„Moja historia kobiet” - M. Perrot - recenzja


Zainteresowanie historią kobiet staje się aż tak popularne, że prowadzone są na ten temat audycje radiowe. Michelle Perrot prowadziła serie wykładów w stacji France Culture. Ich sława doprowadziła do ukazania się w jednej publikacji wszystkich audycji.

W latach 70. XX w. nastąpiło zainteresowanie historią kobiet. Powstało ono w czasie drugiej fali feminizmu, kiedy kobiety zaczęły domagać się równouprawnienia na rynku pracy. Poruszony został wówczas także aspekt kobiecej seksualności, a także aborcji. Zaczęto krytykować wówczas naukę, m. in. historię. Zarzucano jej pomijanie i dyskryminowanie kobiet, zajmowanie tylko dokonaniami wielkich jednostek, czyli mężczyzn. Nie poświęcano w badaniach miejsca kobietom i ich zajęciom. Wyrażono również niezadowolenie z braku kobiet jako naukowców. Powstała wówczas historia kobiet interesowała się sprawami związanymi z reprodukcją: seksem, ciążą, porodem, antykoncepcją. Poruszano także zagadnienia związane z rodziną, gospodarstwami domowymi.

Michelle Pierrot, uczennica wielkiej sławy historii, Georges Duby, w swoich wykładach przedstawiała właśnie taką historię kobiet. Ukazuje nam obecność kobiet w różnych dziedzinach życia. Rozpoczyna od kwestii ciała kobiety i jego stosunku w różnych epokach, przez religię, pracę, kończąc na jej obecności w życiu publicznym.

Podejmowane zagadnienia są bardzo szerokie. I nie ograniczają się do konkretnej epoki. Wywody rozpoczynają się zazwyczaj od epoki nowożytnej, kończą na czasach współczesnych. A wszystko to zaledwie na 200 stronicach. Wszystkie problemy potraktowane są oczywiście ogólnie, uproszczone, i nie zadowolą czytelnika, który będzie chciał wniknąć bardziej w zagadnienie. Książka ta jest zapisem jej audycji radiowych, kierowanych do szerokiego kręgu odbiorców. Stąd też prosty styl, który nie męczy podczas lektury.

Ponadto Perrot ogranicza się tylko do Francji. W dużej mierze powołuje się na francuską historiografię, a przypadki z innych państw traktowane są ogólnikowo. To zdecydowanie zawęża badany problem. Większość prac, na które powołuje się autorka, nie ma swojego przekładu w języku polskim, więc lektura przybliży nam francuskojęzyczne prace na ten temat.

Pozycję tę zdecydowanie polecam osobom, które dopiero zaczynają interesować się historią kobiet bądź chcą poznać zarys tej problematyki. Wstęp może w tym pomóc, gdyż autorka zamieściła tam wskazówki, gdzie szukać prac poświęconych historii kobiet. Przypomina także, jakie źródła mogły pozostawić po sobie kobiety, albo gdzie możemy szukać o nich informacji. Niestety, wszystkie te porady są cenne jeśli będziemy badać historię kobiet we Francji.

Osoby, które spodziewają się czegoś odkrywczego w tej pracy, zdecydowanie się rozczarują. Na tle prac zajmujących się gender czy też queer wypada mało atrakcyjnie.

Plus minus:
Na plus:
+ prosty styl
+ odwołania do francuskiej historiografii
Na minus:
- ogólne podejście do tematu

Tytuł: Moja historia kobiet
Autor: Michelle Perrot
Wydawca: Instytut Wydawniczy Pax
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-211-1842-0
Liczba stron: 216
Oprawa: miękka
Cena: ok. 25 zł
Ocena recenzenta: 5 /10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz