Święto Niepodległości w Krakowie - 2009


11 listopada w całym kraju odbywać się będą uroczyste obchody Święta Niepodległości. Świętowanie w Krakowie rozpocznie się na Wawelu.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 9:40 na dziedzińcu przed Katedrą na Wawelu. W tym miejscu tradycyjnie odbędzie się uhonorowanie sztandarów Wojska Polskiego, Policji, Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP i Chorągwi Prezydenta Miasta Krakowa. O godz. 9:45 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie Srebrnych Dzwonów. O godz. 10:00 w Katedrze Wawelskiej zostanie odprawiona Msza św. Po nabożeństwie na dziedzińcu przed Katedrą uformuje się patriotyczny pochód. W pochodzie wezmą udział m.in. formacje kawaleryjskie, orkiestra garnizonu Kraków, kompania honorowa Policji, kompania honorowa Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP, kompania honorowa Straży Miejskiej, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, niepodległościowych oraz szkół krakowskich. Uczestnicy pochodu przejdą pod Krzyż Katyński na placu przed kościołem św. Idziego, gdzie o godz. 11:30 odbędzie się uroczystość złożenia wspólnego wieńca od społeczności Krakowa i Małopolski. W trakcie uroczystości plac św. Idziego otrzyma nazwę pl. Ojca Adama Studzińskiego. Następnie uczestnicy pochodu przejdą Drogą Królewską na pl. Matejki.

o godz. 12.30, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbędzie się uroczystość patriotyczna. W programie uroczystości przewidziano m.in. odegranie sygnału Wojska Polskiego, wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego, zmianę warty, apel poległych, złożenie wieńców, odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na zakończenie odbędzie się defilada orkiestry Garnizonu Kraków, kompanii honorowej 2. Korpusu Zmechanizowanego, 6. Brygady Desantowo – Szturmowej, 8. Bazy Lotniczej, kompanii honorowych Policji, Straży Miejskiej, Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP i formacji kawaleryjskich.

O godz. 17:00 w Rynku Głównym odbędzie się 35. Lekcja Śpiewania „Radosna Niepodległości„ z udziałem artystów Kabaretu Loch Camelot i mieszkańców Krakowa. Organizatorami przedsięwzięcia są Urząd Miasta Krakowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Piosenki ”Refren” i Biblioteka Polskiej Piosenki. Urząd Miasta Krakowa przygotował 4500 bezpłatnych śpiewników.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz