Nowacka z medalem numer 300


Dziewiętnastego sierpnia, tuż przed północą, Polska zyskała swój dziewiąty medal w czasie Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Wywalczyła go 25-letnia pięcioboistka Legii Warszawa, Oktawia Nowacka. To krążek numer trzysta w 92-letniej historii polskich występów olimpijskich!

900px-Olympic_flag.svgZa nami piętnaście dni zmagań toczonych w ramach XXXI Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Choć wydawało się, że worek z medalami dla Polaków rozwiąże się już w pierwszym tygodniu rywalizacji, na medal numer trzysta kibice i działacze musieli czekać niemal do ostatniego dnia imprezy. Jego zdobywczynią została pochodząca ze Starogardu Gdańskiego 25-letnia Oktawia Nowacka, która specjalizuje się w pięcioboju nowoczesnym. Mimo problemów zdrowotnych, poprzedzających jej start w Brazylii, utalentowanej reprezentantce warszawskiej Legii udało się stanąć na najniższym stopniu podium, zapisując się tym samym w annałach polskiego sportu.
Wszechstronna „Wojskowa„ nie jest pierwszą w historii zdobywczynią olimpijskiego krążka dla Polski w tej dyscyplinie. Nasz kraj posiada spore tradycje w pięcioboju nowoczesnym, które pisało aż… trzydziestu czterech medalistów Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostwa Świata i Europy. Najwybitniejszym z nich jest bez wątpienia Janusz Peciak-Pyciak, pięciokrotny Mistrz Świata (2 razy indywidualnie i 3 razy w drużynie) oraz złoty medalista z Montrealu w 1976 r. Po szesnastu latach jego osiągnięcie powtórzył Arkadiusz Skrzypaszek, deklasując rywali w Barcelonie. Zawodnik „Lumelu„ Drzonków Zielona Góra tryumfował również w zmaganiach drużynowych, występując wspólnie z Dariuszem Goździakiem i Maciejem Czyżowiczem. Medal Nowackiej jest więc jednocześnie czwartym krążkiem w ”polskiej historii” igrzysk. Kto wie, czy za jego sprawą, ta piękna i wymagająca dyscyplina nie odzyska zainteresowania, jakim przez dekady cieszyła się nad Wisłą?

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz