Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Polska Ludowa” 1944-1989. Geneza – Stabilizacja – Kryzys – Upadek


Konferencja organizowana jest przez Fundację na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL i Zakład Historii Społecznej XX wieku Instytutu Historii UMCS w Lublinie. Odbędzie się 19 maja 2016 r. w Lublinie.

Celem tego wydarzenia jest naukowa refleksja nad okresem w dziejach Polski, który potocznie nazywany jest „Polską Ludową„. Pojęcie ”Polski Ludowej”, choć budzi pewne kontrowersje, ponieważ jego wprowadzenie przez władzę do dyskursu publicznego miało charakter propagandowy, zespaja terminologicznie w jedną całość okres 1944-1952 (Rzeczpospolita Polska) oraz 1952-1989 (Polska Rzeczpospolita Ludowa).

PolskaLudowa

To ponad czterdzieści lat historii Polski od końca II Wojny Światowej do grudnia 1989 r., kiedy to za sprawą uchwalenia zmiany Konstytucji PRL dokonano zmiany nazwy państwa na Rzeczpospolitą Polską. Był to akt symboliczny poprzedzony częściowo wolnymi, czerwcowymi wyborami. Lata te stale podlegają wnikliwym analizom, wiele kart historii nie zostało jeszcze zdefiniowanych, wiele nie zostało zbadanych. Uważamy, że należy pochylić się zarówno nad polityczną historią „Polski Ludowej”, jak i życiem codziennym jej obywateli. Dyskusja w szerokim ujęciu pozwoli na głębsze zrozumienie systemu funkcjonowania państwa i społeczeństwa w tamtym okresie.

Szczegóły znajdziesz tutaj.

Obrady podczas Konferencji uświetni wystąpienie dr hab. Mirosława Szumiło, temat: Elita władzy w Polsce 1944-1989

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy pracowników naukowych, doktorantów, studentów, którzy chcieliby poruszyć temat historii „Polski Ludowej:”. Szczególnie zachęcamy do pochylenia się nad takimi zagadnieniami, jak: propaganda władz, polityka gospodarcza, partie polityczne, siły zbrojne, edukacja, cenzura, życie kulturalne i rozrywka. Więcej informacji znajdziesz na stronie www. Rejestracja na Konferencję trwa do 18 kwietnia 2016 r.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Doktor Szumiło pisze ciekawe, a jednocześnie merytoryczne teksty.

Zostaw własny komentarz