UNESCO uhonoruje trzech wielkich Polaków


Jak poinformowało ministerstwo kultury, obchody przypadających w bieżących roku okrągłych rocznic związanych z trzema wybitnymi postaciami polskiej kultury - Tadeuszem Kantorem, Janem Nepomucenem Potockim i Michałem Kleofasem Ogińskim - zostały objęte patronatem UNESCO.

UNESCO2015 rok obfituje w wiele rocznic ważnych dla polskiej historii, kultury i sztuki. 6 kwietnia przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora, wybitnego reżysera, malarza i scenografa, który zasłynął m.in. słynnymi na całym świecie sztukami teatralnymi „Umarła klasa”, czy „Wielopole, Wielopole”. Był także założycielem konspiracyjnego Teatru Niezależnego w czasie II wojny światowej.

Z kolei 26 grudnia obchodzić będziemy 200. rocznicę śmierci Jana Nepomucena Potockiego, powieścio- i dramatopisarza, autora słynnego „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, będącego ponadto pierwszym polskim archeologiem, a także historykiem, etnografem i badaczem starożytnych Słowian.

7 października przypada ponadto 250. rocznica urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, wybitnego muzyka i kompozytora, któremu przypisuje się autorstwo melodii polskiego hymnu. Wśród zasług dla polskiej kultury narodowej Ogińskiego warto ponadto przypomnieć jego pamiętniki, a także działalność niepodległościową i pisma polityczne.

Jak ogłosiło w środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w obchody tych trzech dużych rocznic historycznych włączyło się UNESCO, obejmując nad nimi patronat.

Jak podało MKiDN:

„Uwzględnienie polskich rocznic na prestiżowej liście UNESCO staje się okazją dla przybliżenia dorobku tych osobistości w Polsce i na świecie. Uhonorowanie wybitnych postaci podkreśli ich wkład w rozwój polskiej kultury, ale także - ze względu na ich związki z kulturą światową - bogactwo i specyficzne cechy kultury Kresów, kultury iberyjskiej czy arabskiej. Rocznica Kleofasa Ogińskiego - o której wpisanie na listę UNESCO starały się wspólnie Polska, Litwa i Białoruś - staje się okazją do organizowania wspólnych wydarzeń w trzech krajach”.

Niezwykle prestiżowa lista rocznic, którym patronuje UNESCO uchwalana jest co dwa lata na Konferencji Generalnej na podstawie zgłoszeń komitetów narodowych państw członkowskich. Zgodnie z obowiązującymi kryteriami powinny być to nie tylko rocznice „okrągłe”, ale także dotyczyć mają wybitnych osobistości lub wydarzeń historycznych o niepodważalnym znaczeniu dla histrorii, kultury i dziedzictwa światowego lub co najmniej regionalnego. Ponadto dorobek i wkład honorowanych postaci winien być bezdyskusyjny i związany z misją UNESCO, a w szczególności z ideą upowszechniania i dialogu różnorodnych, często odmiennych kultur.

W ostatnich latach w Polsce pod auspicjami UNESCO obchodzone były także inne wielkie rocznice historyczne, m.in.: 200. rocznice urodzin Fryderyka Chopina i Oskara Kolberga, 150. rocznica urodzin Ignacego Paderewskiego oraz 100. rocznice urodzin Czesława Miłosza i Witolda Lutosławskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz