Wielka Gra Historyczna: pytanie 27 [+wyniki]


Dzisiejszą nagrodą w Wielkiej Grze Historycznej jest książka Marcina Sobeckiego „Anatomia spisku”. Aby ją otrzymać należy odpowiedzieć na trzy poniższe pytania. Nagrodę dnia wygrywa osoba, która najszybciej udzieliła poprawnych odpowiedzi. Każda poprawna odpowiedź liczona jest do nagrody głównej. 

anatomia_spisku_IMAGE1_329294_3Tytuł: Anatomia spisku
Autor: Marcin Sobecki
Wydawnictwo: Novae Res
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 310

Opis:

Nigdy do końca niewyjaśniony zamach na Jana Pawła II od wielu lat rozpala wyobraźnię badaczy i zwykłych śmiertelników. Ostatecznie przecież Ali Agca mógł być tylko narzędziem w rękach o wiele potężniejszych ludzi, a nie szalonym islamistą?

Jest 28 września 1978 roku. Po niespełna 33 dniach pontyfikatu umiera papież Jan Paweł I. Wpływowy amerykański polityk polskiego pochodzenia dostrzega szansę, która stanęła przed zniewoloną wschodnią Europą, a przede wszystkim jego ojczyzną. Jest nią możliwość wyboru Polaka na biskupa Rzymu i tym samym wpływania na wolnościowe dążenia Polaków jak i innych zniewolonych narodów. Rozpoczyna się bezprecedensowa, tajna akcja dyplomatyczna, której celem jest przekonanie Kolegium Kardynalskiego o słuszności dokonania takiego wyboru.

Po 456 latach dominacji włoskich purpuratów na Piotrowym tronie zasiada biskup z nadwiślańskiego kraju. Rosja sowiecka od razu dostrzega wynikające z tego faktu niebezpieczeństwa dla całego bloku wschodniego. Przywódca tego kraju podejmuje decyzję, której efekty świat miał poznać 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Książka oparta na faktach, a także dogłębnej analizie wydarzeń pozwalających wskazać organizatorów zamachu na papieża.

Regulamin Wielkiej Gry Historycznej

Sponsorzy:

Poprawne odpowiedzi:

  1. Jakie imię według legendy przybrała Papieżyca Joanna?
    d) Jan VIII
  2. Kto przed Janem Paweł II był ostatnim papieżem nie-Włochem?
    - Hadrian VI
  3. Podaj imię i nazwisko zamachowca, który w 1982 r. próbował zasztyletować Jana Pawła II?
    - Juan María Fernández y Krohn

Zwyciężczynią nagrody dnia została Paulina Stykowska z Wrocławia. Gratulujemy również wszystkim użytkownikom biorącym udział w grze i przypominamy, że o zwycięstwie nie decyduje jedynie poprawność odpowiedzi, ale również szybkość. Każda poprawna odpowiedź jest zaś liczona do nagrody głównej. Zachęcamy do śledzenia pojawiających się informacji, następne pytanie zostanie opublikowane pomiędzy 17 a 18 godz.

Przyjmowanie odpowiedzi na pytania z 20.12.2014 zostało już zakończone

I edycja Wielkiej Gry Historycznej dobiegła końca. Wszystkim biorącym udział gratulujemy wiedzy i refleksu.

Zachęcamy do śledzenia także innych naszych konkursów. Nagrody czekają :)


Zostaw własny komentarz