Izraelska Biblioteka Narodowa otrzyma rękopisy Kafki!


Sąd Najwyższy Izraela rozstrzygnął wieloletnią batalię prawną, decydując, że rękopisy pisarza Franza Kafki trafią do izraelskiej Biblioteki Narodowej. We wtorkowym oświadczeniu biblioteka poinformowała, że zostaną one udostępnione szerszej publiczności. Państwo Izrael wygrało spór ze spadkobiercami przyjaciela Kafki i zarządcy jego spadku Maxa Broda. 

Franz Kafka w 1906 roku

Franz Kafka w 1906 roku

Franz Kafka poznał Maxa Broda w 1902 r, gdy obaj byli jeszcze studentami na Uniwersytecie Karola Ferdynanda w Pradze. Pozostali oni przyjaciółmi aż do śmierci pisarza w 1924r., w wyniku której Brod otrzymał wspomniane rękopisy. Wolą Kafki było spalenie manuskryptów, czego jednak Brod nie zrobił. Przyjaciel Kafki przekazał je jednak w testamencie swej sekretarce Esther Hoffe, prosząc, by ta oddała je „Uniwersytetowi Hebrajskiemu w Jerozolimie, bibliotece miejskiej w Tel Awiwie lub innej organizacji w Izraelu lub za granicą”. Jednaki w tym przypadku ostatnia wola zmarłego nie została wypełniona. Hoffe zatrzymała bowiem rękopisy, a wraz z jej śmiercią w 2007 r. manuskrypty odziedziczyły jej córki.

W procesie, który rozpoczął się w 2009 r., państwo Izrael domagało się przekazania wszystkich dokumentów Kafki, także niepublikowanych rękopisów, powołując się na ostatnią wolę Broda. Druga strona sporu- córki Esther Hoffe- odmówiły wydania dokumentów. Trudno im się dziwić, ponieważ są one warte miliony dolarów. Spadkobierczynie sekretarki uważają, że dokumentami, które otrzymały od matki, mogą swobodnie rozporządzać.Jak się okazało- myliły się.

Sąd Najwyższy Izraela uzasadnił swój wyrok następująco „Max Brod nie chciał, aby dokumenty będące w jego posiadaniu sprzedano za najlepszą cenę, tylko żeby znalazły się w odpowiedniej instytucji kultury”.


Oryginalny rękopis „Procesu” został sprzedany przez Hoffe za 2 miliony dolarów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Jerzy pisze:

    A czy testament Maksa Broda został spisany? Gdzie jest ten dokument? Nie ma i nigdy go nie było! Córki Esther Hoffe zostały z majestacie prawa okradzione z wielkich pieniędzy. Jeśli sam rękopis „Procesu” został kupiony za 2 mln dolarów to co dopiero pozostałe rękopisy: Zamek, Ameryka, Dzienniki, opowiadania????

Zostaw własny komentarz