Przegląd nowości wydawniczych (V)


Przegląd nowości wydawniczych o tematyce historycznej to subiektywny wybór najciekawszych premier w Polsce w nadchodzących czternastu dniach. W co drugi poniedziałek zaprezentujemy kolejne książki, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!

Zobacz też, co ciekawego jest w naszej ramówce.

 

Trzy siostry, trzy królowe

 

Kobiety z dynastii Tudorów w walce o mężczyzn i władzę.

Trzy kobiety na dworze Tudorów łączy silna rodzinna więź. Gdy jednak każda włoży na głowę koronę, ich przyjaźń zamieni się w bezwzględną rywalizację.

Początek XVI wieku w Anglii. Król Henryk VII Tudor poprzez sojusze i małżeństwa dzieci próbuje umocnić swoją władzę. Jego starsza córka Małgorzata wkrótce zostanie królową Szkocji, młodsza z nich Maria poślubi króla Francji Ludwika XII, a następca tronu Anglii pojmie za żonę infantkę hiszpańską Katarzynę Aragońską. Trzy młode kobiety zaczynają konkurować i w końcu zwracają się przeciwko sobie. W miarę doświadczanych zdrad, niebezpieczeństw i namiętności odkrywają jednak, że w ich trudnym życiu jedyne oparcie może stanowić wyjątkowa więź między nimi, silniejsza od tej, która połączyła je z mężczyznami.Powieść zanurzona tyleż w historii, co w rodzinnych intrygach. Philippa Gregory po mistrzowsku wydobywa kobiece postaci z historycznego drugiego planu, aby umieścić je w samym centrum wydarzeń. „Booklist”.

Premiera: 10 maja 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Książnica.

Tajemnice wichrowych wzgórz

 

Według świadków miał być prawdziwym autorem powieści Wichrowe Wzgórza. Na słynnym autoportrecie z siostrami pozostała po nim smuga cienia. Jego imię stało się symbolem przekleństwa. Miał zmarnować swój talent, jak twierdziła jego starsza siostra. Tymczasem fakty były inne.

Branwell Brontë, legendarny brat trzech słynnych pisarek, Charlotte, Emily i Anne, pozostaje jedną z największych zagadek literatury nowożytnej. Jako prekursor gatunku fantasy i twórca poematu psychologicznego wyprzedzał swoją epokę niemal o całe stulecie.

Tajemnice wichrowych wzgórz to pierwsza wspólna biografia Branwella i Charlotte. Eryk Ostrowski tworzy fascynujący portret psychologiczny genialnego rodzeństwa, które przez lata łączyły wspólne doświadczenia – dzieciństwo w cieniu śmierci, pasja pisania, marzenia o literackiej sławie, pierwsze uczuciowe rozczarowania, pozamałżeńskie miłości.

Co sprawiło, że siostrzana miłość zmieniła się w nienawiść?

Dlaczego Branwella należało wymazać?

Autor bestsellerowej książki Charlotte Brontë i jej siostry śpiące odsłania nieznane fakty z dziejów rodziny Brontë. Charlotte poczyniła wiele starań, by pewne informacje nigdy nie wyszły na jaw. Odnalezione w ostatnich latach dokumenty każą na nowo spojrzeć na tę historię i oddzielić prawdę od mitu, a zapomniana twórczość oraz korespondencja dają klucz do poznania tajemnicy dzikich wrzosowisk zachodniego Yorkshire.

Książka zawiera nigdy dotąd nietłumaczone na język polski listy Branwella i Charlotte Brontë oraz fragmenty ich nieznanych utworów.

Premiera: 8 maja 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa PWN.

Wojna Niemców. Naród pod bronią 1939-1945

Jeszcze nikt w ten sposób nie napisał o ludziach, którzy rozpętali najbrutalniejszą wojnę wszech czasów.

Druga wojna światowa, jak żadna inna, była wojną Niemców. Trzecia Rzesza rzuciła na szalę wszystkie swoje rezerwy moralne i fizyczne. Siedemdziesiąt lat później – choć powstało mnóstwo książek na ten temat – nadal nie wiemy, o co walczyli Niemcy i jak znosili wysiłek wojenny aż do gorzkiego dla nich końca.

Wybuch wojny w 1939 roku naród niemiecki przyjął z głęboką niechęcią, lecz bez jego zaangażowania nie byłoby możliwe jej kontynuowanie przez sześć następnych lat. A zatem jaka była ta wojna dla Niemców? Jak jej zmienne koleje wpływały na zmianę ich opinii i oczekiwań? I kiedy po raz pierwszy Niemcy zdali sobie, że prowadzą wojnę ludobójczą?

Wojna Niemców to próba wejrzenia w niemieckie doświadczenie drugiej wojny światowej. Ta mistrzowsko napisana historia, przedstawiona z punktu widzenia tych, którzy wtedy żyli – żołnierzy, nauczycieli i gospodyń domowych; nazistów, chrześcijan i Żydów – ukazuje w nowym, niepokojącym świetle przekonania, nadzieje oraz obawy ludzi, którzy rozpętali i prowadzili tę brutalną wojnę.

Premiera: 9 maja 2017
Książka dostępna na stronie Domu Wydawniczego REBIS.

Wendyjska winnica

Epicka opowieść z czasów wojny - rodzinne więzy, siła miłości, determinacja kobiet.
Rok 1938. W Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu, żyją ostatni potomkowie Wendów — Słowian, którzy osiedli tu przed dwoma wiekami. W tym urokliwym i spokojnym miejscu mieszkają Marta Neumann, gorliwa luteranka, która desperacko próbuje utrzymać gospodarstwo odziedziczone po przodkach, jej córka Matylda i kuzynka Janka Kaczmarek. Życie na prowincji wydaje się toczyć niezmiennym rytmem wyznaczanym przez pory roku, jednak wielka polityka wkracza w dylematy dnia powszedniego. Ideologia faszystowska i zbliżająca się wojna nie pozostają bez wpływu na relacje międzyludzkie i budzą poczucie zagrożenia. Mieszkająca w Berlinie szwagierka Marty usiłuje przeżyć i uchronić swoje dzieci przed prześladowaniami nazistów, a Janka Kaczmarek zostaje aresztowana i oskarżona o szpiegostwo. Wreszcie pewnego dnia wojna puka do drzwi samych Neumannów i nie oszczędza im niczego.
Autorka plastycznie i wiarygodnie odtwarza rzeczywistość prowincji i stolicy III Rzeszy w przededniu i w trakcie drugiej wojny światowej, ukazując przy tym ludzki los w uniwersalnym ujęciu.

Premiera: 10 maja 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Książnica.

Państwo SS. Organizacja i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego

Jak działał niemiecki obóz koncentracyjny?
Po raz pierwszy Polsce!
Klasyczne opracowanie, należące do ścisłego kanonu „literatury obozowej”!

Eugen Kogon swój unikalny raport oparł na zeznaniach świadków, jak i na własnych doświadczeniach. Sam, jako przeciwnik nazizmu, był więziony w obozie w Buchenwaldzie przez blisko sześć lat.
„Niemieckie obozy koncentracyjne były światem samym w sobie, państwem w państwie – porządkiem bez prawa, w który wrzucano człowieka. Musiał on teraz, ze wszystkimi swoimi cnotami i słabościami – często więcej było tych słabości niż cnót – walczyć o własne życie i starać się po prostu przetrwać. Samotnie przeciw SS? Na pewno nie. Podobnie przychodziło mu nieraz walczyć przeciw współtowarzyszom niedoli. To wszystko kryło się za żelaznymi kratami opartej na przemocy dyscypliny. Tworzyło dżunglę zdziczenia, do której strzelano, z której wywlekano ofiary, aby je powiesić na szubienicy, w której zabijano trucizną, zagazowywano, bito i torturowano na śmierć. W gąszczu tej dżungli toczyły się intrygi, których stawką było życie, wpływy lub władza, gdzie walczono o materialną poprawę bytu, nie cofając się przed szwindlem i oszustwem, gdzie tworzyły się warstwy i kliki, gdzie wśród szeregów niewolników można było znaleźć prominentów, parweniuszy i pariasów. Tu zmieniała się ludzka świadomość, wykrzywiały hierarchie wartości, odbywały się orgie i odprawiano msze, dotrzymywano wierności, dawano wyraz miłości i zapluwano się z nienawiści; krótko mówiąc, przed oczyma przesuwa się nam tragoedia humana w najosobliwszej postaci.

Premiera: 16 maja 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Replika.

Moda kobieca w okupowanej Polsce

Uliczne łapanki, wywózki na roboty przymusowe, egzekucje. Ciągły strach i niepewność. Tak wyglądała okupacyjna rzeczywistość. W ekstremalnie trudnych warunkach Polki na przekór okupantom chciały godnie żyć. Zadbany wygląd i ubrania dawały im siłę, pomagały nie okazać słabości.

Pasek zrobiony ze starego kapelusza, buty ze sznurka, filcowe broszki, strój kąpielowy z kilku jedwabnych chustek. To tylko kilka przykładów rzeczy, które Polki potrafiły same wykonać w domu. Dzisiaj te pomysłowe rozwiązania mogłyby zainspirować niejedną elegantkę.

Moda kobieca w okupowanej Polsce to niezwykła opowieść, na którą składają się historie kobiet, przemiany dotyczące mody i trudna codzienność w wojennych warunkach. Sztuka robienia „czegoś z niczego” przetrwała, kiedy dostęp do modnych i oryginalnych ubrań był wciąż ograniczony, Polki nieraz przekazywały ją sobie z pokolenia na pokolenie…
Premiera: 16 maja 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Księży Młyn.

Albumy wydawnictwa Könemann

Claude Monet

ALBUM W JĘZYKU POLSKIM

Martina Padberg

Bogato ilustrowana monografia twórcy impresjonizmu. Album obejmuje całą twórczość artysty od wczesnych prac z Atelier Gleyre po reprodukcje wszystkich najważniejszych  obrazów z serii Katedra w Rouen i lilii wodnych.  Doskonałej jakości zdjęcia pozwalają odkryć każdy szczegół w pracach Claude Moneta.

Album dostępny na stronie wydawnictwa Könemann.

Gustav Klimt

ALBUM W JĘZYKU POLSKIM

Nentwig Janina

Album jest poświęcony życiu i twórczości Gustava Klimta - jednego z najbardziej wpływowych artystów przełomu XIX i XX wieku. Klimt był współtwórcą i liderem secesji wiedeńskiej – nurtu obejmującego malarstwo, architekturę,  sztukę użytkową oraz projektowanie mebli.

Na 288 stronach zebrano prace artysty. I te najbardziej znane, jak Pocałunek oraz te rzadko spotykane, pokazujące rozwój drogi artystycznej Klimta.

 Album dostępny na stronie wydawnictwa Könemann.

Poul Klee

ALBUM W JĘZYKU POLSKIM

Hajo Düchting

Paul Klee – artysta poza schematami i klasyfikacją. Stosował różne techniki i style, przetwarzał je, by uzyskać niepowtarzalny własny sposób wyrazu. Rozwój artysty i jego poszukiwania można oglądać na ponad 280 stronach wysokiej jakości reprodukcji.

Album dostępny na stronie wydawnictwa Könemann.

Mondrian

ALBUM W JĘZYKU POLSKIM

Hajo Düchting

Dzieło Pieta Mondriana jest niezwykle różnorodne: artysta przeszedł drogę od impresjonistycznego malarstwa krajobrazowego przez kubizm, by ostatecznie dojść do abstrakcji. Ten wypełniony reprodukcjami jego obrazów album stanowi fascynujące świadectwo kolejnych faz rozwoju i twórczości Pieta Mondriana.

Album dostępny na stronie wydawnictwa Könemann.

 

 

Edgar Degas

ALBUM W JĘZYKU POLSKIM

Martina Padberg

Edgar Degas tworzył swoje obrazy niczym reżyser, wypracowując perspektywę, detale i przestrzeń. Album ukazuje jego niezwykły talent, prezentując pastele, obrazy, rysunki oraz rzeźby, które znacznie wyprzedzały swój czas...

Album dostępny na stronie wydawnictwa Könemann.

Edvard Munch

 

ALBUM W JĘZYKU POLSKIM

Hajo Düchting

Edvard Munch (1863–1944) jest najbardziej znaczącym artystą skandynawskim i prekursorem ekspresjonizmu. Wprowadził do sztuki nowy temat – egzystencjalny lęk, samotność człowieka i nieobliczalność jego uczuć.

Album dostępny na stronie wydawnictwa Könemann.

Kandinsky

ALBUM W JĘZYKU POLSKIM

Hajo Düchting

Wassily Kandinsky uwolnił obraz od przedmiotowej tematyki i realistycznych skojarzeń. Nowymi, abstrakcyjnymi kompozycjami otworzył nowy kierunek w sztuce, który przejęło wielu innych malarzy i który do dzisiaj nie stracił aktualności.

Album dostępny na stronie wydawnictwa Könemann.

 

Rembrandt

ALBUM W JĘZYKU POLSKIM

Daniel Kiecol

Rembrandt, najlepiej znany ze swych portretów i przedstawień tematów historycznych, jak nikt inny wpłynął
na kształt zachodniej sztuki. Obrazy, rysunki i ryciny tego niderlandzkiego artysty dają nam niezwykłą możliwość
wglądu w ludzką naturę. Tom, który mają Państwo w rękach, stanowi przegląd całego dorobku Rembrandta.

Album dostępny na stronie wydawnictwa Könemann.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz