Walki o Elbląg - pora zburzyć mity


Dopiero kilkadziesiąt lat po wojnie archiwa ujawniają upartym poszukiwaczom swoje tajemnice. Tak jest z historią walk o Elbląg ze stycznia - lutego 1945 r. Dotychczasowe mity i propagandowe naleciałości burzy najnowsza książka Tomasza Glinieckiego.

„Walki o Elbląg. Styczeń - luty 1945” to popularnonaukowe ujęcie starć o miasto, leżące na przecięciu tras sowieckich
i niemieckich armii, które na kilka tygodni stało się areną krwawych zmagań i przypieczętowało odcięcie części hitlerowskich wojsk w kotle Prus Wschodnich. Gliniecki prowadzi czytelnika dzień za dniem, od 20 stycznia do 12 lutego, korzystając z licznych dokumentów i wspomnień obu stron konfliktu, utrzymując książkę zarazem w żywym, reportażowym stylu. Powrót do wojennych historii i nowe ustalenia w kwestii słynnego rajdu czołgów przez miasto z 23 stycznia,
czy właściwej daty zdobycia miasta, pokazują też zafałszowania przeszłości i instrumentalne traktowanie zdarzeń wojennych jako uzasadnienia dla kultu „wyzwolenia” ziem, z których utworzono północne i zachodnie krańce nowej Polski.

12669761_927914300596891_871541619_o

W 71 lat po wydarzeniach do sprawy wracają elbląscy miłośnicy historii, proponując spotkanie, na którym zaprezentowana zostanie nie tylko książka, ale też wystawa militariów i przedmiotów z epoki, jak również wykład o zachowanych fotografiach sowieckich korespondentów frontowych ze zdobytego miasta. Wystawa jest plonem wieloletnich pasji członków Stowarzyszenia „Denar”, zaś zdjęcia i postacie fotokorespondentów przedstawi autor książki. Spotkaniu będzie też towarzyszyć prezentacja publikacji o przeszłości Elbląga, będących efektem prac miejscowego Wydawnictwa Uran.

Organizatorami spotkania są:
Klub 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, Stowarzyszenie Historyczno - Poszukiwawcze „Denar” i Wydawnictwo „Uran”.
Spotkanie odbędzie się 10 lutego, do Klubu 16 PDZ w Elblągu, ul. Mierosławskiego 5. Początek o godz. 17.00.
Wstęp wolny.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz