„Atak Hitlera na Polskę” w internecie!


Na stronie 2wojnaswiatowa.tvp.pl można już obejrzeć film „Atak Hitlera na Polskę”, pierwszy dokument o początku II wojny światowej będący polsko-niemiecką koprodukcją, zrealizowany wspólnie przez TVP Polonia i Deutsche Welle.

TVP

To opowieść o losach mieszkańców zaatakowanego Wielunia oraz o niemieckich żołnierzach, którzy 1 września 1939 r. wkroczyli jako najeźdźcy do Polski. Na antenie TVP Polonia film został pokazany 1 września (godz. 21.47) oraz 2 września (godz. 3.30 oraz 10.15). Teraz można go obejrzeć bezpłatnie w nowym serwisie Telewizji Polskiej, poświęconym 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Serwis 2wojnaswiatowa.tvp.pl powstał w oparciu o filmowe wspomnienia z cyklu „Notacje” oraz filmy dokumentalne o II wojnie światowej. Zawiera aktualności z obchodów 70. rocznicy wybuchu wojny, relacje z koncertu, który odbył się 28 sierpnia w Sejmie i poświęcony był pamięci posłów na Sejm II RP i wszystkich ofiar wojny. W serwisie znajdują się wyjątkowe wspomnienia Jana Karskiego, opowiadającego o swojej przedwojennej młodości we Lwowie, Władysława Bartoszewskiego, wspominającego początki swojej konspiracyjnej pracy w okupowanej Warszawie, Gustawa Holoubka, który w początkach września 1939 r. zaciągnął się do armii, czy Henryka Mandelbauma, przywołującego okrutną rzeczywistość Auschwitz.

Oprócz filmu „Atak Hitlera na Polskę” na stronie 2wojnaswiatowa.tvp.pl zostały zgromadzone filmy dokumentalne i materiały poświęcone bohaterom II wojny, m.in.: Irenie Sendlerowej, znakomitemu pilotowi gen. bryg. Stanisławowi Skalskiemu, czy polskim kryptologom, którzy złamali szyfr Enigmy oraz wiele innych.

Ponadto serwis poza materiałami audiowizualnymi zawiera unikalne, archiwalne, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej fragmenty czasopism z roku 1939, dotyczące wybuchu II wojny światowej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz