Kolejne dzieła sztuki zostały opisane za pomocą audiodeskrypcji


Od piątku, na serwisie iSztuka, można odnaleźć blisko 120 dzieł sztuki, które zostały tam udostępnione za pomocą audiodeskrypcji. Wśród nich znajdują się m.in. „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, czy ołtarz Mariacki Wita Stwosza.

Dama z gronostajem, Leonardo da Vinci, 1452-1519.

Portal iSztuka.edu.pl jest dedykowany osobom, które nie widzą od urodzenia, bądź całkowicie lub częściowo straciły wzrok. Realizator projektu, fundacja Audiodeskrypcja, za pomocą opisywanej strony chce umożliwić takim osobom możliwie pełne uczestnictwo w kulturze. Za pomocą skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych opisanych zostało wiele wartościowych dzieł sztuki, zaś sam program ma również na celu równoczesną popularyzację takiego sposobu współpracy z osobami niewidomymi lub niedowidzącymi.

Do tej pory na portalu opisanych zostało 60 dzieł sztuki- od prehistorii do renesansu. Od wczoraj kolekcja uległa powiększeniu o dwie kolejne epoki- renesans i manieryzm. Jak podkreślał Tomasz Strzymiński, prezes Fundacji Audiodeskrypcja, stworzenie odpowiednich opisów wymagało wiele pracy, bowiem często dostępne informacje były niepełne. Przykładowo- aby dokonać wizualizacji budowli należało wyliczyć jej wysokość, zaś jedynym dostępnym wymiarem była tylko szerokość budynku. Osoby dokonujące opisów starały się przeczytać możliwie jak najwięcej o danym eksponacie, aby ująć wszystkie najważniejsze informacje.

Udostępnienie kolejnych dzieł sztuki na portalu jest drugim etapem projektu, który został dofinansowany ze środków budżetu miasta Białystok oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja zamierza sukcesywnie powiększać kolekcję opisanych eksponatów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz