Noc Muzeów w Warszawie 2015 [program]


W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie na gości czekać będzie, aż 237 - muzeów, galerii, pracowni, fundacji, szkół, ambasad, instytucji państwowych etc. przygotowało program na Noc Muzeów 2015. Tutaj znajdziecie listę miejsc i adresów miejsc, które umożliwią 16 maja nocne zwiedzanie.

plakatSpośród ponad 200 instytucji, które przygotowały program na Noc Muzeów wybraliśmy kilkadziesiąt. Pełny program znajduje się na stronach Urzędu Miasta Warszawy.

Dołącz do wydarzenia także na Facebooku. Na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Komunikacja miejska w Noc Muzeów w Warszawie 2015 tutaj. Oferta darmowych przejazdów od Uber tutaj. Uwaga konkurs!

Muzea

Państwowe Muzeum Archeologiczne

ul. Długa 52 (Arsenał)
godz. 18:00 - 1:00

Państwowe Muzeum Archeologiczne zaprasza na zwiedzanie wystaw stałych (Pradzieje ziem polskich, Biskupin, Alfabet architektury romańskiej, ABC architektury gotyku), oraz wystawy czasowej pt. Bilcze złote - najpiękniejsze naczynia Europy.

W godz. 19.00 - 22.00 wszyscy chętni będą mieli możliwość uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach rodzinnych, na których będą lepić z gliny oraz malować specjalnymi farbami naczynia i figurki kultowe. Inspiracją do pracy będą zabytki prezentowane na wystawie czasowej. Swoje prace każdy zabierze do domu.

Warszawske Muzeum Chleba

ul. Jadowska 2
godz. 18:00 - 1:00

Organizator proponuje zwiedzanie Muzeum oraz bezpłatny poczęstunek w postaci rogalików maślanych.

W ofercie: bogate zbiory dyplomów, fotografii, maszyn, urządzeń, opracowań tematycznych i książek związanych z zawodem piekarza, wystawa Od ziarenka do bochenka oraz mnóstwo opowieści właściciela Mariana Pozorka o piekarstwie na przestrzeni lat.

Muzeum dostępne również dla niepełnosprawnych.

Muzeum Fryderyka Chopina

ul. Okólnik 1 (Pałac Ostrogskich)
godz. 18:00 - 1:00

Ostatnie pamiątki Chopinowskie

godz. 18:00 - otwarcie wystawy Widziane/Niewidziane prezentującej pozyskane do kolekcji pamiątki po Fryderyku Chopinie – przedmioty osobiste kompozytora.

od 19:15 (co godzinę) - oprowadzania po ekspozycji stałej

godz. 18:30, 20:30 i 22:30 - recitale fortepianowe z muzyką Fryderyka Chopina w Sali Koncertowej Muzeum

Liczba wejść ograniczona do 80 osób co godzinę.

Rezerwacje: kasy biletowe, wtorek-niedziela 11.00-20.00, tel.: +48 22 44 16 251, 252, e-mail: nocmuzeow@nifc.pl

Muzeum Harcerstwa

ul. Konopnickiej 6
godz. 18:00 - 00:30

Muzeum Harcerstwa w tegoroczną Noc Muzeów zaprasza do obejrzenia ekspozycji stałej poświęconej największemu Zlotowi Harcerstwa II RP.

Wystawa przeniesie każdego z odwiedzających w Spalskie lasy, w klimat Jubileuszowego Zlotu Harcerstwa 1935 roku.

Ponadto obejrzeć można będzie prezentację dorobku konserwatorskiego Muzeum Harcerstwa, w tym unikaty w postaci najstarszych sztandarów harcerskich.

W Muzeum Harcerstwa będą miały miejsce również pokazy pionierki obozowej, można będzie się w niej sprawdzić samemu.

Muzeum zaprasza również w godz. 18:00 - 24:00 do Kolekcji Pamiątek Harcerskich pod patronatem Muzeum Harcerstwa w Ursusie w Domu Kultury KOLOROWA, gdzie zobaczyć można sztandary, proporce, mundury, krajki, chusty, sznury funkcyjne, odznaki, znaczki okolicznościowe, plakietki, książki harcerskie przedwojenne i ksiązki dot. naszego terytorium, dokumenty różne od 1945 r., kroniki harcerskie od 1957 r. i animowane slajdy z życia harcerzy Ursusa.

Goście będą mogli także wziąć udział w zajęciach edukacyjnych - grach planszowych i zabawach na spostrzegawczość.

Muzeum Historii Polski

ul. Senatorska 35
godz. 16:00 - 1:00

W PROGRAMIE:

16.00-20.00 – przedstawienia dla dzieci z cyklu „Piastodzieje” połączone z warsztatami plastycznymi; przedstawienia o każdej pełnej godzinie (16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00);

18.00-24.00 – przedstawienie dla starszych uczestników Wolna Elekcja, podczas której uczestnicy – jako szlachta – wybierać będą przyszłego króla; przedstawienia od godziny 18.30 co godzinę (18.30, 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30);

Przed wyborem króla organizator zaprasza do Alei Jagiellonów, w której będzie można zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami historycznymi.

Ponadto, dostępny będzie kiosk multimedialny z wybranymi filmami MHP oraz zaprezentowane zostaną najnowsze publikacje historyczne Muzeum.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

ul. Oleandrów 5, Sulejówek

Program tegorocznej edycji:

- prezentacja odzyskanych po 70. latach oryginalnych mebli i dzieł sztuki Marszałka,
- zwiedzanie Dworku Milusin,
- premiera filmu dokumentalnego o historii mebli i dzieł sztuki z Dworku Milusin,
- Towarzystwo Rzeczy Przyjemnych i Niekoniecznie Pożytecznych, czyli coś dla najmłodszych,
- premiera filmów Pokaż Marszałkowi współczesny Sulejówek.

Łazienki Królewskie

ul. Agrykoli 1
godz. 19:00 - 2:00 (Pałac na Wyspie - do godz. 2.00 w nocy, Stara Kordegarda - do północy, Ogrody - do świtu)

Podczas tegorocznej Nocy Muzeum w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich będzie można zapoznać się z niezwykłym projektem badawczym polegającym na cyfrowym odtworzeniu niezachowanych malowideł Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Na plafonie w Sali Salomona w Pałacu na Wyspie zostanie wyświetlone w pełni zrekonstruowane malowidło Sen Salomona. Sen będzie motywem przewodnim zwiedzania wnętrz Pałacu. Edukatorzy wyjaśnią symbole i alegoryczne przedstawienia władzy, czasu, sztuk, cnót wpisane w dekoracje wnętrz. Opuszczając Pałac każdy zwiedzający otrzyma „Królewski sennik” (wykaz symboli wraz z wyjaśnieniem, co oznaczają).

W Starej Kordegardzie planowane jest działanie Rysownicy Snów, polegające na tym, że zwiedzający opowiadają swoje sny profesjonalnemu rysownikowi, który przekłada je na obraz.

Dodatkową atrakcją będzie nietuzinkowy koncert Adama Struga oraz Wojciecha Waglewskiego promujący ich wspólną płytę. Nastrojowy występ odbędzie się o 21.30 na specjalnie zbudowanej scenie na Stawie Południowym.

W tym dniu magicznie oświetlone Ogrody Łazienkowskie będzie można podziwiać aż do świtu, Pałac na Wyspie od 19.00 do 2.00, Starą Kordegardę w godzinach 19.00 - 24.00.

Muzeum Miejsce Pamięci „Palmiry”

05-152 Czosnów
godz. 18:00 - 20:00

Pamięć 24h/CZUŁOŚĆ

Opowieści i anegdoty z życia poległych. Jakimi byli ludźmi? Co ich inspirowało, interesowało? Jak wpływali na swoją rzeczywistość? Pamięć konkretnych historii tych, którzy odeszli wraz ze znikającą Warszawą. Nasza pamięć. Zaopiekuj się – przyjedź, posłuchaj i zapal świeczkę.

Muzeum Naparstków i Modniarstwa Porthos

ul. Emilii Gierczak 24
godz. 11:00 - 20:00

Od godz. 16:00:
Wystawy:
- Naparstki z całego świata i Kapelusze dla Biednych i Bogatych - 66 lat firmy Porthos
- Irlandia - foto notatnik - Richard Porthos
- Malarstwo i grafika artystów Galerii van Golik pt. Piekarz piecze, lekarz leczy, morderca morduje, malarz maluje, grafik grafikuje

Godz. 17:00:
- Inscenizacja modowa pt. KOMENTARZE nieprzyzwoitego TOMA, w roli głównej „Czapelusze” - z inspiracji dramatu Rafaela Akopdżaniana pod tym samym tytułem

A ponadto:
- możliwość dokonania zakupów w Salonie Porthosa po cenach promocyjnych
- kawa po irlandzku w Restauracji Carskiej.
- muzyka na żywo - do godz. 20:00

Muzeum Narodowe w Warszawie

Al. Jerozolimskie 3
godz. 19:00 - 1:00 (do godz. 1.00 w nocy; ostatnie wejście o północy)

Z okazji Nocy Muzeów Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowuje bogaty program wydarzeń dla dzieci i dorosłych. W gmachu przy Alejach Jerozolimskich 3 i na obu dziedzińcach odbywać będą się zajęcia poświęcone wybranym artystycznym motywom i tendencjom, między innymi tradycyjne już „Rozmowy o sztuce„ (krótkie spotkania w galeriach stałych). Jeszcze przed otwarciem bram Muzeum dla wszystkich gości, o godzinie 18.00, odbędzie się „Wieczorynka w muzeum”, na którą Muzeum zaprasza dzieci w wieku 5–12 lat wraz z opiekunami. Specjalna atrakcja –pokaz kina plenerowego – czekać będzie na gości na Dziedzińcu Lorentza.

Jak co roku otwarte zostaną drzwi dzielące na co dzień przestrzeń placówki od Muzeum Wojska Polskiego. Od 19.00 do 1.00 (wejście do godziny 24.00) będą dostępne ekspozycje stałe, w tym udostępniona niedawno po całkowitej rearanżacji Galeria Faras. 16 maja 2015 roku zostanie również zaprezentowana po raz pierwszy nowa odsłona części Galerii Sztuki XIX Wieku. W przestrzeni dotychczasowej Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego eksponowana będzie grupa obrazów ukazująca dokonania malarzy doby Oświecenia; zmianom ulegnie również tok narracji pokazu dziewiętnastowiecznych dzieł.

Osoby oczekujące na wejście do gmachu będą mogły wziąć udział w animacjach plastycznych, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie inspirowane wybranym dziełem ze zbiorów MNW. Muzealna księgarnia Serenissima zorganizuje okolicznościowy kiermasz.

Wydarzenie dostępne dla osób niepełnosprawnych.

W gmachu MNW działają restauracja Aleje 3 oraz kawiarnia Cafe Lorentz.

Muzeum Neonów

ul. Mińska 25 lokal 55/Soho Factory
godz. 19:00 - 1:00

Uczcij Międzynarodowy Rok Światła w Muzeum Neonów!
Jeszcze nigdy tyle neonów w jednym miejscu nie świeciło!
Zapraszamy na odsłonięcie odnowionego przez Grupę Capital Park, historycznego fantazyjnie wyglądającego neonu Syrena z Elbląga.
Przez całą noc będzie nas zabawiał DJ Rafał Rejowski.
Muzeum Neonów i Mecenas muzeum RWE Polska serdecznie zapraszają na ten wyjątkowy wieczór!

94748_600e05d4fMuzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
godz. 19:00 - 1:00

Noc Muzeów w Wilanowie to nie tylko okazja do bezpłatnego zwiedzania pałacu, ale również możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach i pokazach. Już od 210 lat publiczność Wilanowa podziwia bogate zbiory sztuki, które Stanisław Kostka Potocki udostępnił zwiedzającym tworząc pierwsze na ziemiach polskich muzeum sztuki. W tym roku organizator zachęca zatem do poznania historii o kolekcjach i ich twórcach, poszczególnych eksponatach i sposobach dzielenia się nimi ze społeczeństwem. Tajniki kolekcji wilanowskich przybliżą wilanowscy konserwatorzy i opiekunowie zbiorów, którzy na co dzień rozwiązują zagadki dzieł zgromadzonych w naszym muzeum.

Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie zaprasza do wspólnego świętowania! W czasy wielkich kolekcjonerów przeniesie nas pokaz kulinarny poświęcony smakom kuchni polskiej przełomu XVIII/XIX w. oraz pokaz mody „Stylowe kolekcje”. Rodzice i z dzieci będą mogli stworzyć własne, kolekcjonerskie pocztówki, posłuchać bajki o Pieńku, który nie bał się otworzyć muzeum. Liczne warsztaty przyrodnicze pozwolą poznać kolekcje dawnych roślin ozdobnych i użytkowych z wilanowskich ogrodów.

PROGRAM

Pałac
Zwiedzanie pałacu w ramach Nocy – od godz. 19.00 do 1.00
. Ostatnie wejście o godz. 00.30. Parter pałacu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Pałacowi Opowiadacze (akcja), godz. 19.00–20.30
W kilku komnatach pracownicy muzeum i wolontariusze będą opowiadać gościom o kolekcjonerach i kolekcji bezcennych dziełach sztuki zgromadzonych w muzeum. Wilanowscy opowiadacze zapraszają gości do dyskusji i rozmowy o zabytkach, które zazwyczaj umykają uwadze podczas zwiedzania. W muzealną noc będzie można usłyszeć o tajemnicach ukrytych w obrazach z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego, o których pracownicy dowiedzieli się w trakcie prac konserwatorskich, technologii mebli zdobionych w technice markietarzu. Pracownicy podzielą się praktycznymi radami jak dbać o sprzęty drewniane w domu.

Bajki w pałacu, 19.00 - 21.00
Pracownicy muzeum będą czytać najmłodszym bajkę „Pieniek otwiera muzeum” oraz „Gdzie jest wydra?” Najmłodsi dowiedzą się co trzeba zrobić żeby otworzyć własne muzeum i na czym polega praca muzealnika. Dzieci wspólnie wyruszą na poszukiwania zaginionej wydry Robaka z Pupusieńką, Fanfanikiem lub Minionkiem.

Muzeum Utracone (prezentacja multimedialna), Sala Biała, 19:00- 00:00
W ultranowoczesnej oprawie Muzeum zaprezentuje skarby kultury, które niegdyś znajdowały się w polskich zbiorach i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie.

Dziedziniec główny
Kulinarny Grand Tour - kuchnia w Polsce w XVIII i na pocz. XIX w., 19.00-23.00

„Podczas tegorocznej Nocy Muzeum Króla Jana III w Wilanowie opowiemy co i jak jadano w czasach, gdy właścicielem Wilanowa był Stanisław Kostka Potocki, a także czym kuchnia tamtych czasów różniła się od sławnej tradycji sarmackiej. Posłuży nam do tego niezwykłe źródło, książka kucharska „Kucharz doskonały” Wojciecha Wielądka. Pojawią się barwne opowieści o zwyczajach stołowych, zastawie i naczyniach oraz o tym, co ówcześni podróżnicy-kolekcjonerzy mogli przywozić ze sobą do kraju poza kolekcją unikatowych przedmiotów - czyli jak ich wyjazdy wzbogacały sztukę kulinarną i wiedzę o niej. Elementem uzupełniającym będą krótkie pokazy kulinarne mistrza Macieja Nowickiego (godz. 19.30, 20.30., 21.30), bazujące na przepisach z „Kucharza doskonałego”.”

Niezwykła kolekcja Łukasza Biczyńskiego (pokaz), 19.00 -23.00
Pokaz kolekcji uzbrojenia z przełomu XVIII-XIX wieku pozwoli prześledzić jak na przestrzeni wieków zmieniała się broń oraz formacja wojskowa. Uczestnicy będą mogli zobaczyć szpady, pałasze i szable bojowe, paradne oraz broń palna. Odkryjemy także zagadkę, dlaczego Polacy jako jedyni na świecie mają czapki rogatywki.

Kiermasz książek wilanowskich (kiermasz), 19.00 – 00.00
Muzeum zaprasza do poznania wydawnictw Muzeum Pałacu Krola Jana III w Wilanowie. W muzealne święto organizator oferuje atrakcyjne rabaty. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie interesującą książkę.

Stylowe kolekcje (pokaz mody), 21.00
Uczestniczki wilanowskiej pensji debiutantek zaprezentują modę z epoki Księstwa Warszawskiego oraz współczesne kreacje wzorowane wilanowskimi kwiatami.

Wozownia
Różności o różach, Na grządce u Króla (warsztaty dla rodzin z dziećmi od lat 3), 19.00-23.00
Co wspólnego z królewską rezydencją króla Jana III mają rody Yorków i Lancasterów oraz gdzie w ogrodzie można spotkać nawiązania do tych zwaśnionych rodzin? Czy wężymorda da się wziąć za mordę, czy lepiej za ogon? I w końcu, gdzie szukać bani? Na te i inne pytania możecie uzyskać odpowiedź przychodząc do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w czasie tegorocznej Nocy Muzeów 2015. Podczas licznych warsztatów manualnych poznamy różności o różach i zapomnianych warzywach.

Warsztaty realizowane w ramach projekt „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” realizowany jest dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Pergola (przy wejściu do parku)
Zielnik kaligraficzny (warsztaty dla młodzieży, dorosłych i dzieci od 7 lat), 19.00–23.00

Warsztaty umożliwią poznanie kroju pisma z czasów króla Jana III oraz naukę kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego przy użyciu pióra. Będziemy kaligrafować łacińskie nazwy roślin i przygotujemy podpisy do zielników na kartach z obrazkiem wybranej rośliny.

Warsztaty realizowane w ramach projekt „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” realizowany jest dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pozdrowienia z Wilanowa! Kolekcjonerskie pocztówki (warsztaty dla rodzin z dziećmi powyżej 3 lat), 19.00–23.00
Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać historię wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wcielą się w rolę kolekcjonera dzieł sztuki, który ma niebywałą okazję wybrać spośród fotografii te przedstawiające - jego zdaniem - najcenniejsze obiekty w zbiorach wilanowskich i stworzyć wyjątkową pocztówkę kolekcjonerską. To okazja również do poznania tajników scrapbookingu. Pozdrowienia z Wilanowa będzie można wykaligrafować gęsim piórem!

Zajęcia edukacyjne w Wozowni i Pergoli będą tłumaczone na język migowy, przy kilku stanowiskach edukatorzy zapewnią audiodeskrypcję.

Muzeum POLIN

ul. Anielewicza 6
godz. 19:00 - 1:00

Uczestników Nocy Muzeów Muzeum Polin zaprosi m.in. na dwie wystawy fotograficzne. Organizatorzy włączą gości w proces powstawania fotografii, postarają się na wybranych przykładach odczytać ich znaczenia, zastanowią się także nad rolą fotografii i fotografa w kształtowaniu obrazów grup mniejszościowych.

PROGRAM:

19.00-01.00
Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opowiada pasjonująca historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Wyrusz z nami w podróż w czasie! Na wystawie 1000 lat historii Żydów polskich poznasz odpowiedzi na pytania: skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób ten kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie? W czasie tej niezwykłej wyprawy zanurzysz się w historii opowiadanej poprzez filmy, dźwięki, obrazy i zdjęcia. Poznasz ludzi sprzed wieków i z czasów całkiem niedawnych. Obejrzysz historyczne dokumenty i przedmioty, a w niektórych zdarzeniach i czynnościach sprzed lat weźmiesz udział osobiście! Zrozumiesz, dlaczego historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski, a historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału.
Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu Warszawy: w centrum dzielnicy zamieszkałej kiedyś w olbrzymiej większości przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez niemieckich okupantów w getto. Zbudowane naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta jest jego symbolicznym uzupełnieniem: pomnik upamiętnia męczeństwo i śmierć polskich Żydów, muzeum zaś przypomina, jak żyli. Dlatego właśnie Muzeum POLIN jest muzeum życia.

WYSTAWY CZASOWE
19.00-01.00

ROMAN VISHNIAC: FOTOGRAFIA, 1920-1975
Wystawa jest próbą nowego, całościowego spojrzenia na twórczość fotograficzną Vishniaca, począwszy od jego wczesnych lat w Berlinie aż po powojenny okres w Ameryce. Eksponowane prace pochodzą z archiwum Romana Vishniaca w International Center of Photography. Są one wprowadzeniem do bogatego, liczącego ponad 30 tysięcy obiektów zbioru, obejmującego m.in. odkryte niedawno historyczne odbitki, rzadkie materiały filmowe, odbitki stykowe, korespondencję osobistą oraz wydruki wielkoformatowe wykonane na podstawie zdigitalizowanych w ostatnich latach negatywów.

MOI ŻYDOWSCY RODZICE, MOI POLSCY RODZICE
Wystawa czasowa przedstawiająca unikalne świadectwa i relacje przytaczane po latach przez osoby uratowane jako dzieci z warszawskiego getta. Fotografie ocalonych (autorstwa Macieja Śmiarowskiego) oraz ich nagrane na filmach relacje Muzeum prezentuje z okazji 72. rocznicy powstania w warszawskim getcie. Przedstawione historie są dowodem zwycięstwa życia nad śmiercią, ocalenia części żydowskiego świata dzięki odwadze ludzi, którzy kiedyś podjęli niezwykle trudne decyzje.
Wystawa zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu.

INSTALACJA MULTIMEDIALNA - POKAZ I WARSZTATY
19.00-24.00

Na ścianach muzeum rozbłyśnie barwny kolaż mieniących się niczym w kalejdoskopie obrazów.
Wykorzystamy techniki fotograficzne i plastyczne: będziemy malować i rysować na kliszach, tworzyć wycinanki z kolorowych folii, stworzymy barwny kolaż, który wprawimy w ruch na pofalowanych ścianach muzeum. Potraktujmy to jak grę, zabawę z iluzją świata fotografii.
Wszystko to, co stworzymy, natychmiast pojawi się w naszej świetlnej instalacji. Uczestnicy warsztatów będą jej współautorami.
Warsztaty poprowadzi Sylwester Łuczak – artysta multimedialny zajmujący się filmem, fotografią, projekcjami slajdowymi i wideo, a przede wszystkim łączeniem tych wszystkich dziedzin sztuki wizualnej w realizacjach scenografii, instalacjach i projekcjach multimedialnych.

NEGATYW/POZTYW – FOTOGRAFICZNE ATELIER
19.30-01.00

W zaaranżowanym studio staniemy po obu stronach aparatu, by poczuć się jak zawodowy fotograf lub bohater niezwykłej sesji. Wspólnie przejdziemy też przez proces powstawania zdjęć.
Fotograficzne atelier stworzymy wraz z Akademią Fotografii od lat zajmującą się kształceniem pasjonatów.

FOTOFILMY
Roman Vishniac przemieszczając się po Europie i Ameryce portretował nie tylko ludzi, ale również miasta. Próbował uchwycić ich tempo, atmosferę, architekturę. W Noc Muzeów za pomocą ruchomych obrazów przeniesiemy się do trzech metropolii najważniejszych dla jego twórczości. Tam, w Moskwie, Berlinie, Nowym Yorku, Vishniac kadrował rzeczywistość.
godz. 20.00, Berlin. Symfonia wielkiego miasta, reż. Walter Ruttmann, 1927, 65 min.
godz. 21.30, Człowiek z kamerą, reż. Dżiga Wiertow, 1929, 68 min.
godz. 23.00, Nowojorska ulica w obiektywie, reż. Cheryl Dunn, 2013, 83 min.

„INNY” W OBIEKTYWIE – SPOTKANIA Z FOTOGRAFAMI I FOTOGRAFKAMI
19.30-20.30, 21.00-22.00, 22.30-23.30

W trakcie wieczoru będzie można spotkać się z fotografami i fotografkami, którzy w swoich dziełach uwieczniają członków grup mniejszościowych. Wspólnie zastanowimy się nad rolą fotografii w procesie kształtowania wyobrażeń o przedstawicielach mniejszości.

WARSZTATY RODZINNE Z LUKSOGRAFII
19.30-21.00

Fotografować umie każdy. Wyciągamy smartfon lub tablet i… pstryk! Ale czy fotografowaliście kiedyś, nie używając do tego aparatu? Rodzinne warsztaty z luksografii są świetną okazją, by to zrobić.
Na materiale światłoczułym będziemy umieszczać różne przedmioty związane z religią i tradycją żydowską, tworząc z nich własne kompozycje. Po jego naświetleniu otrzymamy niezwykłe fotografie. Taka technika nosi nazwę luksografii.
Muzeum zaprasza dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja internetowa. Liczba miejsc: 50.
Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing.

ALBUM RODZINNY – KONSULTACJE Z EKSPERTAMI
20.00-23.00

W każdej rodzinie przechowywane są stare rodzinne zdjęcia. Często nawet nie pamiętamy, kogo przedstawiają, gdzie i kiedy zostały zrobione. Pomimo to stanowią dla nas cenne pamiątki, a nawet wręcz rodzinne relikwie.
Jeśli chcecie zachować je dla swoich dzieci i wnuków, Muzeum zaprasza do Centrum Informacyjnego Muzeum POLIN na dyżury naszych muzealnych ekspertów zajmujących się fotografią. Konserwator papieru odpowie na pytania dotyczące zabezpieczenia i przechowywania zdjęć, a specjalista od digitalizacji nie tylko wytłumaczy, ale również pokaże, jak zrobić cyfrowe kopie fotografii. Organizator zachęca do przynoszenia własnych zdjęć.

CENTRUM INFORMACYJNE – MUZEUM POLIN
19.00-01.00

Centrum Informacyjne zaprasza wszystkich zainteresowanych historią własnej rodziny, przeszłością swojego miasta rodzinnego lub szeroko pojętą historią Żydów polskich. Dzięki dostępnym bazom danych, mapom, książkom, prezentacjom multimedialnym każdy chętny będzie mógł odnaleźć interesujące go informacje i materiały historyczne.
W Noc Muzeów, tak jak na co dzień, w Centrum Informacyjnym można spotkać się z pracownikami Muzeum, którzy pomogą Wam w Waszych badaniach historycznych i genealogicznych.

RODZINNA GRA MUZEALNA
19.30-21.30

Jak wygląda ściana krzywoliniowa? Gdzie znajduje się najniższy punkt w Muzeum POLIN? Co to jest bejt knesset i gdzie w budynku się znajduje? Czym jest Biblia Hebrajska i jak brzmi jej pierwsze zdanie?
Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania, obejrzeć budynek Muzeum POLIN i zwiedzić go w nietypowy sposób, wchodząc do zakamarków niedostępnych na co dzień dla zwiedzających, weźcie udział w rodzinnej grze muzealnej! Waszym głównym zadaniem będzie zdobywanie informacji na temat samego budynku, wystawy stałej oraz wystaw czasowych. Czeka Was mnóstwo emocji!
Muzeum zaprasza dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja internetowa.
Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing.

WARSZTATY RODZINNE Z BARWIENIA FOTOGRAFII
19.30-23.00
Zastanawialiście się kiedyś, jak naprawdę wyglądał świat uwieczniony na czarno-białych fotografiach? Jakie kolory dominowały na ulicach miast, jakie odcienie zieleni miały liście na drzewach w słoneczny dzień i jak bardzo niebieskie było niebo?
Na warsztatach będziecie mogli puścić wodze fantazji i pokolorować stare zdjęcia Romana Vishniaca.
Wstęp wolny. Muzeum zaprasza dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami.
Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez firmę Boeing.

DOBRANOC MUZEUM - KONCERT
24.00

BERYOZKELE to projekt prezentujący utwory w języku jidysz: przedwojenne kołysanki oraz pieśni nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym; inne z kolei to kompozycje u nas nieznane lub zapomniane. Teksty – czasem anonimowe, tradycyjne, czasem autorstwa konkretnych poetów – są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka Ola Bilińska pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld dokonała starań by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołała z powrotem do życia te często ponadstuletnie kompozycje. Nadała im przy tym współczesną, frapującą formę, wykorzystując do tego elektroniczne i akustyczne instrumenty.

Muzeum Powstania Warszawskiego

ul. Grzybowska 79 (oraz Fotoplastikon, Ministerstwo Sprawiedliwości i pl. Konstytucji)
godz. 18:00 - 24:00

Młodzież stalinowskiej Polski: Żołnierze Niezłomni - bikiniarze - ZMP-owcy

Tegoroczna odsłona Nocy Muzeów poświęcona będzie różnym obliczom walki o wolność w Polsce lat powojennych, w czasach najgorszego stalinowskiego reżimu tj. 1945-1956. Muzeum chce pokazać różne postawy wobec władzy PRL, jakie reprezentowała ówczesna młodzież, będąca odzwierciedleniem postaw całego społeczeństwa.

W latach 50. Polska powoli dźwigała się z wojennej pożogi; zaczynała kształtować się socjalistyczna rzeczywistość – pełną parą trwała odbudowa kraju i walka o rząd dusz w społeczeństwie. Socrealizm wsiąkał w architekturę, malarstwo i sztukę, a wrogowie systemu w sfingowanych procesach byli skazywani na śmierć. Żołnierze Armii Krajowej i byli Powstańcy Warszawscy walczyli z sowietyzacją kraju zbrojnie, tymczasem w miastach trwała walka z sowiecką propagandą za pomocą muzyki - jazz stał się orężem w walce o umysły całego pokolenia lat 50. XX wieku.

Muzeum Powstania Warszawskiego:

- kiermasz wydawnictw muzealnych od godz.18.00 do 24.00, sklepik;

- wykład Aleksandry Boćkowskiej o modzie w czasach stalinizmu czyli „Jak się nosili warszawscy bikiniarze, krakowscy dżollersi i wrocławscy bigarze”, godz. 19.30-20.15, audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego;

- warsztaty kulinarne – Na prywatce u bikiniarzy, ze współpracy z blogerką kulinarną Agnieszką Długosz z Wolnej Kuchni, godz. 20.00-22.00, Centrum Informacyjne, budynek C;

- Jazz w okresie powojennym - dyskusja panelowa na temat historii polskiego jazzu z udziałem: Krzysztof Sadowski, Krzysztof Karpiński, Carmen Moreno, Jan Walasek oraz ekspozycja grafik Julii Rumianowskiej i fotografii Andrzeja Rumianowskiego pt. A Story of Polish jazz, godz. 20.30-21.30;

- koncert jazzowy w wykonaniu Konglomerat Combo – m.in. aranżacje utworów zespołu „Melomani”, godz. 21. 15-22.00 oraz 22.15-23.00, główny dziedziniec;

- pokaz filmu Był jazz, godz. 22.30-24.00, audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, film z napisami w jęz. Angielskim, we współpracy ze Studiem Filmowym Zebra.

Poza siedzibą MPW:

- gra miejska dla dzieci o Warszawie powojennej, godz. 15.00-17.00, pl. Konstytucji;

- Zwiedzanie Ministerstwa Sprawiedliwości m.in. gabinetu ministra, wraz z oprowadzeniem z przewodnikiem po dawnym areszcie śledczym MBP w podziemiach, godz. 18-24, gmach Ministerstwa Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11. Wydarzenie organizowane we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości;

- specjalny pokaz zdjęć Zbigniewa Szczypki, przedstawiających Warszawę z lat 50′ i 60′: Warszawa (nie)odbudowana w Fotoplastikonie Warszawskim, godz. 18-24, Al. Jerozolimskie 51.

Partner wydarzenia: Muzeum Jazzu

Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych

ul. Piekarska 20
godz. 18:00 - 1:00

Ekspozycja:
- zegary stojące, ścienne, kominkowe i kieszonkowe;
- mechaniczne urządzenia grające (polifony, katarynki);
- prace egzaminacyjne czeladnicze i mistrzowskie złotnicze, grawerskie, brązownicze;
- narzędzia zegarmistrzowskie;
- rzeźby i plakiety z brązu;
- złotnictwo korpusowe;
- medalierstwo;
- optyka.

Ponadto w programie możliwość spotkania z mistrzami w rzemiosłach: złotniczym, grawerskim, zegarmistrzowskim.

PUB „Pod Zegarem” oferuje odpłatne posiłki.

Muzeum jest niedostępne dla niepełnosprawnych (1-sze piętro, kręte schody).

Muzeum Sportu i Turystyki

ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
godz. 19:00 - 2:00 (do godz. 2.00 w nocy; ostatnie wejście o godz. 1.30)

Pokazy:
19.00 – 19.30 Pokazy szermierki współczesnej
19.30 – 20.30 Pokazy Kendo – Samurajskiej sztuki walki
20.30 – 21.30 PokazyJudo z Pawłem Nastulą
19.00 – 22.00 Miasteczko ruchu drogowego na placu przed budynkiem Centrum Olimpijskiego

Spotkania:
20.30 – 23.00 Spotkanie z Olimpijką Aleksandrą Sochą (parter)
21.30 – 22.00 Spotkanie z uczestnikami wyprawy jachtu SELMA EXPEDITION (Sala Kinowa)
19.00 – 22.00 Spotkanie z Wojciechem Pasiecznym – Specjalistą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (plac przed budynkiem)

Wystawy:
19.00 – 02.00
- wystawa stała Dzieje Sportu Polskiego i Olimpizmu
- wystawa czasowa Kolejarze na start
- wystawa fotografii żeglarskiej
19.00 – 23.00 Wystawa historycznych samochodów rajdowych na placu przed budynkiem Muzeum

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

ul. Emilii Plater 51 (oraz ul. Pańska 3 i Park Rzeźby na Bródnie)
godz. 13:00 - 24:00

Na program tegorocznej Nocy Muzeów składają się oprowadzania po bieżących wystawach, i nocne spacery po Parku Rzeźby na Bródnie. Będzie to również weekend wieńczący wystawę Andrzeja WróblewskiegoRecto/Verso: 1948–1949, 1956–1957.

Noc Muzeów rozpocznie performans australijskiego artysty Adama Lindera, zatytułowany Some Proximity/ Choreographic Services. Performerzy przez kilka godzin będą „ucieleśniać” krótkie refleksje na temat sztuki, aktualnie trwających wystaw oraz siedziby Muzeum. Performans rozpocznie się o godz. 13.00 i potrwa do 17.00 (ul. Emilii Plater 51).

Oprowadzania po bieżących wystawach przewidziane są na godzinę 14:00 (w języku angielskim) oraz 16:00 (w języku polskim). Ponadto od godziny 20.00 do północy będzie można zwiedzać bieżące ekspozycje w towarzystwie przewodników. Oprowadzania będą rozpoczynać się co pół godziny.

Wraz z Dzielnicą Targówek Muzeum przygotowało w Parku Rzeźby na Bródnie program obfitujący w wiele atrakcji. Specjalnie na tę okazję uruchomiony zostanie Złoty Autobus - „Marzyciel” Pawła Althamera, który zawiezie chętnych do Parku. Uczestnikom wycieczek towarzyszyć będzie muzealny przewodnik. Na miejscu odbędą się między innymi oprowadzania w towarzystwie przewodnika oraz rejsy Złotą Gondolą.

Podczas tej Nocy Muzeum zaprasza zwiedzających do obejrzenia bieżących wystaw:

Wystawa Andrzej Wróblewski: Recto / Verso. 1948-1949, 1956–1957skupia się na dwóch momentach jego twórczości: na samym jej początku, kiedy artysta wymyśla dopiero swój język malarski (1948–1949) i na samym jej końcu, kiedy, po okresie wiary i dobrowolnego podporządkowania się wytycznym stalinowskiego socrealizmu, próbuje on określić się na nowo (1956–1957). Oba te momenty połączone są w twórczości Wróblewskiego poprzez wyjątkowe podejście do wpisywania się i w nowoczesność, i w awangardę, a liczne dwustronne obrazy i prace na papierze tworzone w tym czasie są materialnym znakiem jego rozdarcia pomiędzy politycznym zaangażowaniem a artystycznym eksperymentem.

Wystawa Gdyby dwa morza miały się spotkać prezentuje twórczość artystów przede wszystkim z Bliskiego Wschodu, ale także z Europy i z Azji – z miejsc, gdzie w ostatnich latach wybuchały protesty, gdzie artyści pomagali wyrażać społeczny gniew i społeczne nadzieje. Stanowi ona propozycję nowego języka do opisu społecznej rzeczywistości poza dyskursami istniejącej polityki, starającego się zbliżyć do wewnętrznej dynamiki tych wydarzeń i poszukującego ich egzystencjalnego i indywidualnego wymiaru.

Ponadto Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie gościć wystawę prac finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii (ul. Pańska 3). Wystawa będzie prezentacją prac finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Jego głównym założeniem jest kreowanie możliwości edukacyjnych młodych artystów będących jeszcze w murach uczelni. Rokrocznie jury składające się z artystów, dziennikarzy, profesorów akademickich, wyłania najzdolniejszego studenta ASP, który w nagrodę wyjeżdża na miesięczne stypendium do Nowego Jorku.

Muzeum Wojska Polskiego

Al. Jerozolimskie 3
godz. 19:00 - 1:00

W Muzeum Wojska Polskiego otwarte zostaną wszystkie ekspozycje stałe oraz najnowsze wystawy czasowe.

Muzeum Woli

ul. Srebrna 12
godz. 19:00 - 1:00

Warszawa – dom/WIĘŹ

Muzeum Woli mieści się w dziewiętnastowiecznym domu rodziny Sikorskich. Budynek przetrwał i stoi samotnie pomiędzy blokami. W Noc Muzeów zamieni się znów w rodzinny dom. Rodzinę tworzyć będą współcześni mieszkańcy – przyjezdni i rodowici warszawiacy. Jak dzielimy się obowiązkami i przywilejami? Kto trzyma kasę i płaci rachunki? Kto smaży przetwory na zimę? Kto jest głową rodziny? Zamieszkaj z nami. Sprawdź jaką rolę pełnisz w warszawskiej rodzinie.

Zamek Królewski

pl. Zamkowy 4
godz. 19:00 - 1:00

W Zamku:
Apartamenty Wielki i Królewski, z salami Wielką, Rycerską, Tronową, Sypialnią Króla oraz z Salą Canaletta; Sale Sejmowe z Salą Senatorską, w której uchwalono Konstytucję 3 maja.

Wystawy czasowe:
- Order Świętego Stanisława 1765-1831. W 250. rocznicę powołania orderu,
- Dokumenty z Biblioteki Polskiej w Paryżu,
- Zamkowe odkrycia archeologiczne. Zamek historia nieznana ˗ wystawa planszowa na Dziedzińcu Wielkim

W pałacu Pod Blachą:
Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego i wystawa Kobierców Wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian.

Arkady Kubickiego

Uwaga! W godz. 17.00-18.30 specjalne zwiedzanie Apartamentu Wielkiego i Królewskiego w języku migowym (zorganizowane grupy).

Zamek Królewski zaprasza również do udziału w licznych, specjalnie przygotowanych atrakcjach we wnętrzach Zamku Królewskiego, Pałacu Pod Blachą i w Arkadach Kubickiego (obowiązują zaproszenia).

- w godz. 17.00-20.00 zwiedzanie ogrodów zamkowych – oprowadzanie kustosz
dr Małgorzata Szafrańska i mgr inż. Sławomir Kwiatkowski (uwaga, o ile nie będzie padać deszcz)

- w godz. 19.30-22.30 specjalne oprowadzania po wystawie Żyd Niemalowany w Ziemi Kanaan. Ryciny z kolekcji Muzeum WiecznyTułacz przez kustosza Daniela Artymowskiego oraz Pawła Szapiro i Waleriana Warchołowskiego

- godz. 21.00 Wolnomularstwo i popkultura. Jak wiek XIX i XX widział masonerię - wykład profesora Tadeusza Cegielskiego. Loża Masońska

- godz. 19.00 Duchy szwedzkich żołnierzy – czyli archeolog i antropolog na tropie zamkowych szkieletów – wykład kustosza Rafała Mroczka. Loża Masońska

- godz. 18.00 i 19.00 Bajka straszka czyli o królewnie, która płakać nie umiała według Bolesława Leśmiana – zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Prowadzenie: dr Katarzyna Buczek, Agnieszka Wardak, Maria Reif i Hubert Poloniewicz

- godz. 18.30 i 19.30 Poczet królów – warsztaty pantomimy przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.
Prowadzenie: Agnieszka Lichacz

- godz. 20.00 Spotkania literackie Heroiny, bohaterki, flądry zołzy czyli kobiety polskiego teatru
Wykonawcy: dr Katarzyna Buczek oraz Barbara i Jacek Bursztynowiczowie

- godz. 20.00 i 21.00 Opowieści starego kufra, czyli o rzeczach minionych – zajęcia dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Prowadzenie: Dorota i Sławomir Szczoccy

Scena Muzeum Jazzu
Koncerty jazzowe oraz ekspozycja zbiorów Muzeum Jazzu (instrumenty, elementy strojów, fotografie, plakaty, płyty, okładki)

Organizator: Muzeum Jazzu

Wystawa artystycznych kalendarzy firmy Gedeon Richter

Od czterech lat, wspólnie z autorem koncepcji artystycznej projektu Andrzejem Pągowskim, firma Gedeon Richter wydaje kalendarze z pracami najwybitniejszych polskich grafików, malarzy, ilustratorów oraz rysowników satyrycznych. Specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa prace przygotowali między innymi: Waldemar Świerzy, Marcin Maciejowski, Józef Wilkoń, Bohdan Butenko, Edward Lutczyn, Henryk Sawka czy Marek Raczkowski. W ciągu tych kilku lat firma zgromadziła wyjątkową galerię sztuki współczesnej, którą chce się podzielić z szeroką publicznością.

Pierwszy kalendarz z cyklu zilustrowali studenci uczelni artystycznych wyłonieni w konkursie. W 2013 roku powstał kalendarz „Życie„ z udziałem czołówki polskich grafików i malarzy, którzy stworzyli prace zainspirowane cytatami związanymi z życiem. W zeszłym roku do tematu „Zdrowie„ prace przegotowali najlepsi ilustratorzy książkowi, a ten rok należał do rysowników satyrycznych, którzy zmierzyli się z cytatem ”Człowiek to brzmi dumnie”.

Siłą wydawnictwa jest jego różnorodność, składają się na nią znakomici autorzy z różnych pokoleń i stylistyk artystycznych oraz ich stosunek do życia i świata wyrażony w pracach. Zawsze jednak jest to twórcza dyskusja o otaczających nas sprawach, o tym co nas dotyczy, bawi a czasem boli.

Idea codziennego obcowania ze sztuką towarzysząca temu wydawnictwu, została dostrzeżona przez Narodowe Centrum Kultury, które objęło patronatem dwie ostatnie edycje kalendarzy, w ramach akcji „Patrz jak czytasz. Ilustracje”.

Strefa PZU – Oficjalnego Ubezpieczyciela Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum

Instytucje naukowe i edukacyjne

Archiwum Główne Akt Dawnych

ul. Długa 7
godz. 19:00 - 24:00

Społeczne skutki Wielkiej Wojny 1914-1918
Wystawa planszowa oraz oryginalnych dokumentów z różnych dziedzin wojennego życia społecznego; prezentacja multimedialna (fotografie, pocztówki, itd.); rekonstruktorzy.

Centrum Nauki Kopernik

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
godz. 20:00 - 2:00 (do godz. 2.00 w nocy;ostatnie wejście o godz. 1.00)

Latająca ryba, ulotne chwile zatrzymane w obiektywie szybkostrzelnej kamery i chemiluminescencja - Noc Muzeów w Koperniku będzie uskrzydlona i świetlista.

Laboratorium fizyczne zmieni się w czarno-biały komiks, zostaną stworzone świecące wydruki 3D, uczestnicy poznają organizmy emitujące światło. To tylko kilka przykładów. Po więcej Centrum Nauki Kopernik zaprasza 16 maja. Dostępne będą wszystkie galerie Centrum, wystawa czasowa Mikroświat, przestrzeń eksperymentalna „Majsternia”, laboratoria, planetarium Niebo Kopernika. Atrakcji można się spodziewać także przed budynkiem.

Centrum Nauki Kopernik będzie czynne w godz. 20.00 - 2.00 (ostatnie wejście o 1.00).

Planetarium Niebo Kopernika będzie dostępne w godz. 20.30-01.30 (pokazy co pół godziny). Bezpłatne bilety na pokazy będą dostępne w kasie Planetarium w dniu imprezy od godz. 10.00.

Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium Niebo Kopernika jest dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Uniwersytet Warszawski

ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
godz. 19:00 - 1:00

Podczas Nocy Muzeów na Uniwersytecie Warszawskim planowana jest iluminacja kampusu centralnego. W programie znajdą się liczne atrakcje muzyczne. Wystąpią m.in. Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, chór Collegium Musicum, Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka”, Teatr Hybrydy. Przewidziana jest radiowa transmisja na żywo z kampusu UW, zwiedzający będą mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w punktach foto, najmłodsi będą mogli bawić się w specjalnej przestrzeni dla dzieci. Wszyscy chętni będą mieli możliwość wysłania pamiątkowej pocztówki, która dotrze nawet na drugi koniec świata. Ochotnicy będą mogli się zeskanować w technologii 3D. Na terenie Uniwersytetu znajdzie się także kącik gastronomiczny, gdzie będzie można na chwilę przysiąść i odpocząć. Planowane są również dodatkowe atrakcje-niespodzianki!

Podczas uniwersyteckiej Nocy Muzeów organizator zaprasza również do Ogrodu Botanicznego UW (w Alejach Ujazdowskich) na moc atrakcji – m.in. rośliny będą opowiadać o ogrodzie. Z kolei w gmachu nowej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Dobra) odbędzie się pokaz zbiorów specjalnych i rytuał parzenia herbaty w Pawilonie Chińskim.

Instytucje Publiczne

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Al. Ujazdowskie 1/3
godz. 19:00 - 1:00 (do godz. 1.00 w nocy; ostatnie wejście o północy)

Zwiedzanie zabytkowego gmachu z przewodnikiem, wizyta w gabinecie szefa rządu, tajniki przygotowania konferencji prasowych premiera.

Etykieta w świecie dyplomacji - warsztaty z protokołu dyplomatycznego w salach reprezentacyjnych.

Jak rząd tworzy prawo? - podstawy legislacji w sali posiedzeń Rady Ministrów.

W programie także animacje dla dzieci z obrazkową mapą Polski pt. Co można zrobić z mapą?, prezentacja fotografii z zagranicznych i krajowych spotkań szefa rządu, konkurs fotograficzny i wiele niespodzianek.

Zwiedzanie w grupach zorganizowanych (max. 30-osobowych), czas zwiedzania ok. 50 minut (wejście A).

Goście proszeni są o zabranie dowodu tożsamości, niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów.

Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

ul. Batorego 5
godz. 18:00 - 24:00 (do godz. 24.00; wejście ostatniej grupy zwiedzających o godz. 23.30)

Czy wiesz, ile waży wyposażenie antyterrorysty? Czy chciałbyś się o tym przekonać, zakładając je na siebie? A może wolałbyś usiąść za kierownicą ambulansu pirotechnicznego Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji? Tylko tej jednej nocy uchylamy rąbka tajemnic specjalistycznych jednostek służb nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zapraszamy do nas w Noc Muzeów!

Myślałeś kiedyś, by sprawdzić, jak to jest sterować pirotechnicznym robotem? A może chciałbyś zobaczyć w akcji psa poszukującego niebezpiecznych materiałów wybuchowych? Już wkrótce będziesz mógł przyjrzeć się temu z bliska. Dodatkową atrakcją będą m.in. ciekawostki związane z pracą laboratorium chemicznego straży pożarnej oraz policyjny samochód wykorzystywany do prowadzenia śledztw powybuchowych.

UWAGA!
Aby wziąć udział w wydarzeniu, każdy chętny musi posiadać ze sobą ważny DOWÓD OSOBISTY lub LEGITYMACJĘ SZKOLNĄ w celu weryfikacji tożsamości oraz okazania przy kontroli bezpieczeństwa podczas rozpoczęcia zwiedzania.

Wydarzenie dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Pałac Prezydencki

ul. Krakowskie Przedmieście 46/48
godz. 19:00 - 1:00

Zwiedzający Pałac Prezydencki będą mogli obejrzeć m. in. Salę Kolumnową, a w niej obrazy Jacka Malczewskiego, Salę Chorągwianą, Salę Białą, Salę Obrazową, a w niej dzieła Gierymskiego, Witkiewicza, czy Fałata, Antyszambrę, a w niej fortepian I. J. Paderewskiego, obrazy Józefa Chełmońskiego, Salę Jerzego Nowosielskiego, w której znajduje się dziesięć prac artysty, a także Sień Główną i Kaplicę.

UWAGA: Osoby zwiedzające proszone o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Proszone są również o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb, plecaków.

Istnieje możliwość zwiedzania obiektu przez osoby na wózkach inwalidzkich.

Sejm RP

ul. Wiejska 4/6/8
godz. 19:00 - 1:00

Dzień otwarty w Sejmie

Inne

Fabryka Wedla

ul. Zamoyskiego 24/26
godz. 12:00 - 24:00

Noc Muzeów w Fabryce Czekolady to dla wielu warszawiaków (i nie tylko) magiczne przeżycie. Miejsce na warszawskiej Pradze zostanie otwarte specjalnie dla wszystkich miłośników marki, którzy marzyli o zobaczeniu od kuchni, jak powstaje ich ulubiona czekolada. Każda grupa oprowadzana będzie przez dedykowanego przewodnika. Wycieczka składać się będzie między innymi z możliwości obejrzenia linii produkcyjnej, Pracowni Rarytasów, Sali Pamięci oraz galerii czekoladowych rzeźb. Na wszystkich zwiedzających czekają słodkie niespodzianki.

Fabryka nie jest przystosowana do zwiedzania jej przez osoby niepełnosprawne.

Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych

Przystanek Historia. Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25
godz. 19:00 - 1:00

Podczas festiwalu organizator zaprezentuje gry planszowe i karciane o tematyce historycznej - nie tylko wydane przez IPN. Coś dla siebie znajdą zarówno rodziny z dziećmi, początkujący gracze, którzy chcą spędzić miły wieczór ze znajomymi, jak i polujący na nowości weterani. Na stołach znajdą się nie tylko gry z pierwszych miejsc światowych rankingów, lecz także tytuły mało znane. Oprócz złożonych gier strategicznych IPN pokaże tytuły, od których warto zacząć przygodę z grami planszowymi. Instruktorzy będą służyć pomocą w wyborze tytułów i nauce grania, a dla gości przygotowano także konkursy z nagrodami, turnieje, gry wielkoformatowe i bogatą ofertę planszówek dla dzieci.

Pełny program dostępny tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz