Konferencja: „Fines naturae, limes imperii, terminus scientiae”


Serdecznie zapraszamy do udziału w interdyscyplinarnej konferencji, organizowanej przez studentów koła naukowego Kalokagatia, która odbędzie się 8-9 grudnia 2016 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

plakat

Celem konferencji jest interdyscyplinarne spojrzenie na szeroko rozumiane zagadnienie granic i graniczności w kulturze starożytnej i jej recepcji. Rozmaite ujęcia i podejścia z perspektywy archeologii, filologii, filozofii, historii, historii sztuki, kulturoznawstwa, prawa, religioznawstwa i innych dziedzin pozwolą na głębsze zrozumienie pojęć „granicy„ i ”graniczności” w świecie starożytnym i w późniejszym odbiorze jego dziedzictwa. Zapraszamy wszystkich młodych badaczy zajmujących się naukami starożytniczymi, jak i tych, których interesują wątki antyczne we współczesnym świecie.

Granice istniały od zarania dziejów. Człowiek na co dzień doświadczał ograniczeń własnej natury, możliwości, wreszcie świadom był kresu swego życia. Przestrzeń ludzkiego bytowania stanowiły granice terytorium plemion, królestw i państw. Także świat starożytny pełen był różnorakich granic. Ramy polis wyznaczały horyzont egzystencji obywateli. W religii antycznej wyraźnie zaznaczał się podział na światy ludzi i bogów, żywych i umarłych. W greckiej filozofii bardzo istotny był chociażby platoński dualizm ciało-dusza, który wciąż odgrywa istotną rolę we współczesnej myśli. Wątki graniczne można odnaleźć również w starożytnej etyce, która rozważała granice między dobrem i złem. W antycznych społecznościach istniał system norm określających zakres akceptowalnych zachowań. Zarówno oikoumene jak i barbaricum przecinały najróżniejsze, nie zawsze formalne granice: geograficzne, cywilizacyjne, językowe, religijne, zwyczajowe etc.

Abstrakty (max. 300 słów wliczając tytuł) wraz z danymi osobowymi należy nadsyłać drogą elektroniczną na adres: kalokagatia.fk@gmail.com do dnia 10 października 2016 r. Podczas konferencji planowane są warsztaty w Muzeum Narodowym w Warszawie. Udział w konferencji jest bezpłatny. Wybrane referaty zostaną opublikowane. Organizatorzy oferują uczestnikom obiady i zakwaterowanie w przystępnej cenie. Szczegółowe informacje zostaną podane w późniejszym terminie.

Organizatorzy: Zarząd KN FK UKSW w Warszawie

Opiekun naukowy: dr Filip Doroszewski

Strona konferencji: wnh.uksw.edu.pl/granice

Strona KN Kalokagatia w serwisie facebook: facebook.com/knkalokagatiauksw

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz