Rosja pamięta o poległych w wojnie polsko-bolszewickiej


Nie milkną echa tragedii pod Smoleńskiem. Rosyjskie media wciąż poruszają temat możliwego ocieplenia stosunków między Polską a Rosją, ale także ewentualnego rozliczenia kwestii katyńskiej, na równi z przywołaniem pamięci o jeńcach Armii Czerwonej, którzy stracili życie w polskiej niewoli.

Portal vedomosti.ru, internetowe wydanie gazety vedomosti 16 kwietnia w artykule pod tytułem „Wykazać patriotyzm” przekonuje, że wydarzenia ostatnich dni, to odpowiedni moment by postawić przysłowiową kropkę nad i w sprawie poległych w latach 1919-1922, 32 tysięcy jeńców rosyjskich. Jednocześnie autor tekstu podkreśla, że w znacznej większości przypadków przyczyną śmierci była wilgoć, ciemność, ale przede wszystkim epidemie dziesiątkujące wówczas polską i rosyjską armię. Umierano głównie na tyfus i cholerę – jak podaje artykuł.

Niesprawiedliwym również nazywa się porównywanie warunków panujących w polskich obozach jenieckich z nazistowskimi obozami zagłady, i podkreśla, iż rozsądzenie w kwestii czy zbrodnia katyńska była swoistym odwetem Stalina za śmierć jeńców po wojnie polsko-bolszewickiej, nie leży w gestii i możliwościach redaktorów portalu.

Autor, wraz z premierem Rosji Władimirem Putinem, wzywa więc do „okazywania patriotyzmu„ przez obywateli rosyjskich, zwłaszcza przez organizację młodzieżową ”Nasi”, poprzez wyjaśnienie nazwisk ofiar epidemii w obozach, doprowadzenie do porządku miejsc ich pochówku i dbanie o pamięć poległych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz