„Żołnierze niemieccy na froncie wschodnim 1943-1944” - G. Rottman, S. Andrew - recenzja


Żołnierze niemieccy wzbudzają wśród historyków niemałe zainteresowanie. W czasie drugiej wojny światowej walczyli na wielu frontach, co nie należało do najłatwiejszych zadań. Książka ta prezentuje jak wyglądał rok walki żołnierzy na froncie wschodnim, jakim dysponowali uzbrojeniem, jak dawali sobie radę w trudnych warunkach, ale w zupełnie innej konwencji pisarskiej. 

Książka nie posiada charakterystycznego podziału na rozdziały, tylko krótki wstęp i część zasadniczą, na którą składają się ilustracje i krótkie podpisy pod nimi. We wstępie – liczącym trzy strony – Autorzy charakteryzują wygląd wojska niemieckiego, hierarchię ważności i uzbrojenie, jakim dysponowali w czasie walk. Wspominają również o punkcie zwrotnym dla frontu, o warunkach, jakie tam żołnierze zastali oraz o wszelkich niedogodnościach, na jakie byli narażeni. Część zasadnicza składa się z kilkudziesięciu fotografii, które wizualnie oddają „klimat” tamtych czasów, pokazują żołnierzy zarówno podczas pojedynczych walk, jak i w sytuacjach z życia codziennego na froncie.

Publikacja ta została napisana w bardzo ciekawy sposób. Nie mamy tutaj nudnych, długich wprowadzeń, szczegółowych opisów. Autorzy skupili się na pokazaniu żołnierzy niemieckich za sprawą ilustracji, które odzwierciedlają czynności, ubiory, uzbrojenie, strategie wojenne, zachowanie wojskowych. Sprawia to, że Czytelnik nie jest tylko biernym odbiorcą czytanego tekstu, ale może sam potwierdzić lub podważyć trafność spostrzeżeń i wniosków Autorów. Może także zobaczyć na własne oczy trudne warunki w jakich żołnierze musieli walczyć oraz sposób, w jaki radzili sobie z podstawowymi czynnościami z życia codziennego, np. z pieczeniem chleba w warunkach polowych. Książka jest swego rodzaju monografią, ale pozbawioną przebiegu walk, co sprawia, że miłośnicy militariów tamtego okresu nie będą z tej pozycji zadowoleni. Brakuje tutaj zdjęć z bitew toczonych, np. pod Stalingradem czy innych miejscowościach. Jeżeli pojawia się jakiś żołnierz w okowach z bronią w ręku, to nie wiemy w jakiej interwencji bierze udział. Staje się to nieistotne dla Pisarzy. Powoduje to, że Czytelnik odczuwa pewien niedosyt, bo nie można mówić o froncie wschodnim bez kontekstu militarnego, wojennego.

Uzupełnieniem pozycji jest jedna, kolorowa wkładka z szczegółowym przedstawieniem żołnierzy niemieckich, np. gefreitera ( batalion Saperów) czy grenadiera pancernego. Wszystkie zamieszczone w książce fotografie są biało – czarne, co nadaje publikacji uroku. Są one w dużym formacie, wyraźne, łatwe do analizy. Niestety nie wiadomo, skąd pochodzą dane zdjęcia, wiadomo tylko ze z frontu wschodniego, ale nie pojawiają się informacje na temat miejscowości, w których żołnierze stacjonowali i walczyli.

Niewątpliwym minusem publikacji jest brak bibliografii i przypisów. Autorzy nie przedstawiają swoim Czytelnikom źródeł, z jakich korzystali przy tworzeniu książki, co sprawia, że nie możemy sprawdzić rzetelności przekazu. Niedogodnościom jest także miękka oprawa, która szybko się niszczy i klejone strony, które po wielokrotnym odczytaniu mogą wypaść. Twórcy publikacji posługują się łatwym, przyjemnym językiem, co jest wielkim plusem przy tego typu tematyce. Powoduje to, że czyta się ją jednym tchem.

Książkę polecam gorąco wszystkim tym, którzy interesują się niemieckimi militariami oraz realiami drugiej wojny światowej. Publikacja pozwala zaznajomić się z działaniami żołnierzy niemieckich na froncie wschodnim, co przyda się wszystkim dopiero raczkującym w tejże problematyce. Z całą pewnością będzie ona przydatna dla specjalistów od  niemieckiej wojskowości, ponieważ wnosi wiele ciekawych, nie pojawiających się w innych pozycjach wątków. Będzie ona wspaniałym towarzyszem na długie, zimowe wieczory, który na pewno nie znudzi swojego Czytelnika.

Plus Minus
Na plus:
+ przystępny język
+styl autorów
+ opisy zdjęć
+ oryginalne ilustracje i odpowiednie formaty
Na minus:
- miękka oprawa
- brak przypisów i bibliografii
- brak mapy
- brak opisu bitew, armii

Tytuł: 
Żołnierze niemieccy na froncie wschodnim 1943-1944
Autor: Gordon Rottman, Stephen Andrew
Wydawca: Bellona
Data wydania: 2009
ISBN/EAN: 978-83-11-11580-4
Liczba stron: 52
Oprawa: miękka
Cena: ok. 20 zł.
Ocena recenzenta: 6.5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz