„Łuk drewniany. Metody wytwarzania” - B. Popek - recenzja


Któż z nas nie słyszał o postaciach, których atrybutem był łuk? Taki choćby Robin Hood, który czyhał na bogaczy przejeżdżających lasem Sherwood, albo Wilhelm Tell, popisawszy się strąceniem jabłka z głowy syna. Łuk występował praktycznie w każdej armii. Dla koczowników był to podstawowy oręż, a w średniowieczu pełnym Anglicy chełpili się swymi łucznikami, którzy w wojnie stuletniej dziesiątkowali swych przeciwników.

książka a wwwW zeszłym roku pod egidą Muzeum Podkarpackiego w Krośnie pojawiła się bardzo ciekawa pozycja autorstwa Bogusława Popka. Jest to niepozorna książka zatytułowana Łuk drewniany. Metody wytwarzania. W niej to omówiono zagadnienie łuku, uwzględniając jego historię, a przede wszystkim skupiając się na metodzie jego tworzenia, począwszy od materiału w postaci nieściętego drzewa, po pierwsze próby strzałów z tejże broni. Ta niecodzienna praca, głównie ze względu na temat główny, a więc łuk jako broń oraz sposoby jego wytwarzania, powstawała wiele lat, jak wspomina w podziękowaniach Autor. Są to cenne rady jak stworzyć samodzielnie łuk oraz jak się nim posługiwać. Dodatkowo informacje wzbogacone zostały o sposoby konserwacji tego oręża.

Bogusław Popek jest niekwestionowanym znawcą tematyki łucznictwa. Udziela się w kilku projektach rekonstruktorskich, głównie umiejscowionych dziejowo we wczesnym średniowieczu i w świecie słowiańskim. Związany jest ze skansenem „Karpacka Troja”, czyli Trzcinicą koło Jasła, gdzie pod wałami wczesnośredniowiecznego grodziska słowiańskiego zrekonstruowano wioskę słowiańską oraz całe zaplecze gospodarcze warownej osady. W Trzcinicy odnotowano również wyraźne ślady osadnictwa z epoki brązu i są to najstarsze materialne ślady ludzkości w tym miejscu. Tam w grupie rekonstruktorskiej działa prężnie Bogusław Popek i kształtuje swoje umiejętności w wytwarzaniu i obsługi broni miotającej. Jego wieloletnie doświadczenie wokół tematu łuków i łucznictwa wreszcie miało swoje ujście, a dowodem na to jest niniejsza książka.

119 stronicowa praca podzielona została na etapy wytwarzania łuku, ponadto Autor opisuje czynności konserwacji i właściwego przetrzymywania broni. W części dotyczącej wytworzenia, pochyla się nad zagadnieniem właściwego materiału, który niezbędny jest do wykonania dobrego łuku. Opisuje także poszczególne części z jakich składa się łuk, a w oddzielnym rozdziale odnosi się do ewentualnych defektów jakie mogą trapić łuk po niefachowej obróbce materiału. W książce można również poznać techniki strzelania, rodzaje łuków oraz ich specyfiki techniczne wraz z osiągami. Bogusław Popek jako mistrz fachu wytwórców łuków pokazuje czytelnikowi swoje prywatne łuki, gdzie możemy poznać egzemplarze o nietypowym wyglądzie, a stan tej rzeczy podyktowany jest warunkami naturalnymi, a więc materiałem drewnianym, który wykorzystany był do wykonani broni. Na sam koniec książki możemy zapoznać się nawet z przepisem na najprostszy łuk.

Praca oprócz cennego teksu składa się z niemniej cennych fotografii barwnych, które ukazują etapy produkcji łuku, wszystkich jego elementów, dodatków w postaci strzał i ich rodzajów, a także techniki strzeleckiej. Jak najbardziej należy uznać, że w tym przypadku słowo świetnie współgra z obrazem i czytelnik nie otrzymuje tylko i wyłącznie porcji suchych faktów. Otrzymuje również zobrazowany stan rzeczy, który pozwala na lepsze zrozumienie czasem skomplikowanego opisu. Tekst zaś uznać należy za prosty, bez górnolotnych i trudno brzmiących terminów, ale z kolei nie można powiedzieć o nim w kategoriach prymitywnego. Styl Bogusława Popka jest popularyzatorski, a zarazem ukazujący, jak wielką pasją jest dla Niego łucznictwo. Ma się również odczucie, iż książka jest podręcznikiem zdradzającym w pełnej krasie kanony rzemiosła łuczniczego oraz wytwórstwa łuków.

Praca Łuk drewniany. Metody wytwórcze jest unikatowa. Unikatowość w tym przypadku polega na tym, że zdradzane są tu techniki wytwórczości łuków. Jest to też praca szalenie interesująca, bowiem nie na co dzień można zmierzyć się z taką tematyką. Dla zwykłego zjadacza chleba łuk jest tajemniczym, atrakcyjnym i efektownym przedmiotem, a co dopiero metody jego wytwórstwa. Patrząc na skromny spis bibliograficzny, książka Bogusława Popka określić można po wtóre jako oryginalną, bo jej tematyka jest wyjątkowo i rzadko przedstawiana w postaci tekstu publikacji. Z pewnością książka zainteresuje hobbistów rekonstrukcji, szczególnie tych, którzy zdecydują się posługiwać łukiem, ponadto studentów archeologii oraz kierunków humanistycznych, które zmierzają w stronę historii wojskowości, techniki i rzemiosła wojennego. Książka skierowana jest również do każdego żywo zainteresowanego dawnymi dziejami, który reflektuje poznawanie historii ożywionej, a nie zahibernowanej w opasłym i ciężkim podręczniku.

Plus minus:
Na plus:
+ tematyka
+ sposób przedstawienia
+ popularyzatorski i pełen pasji styl
+ barwne fotografie
+ wielość informacji
+ unikatowość publikacji
Na minus:
- przydałby się krótki biogram Autora

Tytuł: Łuk drewniany. Metody wytwarzania
Autor: Bogusław Popek
Wydawca: Muzeum Podkarpackie w Krośnie
ISBN: 978-83936970-1-4
Liczba stron: 119
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena:
42 zł
Ocena recenzenta: 8,5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz