XVII Dni Twierdzy Kostrzyn- kostrzyńskie Pompeje w innej odsłonie


Jeszcze tylko tydzień dzieli nas od Dni Twierdzy Kostrzyn! Jest to jedno z wydarzeń, które wpisało się na stałe do kalendarza imprez kulturalnych Kostrzyna nad Odrą. Organizator, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, jak co roku dołożył starań, aby program był obfity w wydarzenia.

Bastion Filip i widoczna Brama Chyżańska, Źródło: Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Bastion Filip i widoczna Brama Chyżańska, Źródło: Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Dzień 1 - 26.08.2016

Impreza rozpocznie się w piątek 26.08 o godz. 16 w Bramie Berlińskiej otwarciem wystawy Jensa Lawrenza „Kwiaty zła„, po czym nastąpi inauguracja na scenie (Plac Zamkowy). Nieodzownym elementem święta kostrzyńskiej twierdzy są pokazy grup inscenizacyjnych. W piątek będziemy mogli zobaczyć prezentacje pojazdów opancerzonych TKS i Universal Carrier na staromiejskim rynku. Kolejnym punktem piątkowego wieczoru będzie pokaz rycerskiej drużyny książęce Walhalla oraz koncert zespołu Beltaine, który zaprezentuje nam celtyckie rytmy. Inscenizacja ”Chrzest Mieszka I” przeniesie nas w klimaty sprzed 1050 lat. Wieczór upłynie w rytmie czardasza w wykonaniu kapeli karpackiej Mitlos.

Dzień 2 - 27.08.2016

W sobotni poranek przy Bastionie Filip będzie można obejrzeć dioramę Stowarzyszenia Odwach, a następnie udać się na wykop archeologiczny, gdzie odbędą się warsztaty dla młodzieży (niestety, brak już wolnych miejsc). W sali wykładowej MTK przy ul. Granicznej obejrzeć można będzie cykl filmowy „Kostrzyn – zabytki (nie)znane„, którego autorem jest Ryszard Dubik. W samo południe były mieszkaniec Kostrzyna, p. Klaus Thiel, zaprasza wszystkich do swego domu rodzinnego w Zaułku Gwoździarskim 146/147 (była Nagelschmiedstraße), gdzie zaprezentuje ciekawe epizody z życia mieszkańców kamienicy. W siedzibie muzeum o 15 członkowie Stowarzyszenia Eksploracji „Perkun„ przedstawią wyniki swoich poszukiwań i badań w piwnicach kostrzyńskiej Starówki. Godzinę później rynek staromiejski zamieni się w miejsce natarcia piechoty zmotoryzowanej w stylizacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po piechocie do akcji przystąpi artyleria: tradycyjnie już o huczną oprawę zadbają zaprzyjaźnione z nami grupy XVIII-wiecznej artylerii pruskiej. Pokaz walk i zabaw dla wszystkich uczestników bez względu na wiek przeprowadzi Formacja Rycerska „Dwa Miecze” ze Szczytna. Będzie dużo humoru i świetnej rozrywki. Ze sceny popłyną następnie rytmiczne dźwięki bałkańskie (zespół Balkan Folk Acoustic), a przed sceną pojawią się rekonstruktorzy z Nysy i Świdnicy. Wieczór zakończy żywiołowy występ zespołu ”Vratch”.

Dzień 3 - 28.08.2016

W niedzielę rano uczestnicy wycieczki autokarowej „Miasta Nowej Marchii„ udadzą się na zwiedzanie Chojny, Trzcińska Zdrój i Myśliborza. Popołudniu dwa spektakle teatralne lżejszego gatunku: „Dla mnie bomba!„ w wykonaniu Teatru Lalki i Ludzie oraz „Porady dobrego wojaka Szwejka„ – w tej roli Wojtek Kowalski (spektakl dla osób od 16 roku życia, dla dorosłych przewidziano mały ”poczęstunek”). Oba spektakle odbędą się w Kostrzyńskim Centrum Kultury (ul. Sikorskiego). W przerwie będzie możliwość przejażdżki po ”stawiku” kajakami udostępnionymi przez Kostrzyński Klub Sportów Wodnych.
Na Starym Mieście w niedzielę będzie panował spokój. Przez weekend otwarte będą Bastion Filip i Brama Berlińska.

Odwiedziny kostrzyńskiej twierdzy to idealna okazja do zwiedzenia ekspozycji muzealnej.

W Bastionie Filip znajduję się wystawa stała, prezentuje ona wybrane aspekty dziejów miasta i garnizonu od początku istnienia twierdzy oraz zmagań wojennych toczących się w okolicy na przestrzeni wieków. Szczegółowo zostały zaprezentowane walki o miasto w lutym i marcu 1945, oraz dzieje samego bastionu. Syntetycznie i klarownie został ukazany proces stopniowej rozbudowy i modernizacji twierdzy. Dużo miejsca poświęcono kataklizmowi wojny siedmioletniej i zniszczeniu miasta w przeddzień bitwy pod Sarbinowem 25 sierpnia 1758 roku. Osobny dział został również poświęcony dziejom kostrzyńskiego zamku, ukazanego jako rodowego gniazda Hohenzollernów. Ekspozycja jest interaktywna, do dyspozycji odwiedzających zostały oddane oryginalne eksponaty i znaleziska, a także urządzenia audiowizualne (filmy, słuchowiska), makiety, modele , repliki broni itp.

W pomieszczeniach Bramy Berlińskiej, które są bezpłatnie udostępnione dla zwiedzających, można zobaczyć wybrane zabytki znalezione na terenie Starego Miasta Kostrzyn oraz okolic. Najciekawszymi przedmiotami są: wieko sarkofagu Katarzyny Brunszwickiej (rekonstrukcja z 1882 roku), sarkofag ekshumacyjny z 1713 roku, zabytki z epoki brązu (biżuteria, szpile do ubrań, urny). W Bramie Berlińskiej mieści się również punkt informacji turystycznej, sprzedaży pamiątek i pozycji wydawniczych.

Memento Küstrin – okruchy życia przedwojennego miasta” to pierwsza wystawa Muzeum Twierdzy Kostrzyn prezentowana w jego nowej siedzibie. Celem ekspozycji jest przybliżenie publiczności realiów codziennego życia cywilnych mieszkańców Kostrzyna przed 1945 rokiem. Pochodzące z okresu około stulecia przedmioty towarzyszące na co dzień kostrzynianom, związane z przeróżnymi sferami ludzkiej aktywności, zdają się najtrafniej oddawać klimat powszedniego dnia miasta. Staramy się zarazem pokazać, jak zmieniały się ich formy, styl czy sposób ich wykonania. Uzupełniamy je o krótkie informacje pozwalające osadzić je w przestrzeni dawnego Küstrin’a i odnaleźć jego ślady we współczesnym Kostrzynie. Wystawa jest również swego rodzaju podziękowaniem dla wszystkich osób, które od początku istnienia Muzeum wzbogacały jego zbiory, nieodpłatnie przekazując mu przedmioty o wartości historycznej. Bez ich ofiarności prawdopodobnie nigdy by nie powstała.

Jak co roku na terenie Starego Miasta pojawi się szereg stoisk handlowych oraz prezentujących dawne rzemiosła. Dla najmłodszych: lepienie garnków, przejażdżki pojazdami opancerzonymi, zabawy z nagrodami itp. Naturalnie nie zabraknie stoisk gastronomicznych.

Impreza finansowana jest z dotacji Miasta Kostrzyn przy wsparciu sponsorów.

program

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz