Putin uhonorował Dzierżyńskiego


Władimir Putin podpisał dekret przywracający i honorujący kilka dawnych nazw jednostek radzieckich - Lenina, Żukowa etc. Elitarna jednostka Wojsk Wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych otrzymała imię Feliksa Dzierżyńskiego. W początkach sowieckiego państwa, Dzierżyński był twórcą nowego systemu bezpieczeństwa i krwawego terroru w walce z przeciwnikami rewolucji bolszewickiej.

Feliks Dzierżyński

MSW Federacji Rosyjskiej odpowiedziało na protesty obrońców praw człowieka - byli ludzie żywotnie związani z dywizją, służbą i jej imieniem. Przywrócenie dawnej nazwy rosyjskim wojskom wewnętrznym, odnowiło starą debatę o tym co należy w rosyjskiej historii świętować, a co piętnować.

Imię dywizji miało zostać przywrócone na wniosek weteranów sił wewnętrznych MSW. Innym argumentem było twierdzenie, że Dzierżyński wykazał męstwo i odwagę w walce o porządek wewnętrzny kraju w czasach wojny domowej. Powrót im. Dzierżyńskiego krytykował członek Rady Praw Człowieka Siergiej Krivenko, w wywiadzie dla radia „Moskwa Mówi”, odpowiadał, że nazwa „im. Dzierżyńskiego” jest ohydna, a samo społeczeństwo ma dwojaki stosunek do tej postaci.

W odpowiedzi, asystent Ministra Spraw Wewnętrznych - pierwszy zastępca Szefa Wojsk Wewnętrznych Rosji, Wasilij Dzerzhinets Panchikov powiedział, że obrońcy praw człowieka mogą mieć osobistą opinię, ale te nie mogą wziąć góry nad uczuciami weteranów. Opinia Krivenki też nie może brać góry nad uczuciami weteranów.

Z kolei członek prezydium „Funkcjonariusze Rosji”, Dimitrij Galochkin, jest przekonany, że Rosja powinna być silna swoją tradycją. Szanuje decyzję weteranów, organy ścigania i siły zbrojne muszą być silne tradycją. Według Galochina, weterani dbają o sukcesję pokoleń. W Mongolii np. stoi pomnik Czyngis Chana, a we Francji nie ma monumentu Napoleona. Pamiętamy słowa Dzierżyńskiego, że „Czekista powinien mieć gorące serce, zimną krew i czyste ręce”. Co jest nie tak z tym stwierdzeniem? Zasada ta została przyjęta przez następców Dzierżyńskiego.

Po upadku Związku Radzieckiego rozpoczął się proces zmian nazw ulic, osiedli, zakładów pracy, miast, patronów instytucji etc. Zjawisko to prowadzone było w latach 90. XX wieku w Rosji, byłych republikach ZSRR oraz wolnych państwach z dawnego bloku komunistycznego. Obecnie obserwujemy proces odwrotny, odżywają resentymenty. W 2013 roku decyzją Ministra Obrony Rosji przywrócone zostały ordery Rewolucji Październikowej, Czerwonego Sztandaru Lenina. Ministerstwo pracuje nad „wskrzeszeniem” dawnych, najbardziej znanych nazw dywizji z przed rozpadu ZSRR.

Według ekspertów społeczeństwo rosyjskie przeżywa wewnętrzny kryzys oparty na braku kreatywnego rozwoju, z tego powodu powracają dawne wzory i sentyment za potęgą.

Imię Dzierżyńskiego nadano wojskom wewnętrznym (OGPU ZSRR) w 1926 roku, obowiązywała do lutego 1994 roku.   

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz