Jedz jak gladiator


Zapewne duża część spośród nas widziała serial HBO „Spartacus”, który traktuje o gladiatorach, a wśród nich o tym najsłynniejszym - Spartakusie z Tracji. Odgrywający role gladiatorów aktorzy wiele wysiłku włożyli w odpowiednie przygotowanie swojej tężyzny fizycznej, co zapewne wymagało również odpowiednich posiłków. Co jednak, jeśli powiemy, że prawdziwi gladiatorzy wbrew pozorom wcale nie odżywiali się mięsem?

Jean-Léon Gérôme, Pollice Verso

Jean-Léon Gérôme, Pollice Verso

Jak donosi serwis sciencedaily.com, badacze z Departamentu Medycyny Kryminalnej na Uniwersytecie Medycznym we Wiedniu we współpracy z antropologami z Wydziału Archeologii Instytutu Medycyny Kryminalnej Uniwersytetu w Bernie, zajęli się swego czasu badaniem kości wojowników. Analiza próbek kości znalezionych podczas wykopalisk w Efezie wykazała, iż dieta gladiatorów była głównie, według dzisiejszych standardów, wegetariańska. Podstawą diety była fasola i zboża, skąd bierze się nawet potoczne określenie gladiatorów - „hordearii”, czyli „jedzący jęczmień”. Gladiatorzy po walkach pili także specjalne napoje tonizujące wyrabiane z użyciem popiołu.

Metoda badań, jaką zastosowano, opiera się na analizie składu chemicznego kości. Stosując spektroskopię1 w białkowych tkankach kości wyszukiwane były cząsteczki węgla, azotu i siarki. Prócz tego badano także stosunek strontu do wapnia w kościach. Wyniki badań jasno określają, że gladiatorzy nie byli karmieni inaczej, niż większość mieszkańców ówczesnych miast. Skoro więc wszyscy jedli to samo, dlaczego akurat gladiatorów nazywano „jedzącymi jęczmień”? Naukowcy spieszą z wyjaśnieniem - prawdopodobnie określenie to wzięło się stąd, że gladiatorzy dostawali gorszej jakości ziarno i tym się wyróżniali pośród społeczności.

Tym, co wyróżnia kości gladiatorów od przeciętnych mieszkańców miasta, jest zawartość strontu w strukturze kości. Wskazuje to na fakt, że gladiatorzy przyjmowali większe dawki minerałów. Jak je pozyskiwali? Mianowicie pijąc ów eliksir, czy też tonik z popiołów. Wysoce zmineralizowany popiół powstały z rozkładu roślin wpływał korzystnie na leczenie urazów kości i wzmaciał po intensywnych treningach. Popiołowe toniki działały podobnie, jak dzisiejsze tabletki z magnezem albo wapniem.

Źródło: Roman Gladiators ate a mostly vegetarian diet and drank a tonic of ashes after training

  1. Nauka o powstawaniu i interpretacji widm powstających w wyniku oddziaływań wszelkich rodzajów promieniowania na materię rozumianą jako zbiorowisko atomów i cząsteczek. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Tomash pisze:

    Przydałoby się przeprowadzenie takich samych badań w jakimś innym ośrodku szkolenia gladiatorów w celu weryfikacji otrzymanych wyników. Być może dieta praktycznie wegetariańska była cechą charakterystyczną dla właśnie efeskich gladiatorów, ich znakiem rozpoznawczym. Lub też efektem stosowania nietypowych metod treningów, przekonań lanisty tego ośrodka, skąpstwa itd.

  2. Ads pisze:

    Jestem tego świetnym przykładem. Nie jem mięsa, a w Polskim koloseum codziennie stawiam czoła legislacyjnym potworom. jakoś sobie radzę, choć tego i owego nabiłbym na trójząb, a innego owinął w siatkę.

Zostaw własny komentarz