Komarowska potrzeba 2016- obchody 96. rocznicy Bitwy pod Komarowem


Bitwa pod Komarowem jedna z największych bitew konnicy polskiej w wojnie polsko-bolszewickiej, zakończona zwycięstwem Polaków. Z okazji obchodów 96. rocznicy Bitwy pod Komarowem odbędą się manewry kawalerii i inscenizacje walk z udziałem kawalerzystów, a weźmie w nich udział blisko 200 jeźdźców.

Co czeka zainteresowanych?

W środę 24 sierpnia rozpoczną się manewry „Komarowska Potrzeba” w rejonie, gdzie toczyły się walki w 1920 r. Potrwają one do niedzieli. W wydarzeniu wezmą udział cztery plutony kawalerii (120 jeźdźców), a także kilkudziesięciu członków innych organizacji paramilitarnych i proobronnych.

Celem tegorocznych manewrów jest określenie przydatności oddziałów konnych - kawalerii ochotniczej dla potrzeb struktur Obrony Terytorialnej, doskonalenie dyscypliny, sprawności bojowej i psychofizycznej kawalerzystów; sprawdzenie poziomu wyszkolenia plutonów kawalerii oraz wspierających organizacji paramilitarnych; stworzenie atmosfery rywalizacji i dążenia do osiągnięcia wysokich wyników szkoleniowych; utrwalenie historii, tradycji oraz etosu polskiej kawalerii zarówno pośród uczestników manewrów jak i ludności lokalnej.

Obserwatorzy z Ministerstwa Obrony Narodowej mają ocenić przydatność kawalerii dla współpracy lub wsparcia struktur Obrony Terytorialnej. Swój wkład w organizację przedsięwzięcia ma również Wojsko Polskie. Żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej przygotowują pokazy i szkolenia.

W niedzielę odbędą się uroczyste obchody rocznicy bitwy, a także Święta Kawalerii Polskiej. Na ten dzień zaplanowana jest msza na miejscu bitwy w Wolnicy Śniatyckiej. Kolejnym punktem programu jest pokaz wyszkolenia oddziałów kawalerii ochotniczej, uroczystości z ceremoniałem wojskowym, a po nich inscenizacja bitwy.

Kilka słów o bitwie

31 sierpnia 1920 roku polscy żołnierze zwyciężyli zmierzającą w kierunku Warszawy armię konną Siemona Budionnego. W wyniku tej potyczki, została ona zmuszona do wycofania się z Polski. 1. Dywizja Jazdy pod dowództwem płk. Juliusza Rómmla liczyła 1,5 tys. żołnierzy, a na jej uzbrojenie składało się ok. 70 ciężkich karabinów maszynowych i 12-16 dział. Armia Budionnego była znacznie liczniejsza; ponad 6 tys. żołnierzy, ok. 350 ciężkich karabinów maszynowych oraz około 50 dział. Przebieg bitwy można określić jako wielokrotne, obustronne szarże dużych oddziałów polskich ułanów i rosyjskich kozaków, wspieranych ogniem artylerii i karabinów maszynowych. Bitwa pod Komarowem uznawana jest za jedną z decydujących walk o losach wojny polsko-bolszewickiej.

Pełny program wydarzenia

24.08 – środa :   komarowo

- przyjazd uczestników

25.08 –czwartek  :

- szkolenie oddziałów kawalerii ochotniczej

- rozpoczęcie manewrów kawalerii

- nocleg i zakwaterowanie w terenie, poza obozem głównym.

26.08 – Piątek :

- działania plutonów w terenie - realizacja zadań manewrów

- nocleg i zakwaterowanie w terenie, poza obozem głównym

 27.08 – sobota :

- działania plutonów w terenie - realizacja zadań manewrów

- powrót do obozu głównego

- omówienie i podsumowanie wykonanych zadań

17.30 – uroczysty capstrzyk na komarowskim cmentarzu (Komarów)

18. 00– Msza Święta za poległych ułanów (kościół w Komarowie)

19.00 – Koncert patriotyczny ( przy kościele w Komarowie)

20.00 – prelekcja historyczna – Wolica Śniatycka

28.08  – niedziela :

7.15 – Polowa Msza Święta,

9.00 – otwarcie obozu dla zwiedzających, pokazy indywidualne i oddziałami.

10.00 – udział na uroczystościach patriotyczno - religijnych w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej

godz. 12.00 -  Święto Kawalerii Polskiej :

- złożenie meldunku,

- przekazanie odznak i nagród,

- pokazy wyszkolenia oddziałów kawalerii ochotniczej oraz indywidualne
- inscenizacja bitwy kawalerii

Impreza została objęta patronatem honorowym przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Więcej informacji na stronie organizatora. Zapraszamy!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz