogrobców odkryty w Starorypinie


W ubiegłym roku Rypin, małe miasto w ziemi dobrzyńskiej, obchodził 690 rocznicę sprowadzenia bożogrobców (1323). Dziś stanowisko archeologiczne w Starorypinie, po niemal siedmiu latach wykopalisk, może pochwalić się nie lada znaleziskiem, odkryto tam bowiem fundamenty XIV-wiecznego kościoła tego zakonu. Jako pierwszy o tym niebagatelnym sukcesie poinformował przed paroma dniami serwis rypin.com

Herb Zakonu Grobu Bożego / aut. Mathieu Chaine CC-BY-SA-3.0

Herb Zakonu Grobu Bożego / aut. Mathieu Chaine CC-BY-SA-3.0

Zakon bożogrobców, oficjalnie nazywający się Zakonem Rycerskim Grobu Bożego w Jerozolimie, założony został przez pierwszych krzyżowców w Ziemi Świętej, a jego początki zwykle wiąże się z postacią samego Godfryda z Bouillon. Zakon, który na symbol obrał sobie krzyż jerozolimski, podlegał tamtejszemu patriarsze łacińskiemu. Członkowie zakonu po upadku Akki w 1291 roku, wzorem pozostałych zakonów, poszukiwali innych terenów na swoje siedziby. Część z nich trafiła do Polski, a w 1323 roku otrzymali uposażenie w postaci szpitala w Starorypinie od książąt dobrzyńskich, Władysława i Bolesława oraz Anastazji. „To oni (bożogrobcy - przyp. aut.) przez wieki kształtowali chrześcijańskie oblicze tej ziemi. Nawiązujemy do ich bogatej tradycji i dziedzictwa, które zostawili.”, powiedział podczas uroczystej homilii w  biskup Roman Marcinkowski1.

Kościół bożogrobców, odnaleziony przez zespół archeologów pracujących pod kierownictwem Jadwigi Lewandowskiej, to świątynia pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. „Kościół pochodzi z XIV wieku, od XIX wieku praktycznie funkcjonujący już jako ruina, a ostatecznie w latach 60. wieku rozebrany w wyniku konfliktu pomiędzy właścicielem ziem a włościanami”, wyjaśnia Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, którego słowa przytoczyła oficjalna strona miasta Rypina2. Jak dotąd archeolodzy zajmują się odkrywaniem pozostałości wieży kościoła. Na najbliższy sezon planowane jest dotarcie do reszty zabytku, co pozwoli na dokładne rozpoznanie budowy świątyni. Niewykluczone jest także odkrycie tamtejszego cmentarza przykościelnego.

Zdjęcia z wykopalisk, a także film im dedykowany, można oglądać tutaj: Skarb Starorypina! Archeolodzy odkryli ruiny kościoła.

  1. za ks. Włodzimierzem Piętką, zob. http://www.plock.gosc.pl/doc/1711665.Pod-plaszczem-z-krzyzem []
  2. http://rypin.com/2014/04/skarb-starorypina-archeolodzy-odkryli-ruiny-kosciola/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Ars pisze:

    W Miechowomie tez sa Bozogrobowcy, nie wiedzialem ze maja jeszcze gdzie swoje „oddzialy”

  2. Anonim pisze:

    W Rypinie (dziś w Starorypinie) szpital Bożogrobców był jednym z większych w Polsce. Bożogrobcy byli również w pobliskim Górznie. Początkowo około 1323 roku zbudowali szpital obok istniejącego kościoła. Do dziś nie udało się odnaleźć miejsca gdzie kościół istniał, dziś już wiadomo że fundamenty które zostały odkryte w 2014 roku, przy których prowadzono ponowne prace w 2015 to są fundamenty dużego pieca, w który do dziś był cały wsad!!!. Niestety kościół jest w innym miejscu, a jego miejsce jest nadal nieznane. 😉 W tym roku również są prowadzone badania archeologiczne w Starorypinie (dawnym Rypinie). Kiedy Rypin został przeniesiony w nowe miejsce, również i Bożogrobcy się przenieśli z szpitalem i kościołem. W nowym Rypinie zbudowali nowy szpital i kościół pw. Św. Ducha (który został rozebrany w 1941 r. przez nazistów).

Zostaw własny komentarz