Wystawa czasowa „Chrzest 966 – oblicza chrystianizacji” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie


30 czerwca 2016 r. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Poselskiej 3 została otwarta nowa wystawa czasowa Chrzest 966 – oblicza chrystianizacji.

Plakat_chrzest_2016 (maly)Wystawa jest ważnym elementem realizacji przez Muzeum szerokiego programu edukacyjno-ekspozycyjnego i ukoronowaniem działań podjętych z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w nawiązaniu do Światowych Dni Młodzieży. Zgromadzone na ekspozycji zabytki z epoki oraz kopie i rekwizyty, umieszczone w odpowiedniej aranżacji, z wykorzystaniem wielkoformatowych plansz, ilustrują różne aspekty chrystianizacji.
Kraków i Małopolska zapisały, i nadal piszą, ważną kartę w historii chrześcijaństwa.
Dlatego wiele akcentów na wystawie dotyczy naszego terenu. Zwiedzając ekspozycję można zobaczyć militaria z czasów św. Wojciecha i św. Stanisława, najstarsze polskie monety emitowane przez Bolesława Chrobrego, srebrne i brązowe ozdoby, akcesoria rycerskie, średniowieczną ceramikę, rzymskie lampki oliwne z symboliką chrześcijańską z IV w. oraz oryginalne krzyżyki średniowieczne, w tym ruski enkolpion. Uzupełnieniem jest stosowna muzyka (chorały gregoriańskie), nastrojowe światło i zapach. Wystawie towarzyszy katalog w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Środki na realizację przedsięwzięcia pochodzą ze specjalnego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Chrzest966 oraz z budżetu Województwa Małopolskiego.
Wystawa dostępna dla zwiedzających od 1 lipca do 30 listopada 2016 r.
Portal Historia.org.pl przyłącza się do zaproszenia organizatora.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz