Zamki na Śląsku są starsze niż sądziliśmy!


Najstarsze zamki Śląska pochodzą z lat 20. XIII wieku… taka teza przeważała w środowisku naukowym do niedawna. Grupa wrocławskich badaczy pod przewodem prof. Małgorzaty Chorowskiej z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, zweryfikowała ten pogląd, a ich odkrycia pozwoliły przesunąć domniemaną datację o pół wieku. 

Naukowcy skupili swoją uwagę na trzech najstarszych śląskich zamkach tj. twierdzach w Wleniu, Wrocławiu i Legnicy. Wykonując badania fizykochemiczne, petrograficzne oraz radiowęglowe, dokonali analizy zaprawy murarskiej, a nawet porównali wymiary cegieł użytych do budowy zamków.

Kierowniczka projektu podkreśla, że to właśnie Śląsk był dzielnicą, w której najwcześniej rozpowszechniła się moda na wznoszenie murowanych fortyfikacji. Masowe ich tworzenie przypisuje się Bolesławowi Wysokiem.

Śląsk w średniowieczu stanowił kulturowy pomost między podzielonym państwem polskim, a Europą zachodnią. Zdominowany przez rozrośnięty ród Piastów, obfitował w zamki i twierdze, które do dziś są gratką dla turystów i pasjonatów historii.

Zamek Piastowski w Legnicy / fot. Sławomir Milejski CC BY-SA 3.0 pl

Zamek Piastowski w Legnicy / fot. Sławomir Milejski CC BY-SA 3.0 pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz