Noc Muzeów w Łodzi 2015 [program]


Najważniejsze instytucje kulturalne przygotowały w Łodzi specjalny program na Noc Muzeów 2015. Tutaj znajdziecie listę miejsc i adresów, które umożliwią 16 maja nocne zwiedzanie.

5534d9c37c0d6_gdDołącz do wydarzenia także na Facebooku. Na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Uwaga konkurs!

Pałac Poznańskich

W trakcie trwania Nocy Muzeów w godzinach 18:00-01:00 w Muzeum Miasta Łodzi będą dostępne dla zwiedzających wystawy stałe, z wyłączeniem Galerii Mistrzów Polskich, wystawy Triada Łódzka. Trzy wielkie społeczności. Polacy - Niemcy – Żydzi oraz gabinetu Marka Edelmana. Zabytkowe wnętrza Pałacu Poznańskich dają zwiedzającym niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku oraz przez chwilę pożyć życiem miejscowej burżuazji przemysłowej.
Wystawy
W czasie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić:
- część reprezentacyjną pałacu  i apartamenty prywatne
- Panteon Wielkich Łodzian prezentujący pamiątki po Władysławie S. Reymoncie, Julianie Tuwimie, Jerzym Kosińskim, Karlu Dedeciusie, Aleksandrze Tansmanie, Arturze Rubinsteinie i Janie Karskim
- ogród pałacowy
- podczas Nocy Muzeów swoją inaugurację będzie miała ekspozycja plenerowa Bałuty: Mitologia/Faktografia

Atrakcje Nocy Muzeów
Noc Muzeów 2015 r. w Muzeum Miasta Łodzi nabierze wyjątkowego charakteru. Wydarzeniem tym rozpoczniemy obchody jubileuszu 40-lecia instytucji, której główna siedziba ulokowana jest w Pałacu rodziny Poznańskich.  Nocna wędrówka po tej fabrykanckiej rezydencji stanie się podróżą w czasie, podczas której powrócimy do pierwszych lat działalności muzeum.  Dla Zwiedzających przygotowaliśmy specjalne atrakcje w klimacie lat 70. XX w.:
- prezentację pierwszych nabytków Muzeum Miasta Łodzi i najnowszych eksponatów
- prezentację archiwalnych zdjęć z początków istnienia Muzeum Miasta Łodzi
- stanowisko starszego kustosza

Zasady zwiedzania
Wejścia do Muzeum będą odbywać się od ul. Ogrodowej o pełnej godzinie, od 18.00 do 24.00. W każdej turze wejdzie 250 osób. Muzeum nie udostępnia wejściówek we wcześniejszych terminach, nie można również zarezerwować wejścia na konkretną godzinę. Bezpłatne wejściówki zwiedzający otrzymają przed wejściem do obiektu.

Muzeum Kanału „Dętka”

Muzeum Kanału „Dętka” zaprasza na nocne zwiedzanie pod opieką przewodnika. Ciesząca się nieustającym zainteresowaniem placówka w Noc Muzeów będzie otwarta przez siedem godzin. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort zwiedzania wstęp będzie podlegał określonym zasadom.
Muzeum będzie otwarte od godz. 18.00 do 1.00 (ostatnie wejście o godzinie 0.45). Zwiedzanie będzie odbywało się w grupach do 15 osób co 15 minut. Oznacza to, że w trakcie Nocy Muzeów do „Dętki” będzie mogło wejść jedynie 420 osób. Przewidywany czas oczekiwania na wejście, obliczony na podstawie doświadczeń z poprzednich Nocy Muzeów to trzy godziny.
„Dętka” dla regularnego ruchu turystycznego w sezonie 2014 będzie otwarta od 1 maja przez kolejne sześć miesięcy, cztery dni w tygodniu - od czwartku do niedzieli.

„Dętka„ to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem „Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. W 2008 roku ”Dętka” została przekształcona w muzeum, a jej wnętrze opatrzone archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego - twórcę pochodzącego z naszego miasta.

Muzeum Kanału „Dętka” w dniach 16-17 maja 2014 r. będzie czynne jedynie w trakcie Nocy Muzeów. W niedzielę 17 maja będzie nieczynne.

Biała Fabryka - Centralne Muzeum Włókiennictwa

ul. Piotrkowska 282

W programie m.in.:

19-21 Koncert muzyki dawnej (Wykonawcy: Studenci Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Łodzi) (Miejsce: kościół w skansenie)

- ok. 20.24 (o zachodzie słońca) - Koncert zespołu „Semantyka” na dziedzińcu wewnętrznym (w razie niepogody parter bud. D)

ok. 21.30 Spotkanie z muzyką gospel (w kościele w skansenie)

18.00 Otwarcie wystawy „Rzemiosła dawnej Łodzi: Zakład krawiecki - wystawa, warsztaty, spotkania” (niebieski domek w skansenie)

18.00-1.00 RetroBoat 2015 - interaktywna wystawa starych komputerów i konsol

18.00-1.00 Pokaz zabytkowych samochodów organizowany przez grupę Retro Pasjonaci
- Konkurs fotograficzny „Biała Noc w Białej Fabryce z Retro Pasjonatami - 2015”
Spośród zdjęć zabytkowych aut wykonanych podczas Nocy Muzeów wybrane zostaną najlepsze, a zwycięzca otrzyma nagrodę - indywidualną sesję z zabytkowymi autami na terenie Muzeum w uzgodnionym terminie.

18.00-1.00 Kiermasz rękodzieła artystycznego Stowarzyszenia Miłośników Haftu „Kanwa” i Klubu Rzemiosła Artystycznego „Arte” (hall, parter, bud. kotłowni)

18.00-1.00 Zwiedzanie wystaw czasowych:

„Chmurnik” - wystawa prac Danieli K. Jałkiewicz
Religijny synkretyzm drogą do pokoju. Tkaniny Cali Rivera (Kostaryka)
Rysunki prasowe Zbigniewa Jujki
Lucjan Kintopf - mistrz żakardu i jego uczniowie
„Persy” z Łodzi. Historia Dywilanu
Historia mody w pigułce (cz. 2)
Zaczarowany ogród. Wzory kwiatowe w modzie damskiej XX w.
Malarstwo Młodych. Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców
Zwiedzanie wystaw stałych:

Muzeum interaktywne „Kotłownia”
Z modą przez XX wiek
Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 – 2002
Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa
Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX w. Prezentacja maszyn w ruchu

Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej

Wystawy w domu nr 6:

Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX w.
Rekonstrukcja wnętrza izby warsztatowej z I poł. XIX w.
W kuchni Pani Goldbergowej
Nasza szafa
Wstęp wolny!

Ponadto, w domku nr 3 w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej:

Pracownia Sztuk Wszelakich „Pod Złotym Jamnikiem”
18.00-1.00- zwiedzaniem pracowni - w tę wyjątkową noc będzie można zobaczyć, jak powstają ceramiczne misy, koty i anioły; prześledzić proces produkcji ceramiki; samodzielnie spróbować swoich sił w tworzeniu w glinie; zakupić unikatowe, ceramiczne dzieła tworzone z miłością. Piękne misy, funkcjonalne kubki i wyjątkowa biżuteria oraz niezwykłe ręcznie malowane miniatury mogą znaleźć nowych właścicieli lub zainspirować do odkrycia w sobie niezwykłego daru tworzenia w glinie.

Autorska pracownia rzeźby Magdaleny Walczak na I piętrze domku nr 3:

Prezentacja pt. „Jak powstaje pomnik? Od koncepcji do realizacji w przestrzeni publicznej”
Pokaz procesu powstawania rzeźby; kolejnych etapów, tajników, technologii.
Wystawa pt. „Tu tworzyliśmy Łódź Bajkową. Projekty do rzeźb postaci tworzących szlak Łodzi Bajkowej”
Wystawa „Łódzkie Zdroje - proces projektowy”
Stała ekspozycja rzeźb Magdaleny Walczak i Marcina Mielczarka
Pracownia szycia i filcu artystycznego „JUPIENTER”

21.00-22.00 Pokaz filcowania ozdobnego na maszynie
Kiermasz rękodzieła - zabawki, obrazy, makatki, torebki, narzuty, szale, chusty, wdzianka i inne niepowtarzalne wyroby
Dom Papiernika (Domek nr 7)
- Pokaz prac grupy studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (z programu Erasmus) zrealizowanych w Domu Papiernika.

Domek nr 5
Pracownia Plastyczna Sizalu

18.00-1.00 Kiermasz rękodzieła: sizalowych postaci z baśni i bajek, kompozycji kwiatowych, owocowych i warzywnych, ozdób okolicznościowych.
Pracownia UP-LIFE

18.00-1.00 -10 % zniżki na hasło „W Łodzi się dobrze powodzi” na wszystkie zakupione tego dnia produkty.
14:00 - 15:00 - warsztaty biżuteryjne „Drugie życie”. Zapraszamy uczestników od 10 roku życia. Koszt warsztatów 15 zł/os. Zapisy na maila: pracowniewskansenie@gmail.com
Restauracja Łaźnia mieszcząca się na dziedzińcu żeliwnym muzeum zaprasza w godz. 18.00-1.00 na dania z grilla i rozmaite sałatki!

Muzeum Sztuki

ms1, ul. Więckowskiego 36, ms2, ul. Ogrodowa 19,  g. 18.00 – 1.00 (wstęp do 00.30)

W Noc Muzeów widzowie będą musieli uruchomić swoją czujność i poczucie humoru - w ms2 poprosi ich o pomoc muzealna policja, a w ms1 trzeba będzie uważnie patrzeć pod nogi…

W ms2 w czasie Nocy Muzeów otwarte będą dwie wystawy: „Atlas nowoczesności„ i ”Magda Moskwa. Nomana”. Na pierwszej z nich publiczność będzie miała zadanie godne detektywów i znawców sztuki współczesnej. Na każdym piętrze ekspozycji stałej Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku pojawi się fałszywe dzieło. Zadaniem widzów będzie je odnaleźć. Każdy otrzyma ankietę, w której będzie mógł uzasadnić, z jakich powodów uważa, że dane dzieło jest fałszywe.

Po zakończeniu akcji prawidłowe odpowiedzi zamieścimy na muzealnym fanpage’u (Facebook) - dopiero wówczas okaże się, które dzieła nie były prawdziwe i kto wykazał się największą czujnością, umiejętnościami i pomysłowością.

Natomiast w ms1 trzeba będzie uważać pod nogi ze względu na leżące młotki i poziomice. Na ostatnim piętrze będzie można zobaczyć w montażu wystawę sztuki dadaistycznej, która otwarta zostanie dopiero 12 czerwca. Dystans i poczucie humoru przydadzą się także podczas zwiedzania znajdującej się piętro niżej wystawy „Związki Rozwiązki„ Joanny Malinowskiej i CT Jaspera. W przestrzeni tej ekspozycji wykonany zostanie utwór ”Kwintet smyczkowy na dwie altówki, dwie wiolonczele i trupa”.

Chwilę wytchnienia i egzystencjalnej refleksji będzie można znaleźć na wystawie „Roman Opałka 1 - ∞”. W 50 lat od rozpoczęcia cyklu na ekspozycji w Muzeum Sztuki spotkają się dwa słynne obrazy liczone – obraz pierwszy oraz ostatni, nieukończony.

Wstęp wolny.

WYSTAWY:

ms1, ul. Więckowskiego 36

Roman Opałka 1 - ∞
CT Jasper i Joanna Malinowska. Związki Rozwiązki (ostatnia szansa!)
oraz ekspozycja specjalna: Impuls dadaistyczny ekipy technicznej

ms2, ul. Ogrodowa 19

Magda Moskwa. Nomana (ostatnia szansa!)
Atlas Nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku

AKCJE:

Kwintet smyczkowy na dwie altówki, dwie wiolonczele i trupa
ms1, ul. Więckowskiego 36
koncert o godz. 21.00

Noc fałszerzy
ms2,ul. Ogrodowa 19
akcja od godz. 18.00

Se-ma-for Muzeum Animacji - SMA w Łodzi

ul. Targowa 1/3 B. 24 (wejście od ul. Tuwima 54)

Muzeum Bajki serdecznie zaprasza wszystkich ciekawych świata animacji do odwiedzenia magicznej wystawy, która mieści się w nie mniej tajemniczym miejscu – zabytkowym kompleksie EC-1 przy ulicy Targowej.
To właśnie tutaj mieszkają ulubieni bohaterowie dobranocek, których starsi pamiętają z dzieciństwa.

Tu każdy ma możliwość choć na chwilę poczuć się jak gwiazda Hollywood i potrzymać w dłoniach złotą statuetkę Oscara. To jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie nadal powstają filmy animowane. Tutaj tworzy się też niesamowite, bajkowe scenografie a na świat przychodzą lalki, które ożywają na szklanym ekranie. Można tu dowiedzieć się więcej o historii polskiej animacji, poznać tajniki techniki animacyjnej i z bliska obejrzeć sprzęt filmowy.

Bajkowa podróż nie może obyć się bez projekcji w naszym kinie. Szczególnie polecamy oscarową produkcję Se-ma-fora Piotruś i Wilk – adaptację baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa, Ichtys – metaforyczne dzieło w reżyserii Marka Skrobeckiego, czy Miasto płynie – kontrowersyjny film Balbiny Bruszewskiej pokazujący ciemną stronę Łodzi.

Specjalnie na Noc Muzeów Se-ma-for Muzeum Animacji przygotowało wyjątkowe atrakcje dla odwiedzających. Warsztaty muzyczno-ruchowe, plastyczne i filmowe oraz gry i zabawy dla najmłodszych, które rozpoczną się już od godzin południowych i potrwają do późnych godzin nocnych (liczba miejsc ograniczona, obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc, zainteresowani udziałem w warsztatach winni odebrać wejściówki w Muzeum do 15 maja w godz. 10.00-16.00).

Starsi będą mieli okazję spróbować swoich sił w stworzeniu własnego filmu w technice poklatkowej na pięciu specjalnie przygotowanych stanowiskach animacyjnych oraz zajrzeć na prawdziwy plan zdjęciowy obecnie realizowanej produkcji polsko-japońskiego filmu „Sonia”.

Przygotowaliśmy również atrakcje w plenerze tj. zabawy animacyjne, konkursy oraz warsztat z piksilacji (wstęp wolny). Zbudujemy Camera Obscura – Pierwowzór aparatu fotograficznego zbudowany w dużych wymiarach, by móc wejść do środka i poznać jego działanie i wiele innych.

Na warsztaty obowiązuje limit miejsc: wejściówki będzie można odebrać do 15 maja w Se-ma-for Muzeum Animacji w godzinach otwarcia placówki.

LOTERIA – CAŁY DZIEŃ/ NOC OD GODZINY 18.00 – 1.00 KAŻDY LOS WYGRYWA!

– – – – – – – – – – – – WARSZTATY – – – – – – – – – –

12:00 – 01:00 Parauszkowe malowanie twarzy, z Usią i Parauszkiem – 10 zł
12:00-13:30 Stwórz swojego bajkowego bohatera
12:00 – 21:00 Piksilacja wstęp wolny (do zachodu słońca)
14:00-15:30 Wiosenny Kolaż
16:00-17:30 Animowane imię
16:00-17:00 Muzyczne Zabawy z Usią i Parauszkiem – WARSZTATY MUZYCZNE
18:00-19:00 Uszatek i Colargol na dobranoc – WARSZTATY MUZYCZNE
18:00 – 01:00 Warsztat animacyjny – 10 zł
13:00 – 14:00 Zabawy z animatorem
15:00 – 16:00 Zabawy z animatorem
17:00 – 18:00 Zabawy z animatorem

Projekcje kinowe 18.00 – 1.00

Projekcje dla dzieci:

-„Mokra bajeczka”, reż. Wojciech Gierłowski (24’)
-„Radostki”, reż. Magdalena Osińska (10’)
-„Fantastyczny sklep z kwiatami”, reż. Paweł Partyka (15’)
-„Parauszek” – reż. Krzysztof Brzozowski (10’)
-„Piotruś i wilk”, reż. Suzie Templeton (30’)

Projekcje dla dorosłych:

-„Danny Boy”, reż. Marek Skrobecki (10’)
-„Ichthys”, reż. Marek Skrobecki (16’)
-„Maska”, reż. Bracia Quey (23’)
-„Powrót”, reż. Anna Błaszczyk (8’)
-„Piotruś i wilk”, reż. Suzie Templeton (30’)
-„Miasto płynie”, reż. Balbina Bruszewska (15’)
-„Świteź”, reż. Kamil Polak (20’)
-„Tango„. reż. Zbigniew Rybczyński (8’)”

PYSZNE BURGERY ZAPEWNI NAM: Mafiosso Food Truck

WIĘCEJ NA SE-MA-FOR MUZEUM
REZERWACJE
więcej na stronie: Se-ma-for Muzeum Animacji
Tel.: (42) 682-26-01
Rezerwacje na warsztaty muzyczno-ruchowe i plastyczno-filmowe prowadzone są telefonicznie i mailowo. Do dnia 15.05.2015 należy odebrać wejściówkę w kasie Muzeum.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych

ul. Gdańska 13

Czynne w godzinach 17:00 – 01:00

Kujawska Brać Szlachecka – pokazy strojów i oręża (godz. 18:00, 20:00, 22:00)

– Gry i zabawy dla dzieci:
– pisanie i lakowanie dokumentów (Fundacja Nauk Humanistycznych) – drukowanie „Robotnika” (Fundacja Nauk Humanistycznych) (od godz. 17:00)

Wystawy stałe:

– „Drogi do niepodległej” prezentująca polską drogę do niepodległości. Ekspozycja ta ilustruje czyn bohaterski, zwycięstwa i przegrane na polach bitewnych oraz podejmowane działania dyplomatyczne;
– „Więzienie przy Długiej (Gdańskiej)” odwzorowująca cele więzienne; oraz dwie nowe wystawy:
– „Między prawdą a legendą – rzecz o Józefie Piłsudskim”,
– „Łódź w czasie I wojny światowej”.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Stacja Radegast

al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Czynne w godzinach 17:00 – 01:00

– Koncert zespołu Cili (godz. 21:00, 22:15)
– Pokazy filmów dokumentalnych dot. zagłady Żydów i Romów (od godz. 17:00)
– Nocny spacer edukacyjny po terenie byłej Stacji (godz. 23:00, 00:00)

Zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę stałą „Litzmannstadt Getto 1940-1944″ prezentowaną w historycznym budynku dawnej Stacji Gettobahnhof Radegast, związaną z historią społeczności żydowskiej w Łodzi oraz utworzonym w czasie II wojny światowej gettem.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Martyrologii Radogoszcz

ul. Zgierska 147

Czynne w godzinach 17:00 – 01:00

– Koncert grupy „FORTECA” (godz. 21:00)
– Pokaz Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty (od godz. 17:00)
– Pokaz pojazdów historycznych pojazdów militarnych (od godz. 17:00)

Wystawy:

– „Łódź i ziemia łódzka w okresie wojny i okupacji” pokazująca życie społeczności polskiej, niemieckiej i żydowskiej w okupowanej Łodzi;
– „Więzienie na Radogoszczu 1939-1945″ poświęcona tragicznej historii osadzonych tam
– nowa wystawa „70. Rocznica zwycięstwa nad III Rzeszą. Wojna w Europie”.

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego

ul. Kilińskiego 101 (park im. H. Sienkiewicza)

Można tu zobaczyć zwierzęta rzadko prezentowane w krajowych muzeach, w tym duże ssaki – słonia indyjskiego i hipopotama, a także bogaty zbiór ssaków, ptaków i gadów. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja ptaków krajowych, obejmująca około 320 okazów reprezentujących 195 gatunków, której ozdobą są okazy gatunków rzadko spotykanych, takich jak ibis kasztanowaty i kraska. Uzupełnieniem tej kolekcji są gatunki egzotyczne, w tym ptaki rajskie, papugi i kolibry.

W części Muzeum poświęconej bezkręgowcom uwagę zwraca największy na świecie japoński krab olbrzymi o rozpiętości do 3,5 m, a także różnorodne owady tropikalne i krajowe. Ozdobą tej kolekcji są okazy największych na świecie motyli, chrząszczy i pasikoników.

Interesująco przedstawia się kolekcja muszli, licząca ponad 500 okazów należących do około 350 gatunków. Oprócz popularnych morskich muszli tropikalnych, takich jak stożki czy porcelanki, jej ważnymi elementami są niezwykle rzadko eksponowane muszle mięczaków mórz europejskich oraz egzotycznych ślimaków lądowych.

W sali poświęconej paleontologii uwagę zwracają fragmenty szkieletu mamuta, kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz czaszka tura, będąca symbolem Muzeum. Ważnymi elementami wystawy są postery, tablice i gabloty, przedstawiające zagadnienia z zakresu teorii ewolucji, historii życia, rodowodu człowieka oraz zoogeografii i anatomii porównawczej.

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej

ul. Wólczańska 202

Temat przewodni – „W zdrowym ciele, zdrowy duch”… czyli sport w dawnej szkole.

Goście muzeum będą mogli zapoznać się z problematyką zmieniającego się w czasie podejścia w dawnych szkołach do spraw sportu i zdrowego stylu życia.

Wystawa stała (w sali ekspozycyjnej Muzeum) „Oświata łódzka końca XIX i początku XX wieku”

Wystawy czasowe (w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej):

– „Sport w dawnej szkole” oparta na materiałach ze zbiorów Muzeum
– „Sport w PBW w Łodzi” – z publikacjami wyselekcjonowanymi z księgozbioru PBW oraz informacjami o współczesnym zaangażowaniu pracowników Biblioteki w rozwój kultury fizycznej.
– „Życie codzienne w dawnych elementarzach” – ukazuje wybrane fragmenty dawnych elementarzy, obrazujące życie codzienne w domu i w szkole, naukę i pracę, rodzinę i przyjaciół oraz sport i zabawę.

Specjalnie na tę jedną noc Czytelnia PBW w Łodzi zamieniona zostanie w salę sportową – za pomocą wybranych eksponatów, wypożyczonych z Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi (takich, jak stare rowery, sanki, narty, rakietki tenisowe) oraz przedmiotów związanych ze sportem, pochodzących z zasobów własnych pracowników Biblioteki.

Dodatkowe atrakcje:

– pokaz gimnastyczny młodzieży szkolnej z Gimnazjum nr 5 (godz.:18.00-19.00)
– pokaz treningów siłowo-wytrzymałościowych grupy gimnastycznej, a także możliwość wypróbowania własnych sił w tym zakresie (w godz. 19.00 -20.30)
– spotkania się ze znamienitymi łódzkimi sportowcami: Janem Kudrą – reprezentantem Polski w kolarstwie, wielokrotnym mistrzem Polski, olimpijczykiem z Tokio w 1964 roku oraz Leszkiem Fabianem, również kolarzemi trenerem I klasy państwowej, miłośnikiem i propagatorem tego sportu, autorem książki „Od roku 1886… Kolarstwo w Łodzi i regionie”, którzy w godz. 18.30 a 19.30 będą czekać na zainteresowanych Gości. Osoby te będą mogły zdobyć autografy tych znamienitych sportowców oraz porozmawiać z nimi o sportach rowerowych dawniej i dziś.
– możliwość własnoręcznego wypisania dyplomu za osiągnięcia sportowe
– możliwość sfotografowania się na podium, z pucharem za osiągnięcia sportowe
– udział w rozgrywkach w sportowych szachach, gra w „piłkarzy„, rzucaniu do celu, skakanie na czas na skakance lub robienie przysłowiowych ”brzuszków”.

Muzeum Książki Artystycznej

ul. Tymienieckiego 24

– Stałym elementem Nocy Muzeów jest pokaz warsztatowy – odlewanie czcionek oraz druk typograficzny.
– W przestrzeni willi prezentowana będzie wystawa „Przegląd 2 – Hoffer, Ilkiewicz, Kosmynka, Komorowski, Łukasiak, Miserable Face”.

Dodatkowe atrakcje wokół muzeum współorganizowane będą przez Przewodników Łódzkich TOTUTOTAM, Stowarzyszenie Strzecha i Teatr Niekonsekwencji.

– Od godziny 18.00 na terenie ogrodu muzeum rozstawione będą namioty, pod którymi Stowarzyszenie Strzecha będzie prezentowało dawne odtwórstwo rzemieślnicze, a także stroje z różnych okresów historycznych, które członkowie Stowarzyszenia prezentują na sobie. Celem Stowarzyszenia Strzecha jest zachowanie i upowszechnianie tradycyjnych technik, obyczajów rzemieślniczych i ludowych, oraz propagowanie historii Ziemi Łódzkiej.

– W międzyczasie przewodnicy TTTT będą organizowali spacery, których metą za każdym razem będzie Muzeum Książki Artystycznej. Spacery mają różnorodną tematykę. Będą odbywały się w czasie prezentacji przygotowanej przez Stowarzyszenie Strzecha. Pozwoli to nadać dynamiki wydarzeniu i uatrakcyjnić je. Przewodnicy będą także mogli w ten sposób doprowadzać ludzi na przedstawienie, które będzie ostatnią atrakcją. Podczas spacerów nie zabraknie okazji by przybliżyć ludziom historię i działalność Muzeum Książki Artystycznej, rodziny Grohmanów oraz pobliskiej okolicy. Szczegółowe informacje o spacerach – patrz Przewodnicy Łódzcy TOTUTOTAM

– O godzinie 20.00 odbędzie się przedstawienie Konrad Maszyna Teatru Niekonsekwencji. Jest to amatorski, alternatywny teatr, założony w 2010 r. przez absolwenta filologii polskiej UŁ Piotra Augustyniaka, który to teatr działa w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz