Tu zaczęła się wolność! – 35. rocznica Świdnickiego Lipca


12 lipca zapraszamy na obchody, które są częścią składową projektu „Tu zaczęła się wolność!„ - 35. rocznica Świdnickiego Lipca dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu ”Patriotyzm Jutra”
i Gminy Miejskiej Świdnik.

Swidnicki_Lipiec_-_palakatGłównym celem projektu jest przekazanie mieszkańcom w nowatorski sposób oraz wiedzy na temat historii miasta poprzez prezentację spektaklu ulicznego, a także reportażu opartego na wypowiedziach świadków historii. Kolejną innowacją będą prowadzone w niesztampowy sposób zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie wcielą się w role osób związanych ze Świdnickim Lipcem. W ciekawy sposób zostanie przekazana również wiedza dotycząca życia społecznego lat 80. Dla najmłodszych zostaną przygotowane konkursy i zabawy podwórkowe kojarzone z tamtym okresem, które zainspirują dzieci do działań twórczych
i aktywności. Mamy nadzieję, że projekt zachęci mieszkańców do dalszego zgłębiania wiedzy na temat historii „własnego miejsca„, a także wzmocni poczucie tożsamości lokalnej i stworzyć nowe więzi między świdniczanami. Zadanie pozwoli oddać należny hołd lokalnym ”bohaterom historii” oraz pobudzi do współpracy inicjatywy lokalne i świadków historii. Dzięki aktywizacji społeczności zwiększą się szanse na kształtowanie postaw i zachowań ludzkich, sprzyjających podejmowaniu wspólnych działań na rzecz miasta. Pragniemy również pokazać,
iż także w dzisiejszych czasach możemy być patriotami, choćby poprzez kultywowanie własnych tradycji lokalnych, czy narodowych, a także że powinniśmy być dumni ze swojej historii.

Aby przenieść publiczność w czasy PRL-owskie, autorzy widowiska proszą o użyczenie rekwizytów typowych dla lat osiemdziesiątych. Szczególnie potrzebne są: 3 walizki, lampa podłogowa, radio, antena TV, głęboki wózek, fartuszek szkolny, 5 sztuk siatek na zakupy, 2 duże lampki biurkowe. Przedmioty można przynosić do Strefy Historii, do 30 czerwca,
w godz. 8.00-16.00 w poniedziałek, 8.00-18.00 od wtorku do piątku oraz 10.00-18.00 w niedzielę.

Program obchodów (12.07.2015r.):
12:00    Msza św. w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku.
14:00    Uroczystości oficjalne w Miejskim Ośrodku Kultury (sala kameralna Centrum Kultury): prezentacja filmu „Świdnik 1980„/premiera reportażu ”Świdnicki Lipiec - Pragnienie wolności”/koncert Świdnik Gospel Choir.
16:00    Parada rowerowa/zabawy familijne i konkursy dla dzieci  (plac Konstytucji 3 Maja).
21:00    Spektakl uliczny „Kroniki świdnickie” (plac Konstytucji 3 Maja).

Wydarzenia towarzyszące:
8:00 – 14:00 akcja honorowego oddawania krwi (teren przy kościele pw. NMP Matki Kościoła)

Informacje o spektaklu i reportażu:

Reportaż „Świdnicki Lipiec - Pragnienie wolności”
Dokument skupia się na osobistych wspomnieniach kilkunastu osób, będących uczestnikami i obserwatorami ówczesnych wydarzeń. Pokazuje także „tło„ tamtych dni, niezadowolenie obywateli, które wywołało bunt przeciwko sytuacji społecznej i ekonomicznej. Reportaż podkreśla rolę świdnickiej fabryki w drodze kraju do wolności, a także pokojowy, pozbawiony agresji charakter protestu. Zwraca uwagę na fakt, iż to właśnie w Świdniku podpisano pierwsze w Polsce pisemne porozumienia między pracownikami, a władzą. Opowiada także o szarym codziennym życiu, będącym walką o mieszkanie, chleb, wolność, wcale nie tak ”gierkowo – cukierkowym”, jak prezentowała to ówczesna propaganda.
scenariusz i reżyseria: Paulina Niezbecka
zdjęcia: Jakub Boczkowski

Spektakl „Kroniki świdnickie”
Spektakl nawiązuje do najważniejszych wydarzeń z historii miasta, w tym do słynnego Świdnickiego Lipca ’80. Bohater widowiska od lat pisze pamiętniki, będące swoistego rodzaju kronikami miasta, przenosi nas w czasy swojego dzieciństwa
i młodości. Ukazuje nie tylko historyczne chwile, ale także pozwala nam poznać swoje codzienne życie. Z sentymentem wspomina przeprowadzkę do Świdnika, swoją pierwszą miłość, pracę, przyjaciół. Świdnik w widowisku, to miasto nie bojące się wyrazić protestu wobec PRLowskiego systemu i propagandy, miasto wciąż walczące o wolność.
scenariusz i reżyseria: Katarzyna Marjasiewicz
występują: aktorzy Teatru „Kto tam?” oraz Świdniczanie

Informacje o Fundacji „Architekci kultury”
Fundacja „Architekci kultury” jest nowopowstałą organizacją pozarządową, która podejmuje szereg działań edukacyjnych
i animacyjnych, mających na celu aktywizację obywateli oraz  integrację różnych środowisk lokalnych. Poprzez realizację projektów edukacyjnych, chce również kształtować postawy obywatelskie, szczególnie patriotyczne.

Patronaty honorowe nad wydarzeniem sprawują:
Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski
Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk
Burmistrz Miasta Świdnik Waldemar Jakson
Starosta Powiatu Świdnickiego Dariusz Kołodziejczyk
NSZZ Solidarność Region Środkowowschodni
Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Lubliniepatronat-medialny-sprawuje-historia-logo

 

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz