„Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” – D. Ducret - recenzja


Od wieków wzbudzała niesłychane emocje – przede wszystkim w mężczyznach. Była tematem tabu, przekleństwem kobiet, żarłocznym zwierzęciem, narzędziem prokreacji, niezbadaną tajemnicą. Tak, ta książka porusza historię waginy.

zakazane-cialo-historia-meskiej-obsesji_okladkaNie ma chyba takiej części ciała, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, która wzbudzałaby większe emocje niż właśnie wagina. Na przestrzeni wieków, od Starożytności po czasy współczesne, stawała się symbolem kobiecości, choć była też dla wielu kobiet najzwyklejszym przekleństwem.

Poziom wiedzy na temat ludzkiej seksualności rozwijał się wraz z nauką i medycyną, jednak to, co kobiety mają pomiędzy nogami było celowo ignorowane przez mężczyzn, którzy widzieli w damskich organach rozrodczych jedynie niedoskonałość tego, czym natura obdarzyła mężczyzn. Autorka książki z wielką skrupulatnością i dokładnością zapoznaje czytelnika z historią waginy i opisuje, jak była postrzegana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn w kolejnych stuleciach. Czytelnik porwany jest w podróż zaczynającą się przed naszą erą, a kończącą na czasach nam współczesnych.

Czym była wagina dla mężczyzn? Platon widział w niej wierzgające zwierzę. Leonardo da Vinci pasjonował się anatomią, nie podobała mu się jednak intymność kobieca. Uważał ją za odrażającą i nie uwzględniał w swoich szkicach. Tak samo postępowało wielu mężczyzn, dla których wagina była tak nieodgadniona, że wcale nie chcieli poznać jej tajemnicy. Przerażała ich, gdyż znajdowała się wewnątrz kobiecego ciała.

Wśród zagadnień, które porusza autorka jest kobieca przyjemność. Jak ta kwestia była postrzegana przez wieki? Otóż w świecie mężczyzn kobiecy orgazm nie miał większego znaczenia. To męska przyjemność liczyła się najbardziej, a kobieta ją odczuwająca była zagrożeniem, ponieważ nie powinna czuć się wyzwolona. Z czasem jednak temat ten zaczął pasjonować i pojawiały się kolejne postacie, chcące dojść do sedna sprawy – co odpowiada za kobiecą przyjemność? Czy kobieta, która nie może zaznać satysfakcji podczas standardowego stosunku jest wybrakowana? Przez lata sądzono bowiem, że łechtaczka jest organem całkowicie niepotrzebnym, szczątkowym penisem, który najlepiej należy usunąć. Kiedy jednak kobiety same zaczęły odkrywać, że to dzięki niej właśnie mogą osiągnąć orgazm, ciężko było je opanować, a problemem społecznym stała się kobieca masturbacja, histeria, nimfomania. To wszystko poruszone jest w „Zakazanym ciele”.

Diane Ducret stworzyła pozycję przystępną dla każdego, ciekawą nie tylko ze względu na poruszony w niej temat, ale również przez samo podejście autorki do niego. Książka jest momentami niesamowicie zabawna, upstrzona wesołymi i sprośnymi wierszykami. Potrafi jednak również zasmucić, ponieważ nie są tu pomijane tematy poważne, takie jak śmierć, nieszczęśliwe związki, gwałty i przemoc. To historia uciśnienia kobiet, które miało miejsce ze względu na ich seksualność, historia o ich drodze do wolności. To historia wielu wybitnych osobistości, takich jak Joanna d’Arc, która swoją czystością świadczyła o swym powołaniu.

Od kompletnej ignorancji i pomijania w szkicach ludzkiej anatomii poprzez wierzenie, że jest ona bytem posiadającym zęby i mogącym trwale okaleczyć mężczyznę, aż do premiery filmu „Głębokie gardło„ i okładek Playboya, wagina przeszła niezwykle długą drogę. Upokarzana, uważana za nieistotną, stała się w końcu prawdziwym znakiem naszych czasów, tak przesyconych kobiecą nagością. W ”Zakazanym ciele” obserwujemy zmienność ludzkich losów i wpływ czasów na to, co uważało się za obrzydliwe, a co za piękne. Dawniej ukazanie włosów łonowych na obrazie lub w mediach był niewyobrażalny, dziś nikogo już nie dziwi ani nie brzydzi. Kiedyś również wygolony srom uważany był za symbol niewolnictwa, dziś jest po prostu modny.

Ta książka obowiązkowa literatura dla wszystkich kobiet, które chcą lepiej poznać siebie a także drogę, jaką musiały przejść nasze poprzedniczki, aby zaprowadzić nas do miejsca, w którym jesteśmy dziś – do seksualnego wyzwolenia. To także książka, którą powinni przeczytać mężczyźni, chcący lepiej zrozumieć kobiety i ich potrzeby.

Ogromną zaletą książki jest jej szeroka perspektywa. Poruszanych jest wiele tematów, a autorka korzystała z bardzo dużej ilości źródeł, które zawarte są w przypisach i bibliografii.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ niezwykle ciekawy temat

+ wiele szczegółowych wątków

+ duża ilość przypisów i źródeł

+ styl autorki

+ humor

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji
Autor: Diane Ducret
Wydanie:
2016
Wydawca:
Znak Horyzont
ISBN: 
9788324034420
Stron:
382
Oprawa:
miękka
Cena:
39,90 zł
Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Tullia pisze:

    Historia opisana w tej książce jest naprawdę pasjonująca. Nikt nie powinien się czuć urażony tematyką, ani tym bardziej historiami tu zawartymi - wszystko dzięki stylowi pisarskiemu Ducret, zawierającemu humor i ironię w dużych dawkach, potrafiącemu przykuć zainteresowanie czytelnika.
    Nazwisko autorki również przyciąga, wszak jej książka „Kobiety dyktatorów” odniosła sukces nie tylko we Francji, ale także i nad Wisłą.
    Jestem świeżo po lektorze i gorąco polecam

Zostaw własny komentarz