„Wilcze Tropy 2 „Orlik” Marian Bernaciak” – K. Wyrzykowski, S. Zajączkowski – recenzja


Wilcze tropy jest serią komiksów historycznych, zapoczątkowaną w 2011 r. przez Instytut Pamięci Narodowej. Autorami są znani i cenieni twórcy realistycznego komiksu historycznego Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski. Ukazał się właśnie kolejny, drugi tom w tej serii przedstawiający epizody z życia Mariana Bernaciaka „Orlika”.

Autorzy mają już w swym dorobku kilka ciekawych pozycji. W 2004 roku ukazał się album z grafiką Krzysztofa Wyrzykowskiego o tematyce historycznej:Westerplatte. Załoga śmierci, który zapoczątkował swego rodzaju boom na komiksy historyczne w Polsce. W duecie ze scenarzystą Sławomirem Zajączkowskim stworzyli w 2009 roku komiks wydany przez IPN Oddział Warszawski pt. Łupaszka 1939, a dotyczący walk we wrześniu 1939 r. prowadzonych przez Jerzego Dąbrowskiego ps. Łupaszka, zaś w 2010Wyzwolenie? 1945 - opowieść o losach żołnierzy AK w 1945 roku. Tym samym panowie stali się specjalistami w realistycznym komiksie historycznym.

Pomysł na serię Wilcze tropy powstał właśnie dzięki pozytywnemu przyjęciu poprzednich komiksów wydanych przez IPN. Ma ona za zadanie przybliżyć sylwetki żołnierzy wyklętych walczących z sowieckim okupantem.

W serii ukazał się już drugi zeszyt poświęcony osobie Mariana Bernaciaka „Orlika” walczącego na Lubelszczyźnie. Na trzydziestu kolorowych planszach przedstawiono najważniejsze, zwycięskie epizody jego działalności. Założeniem serii jest bowiem ukazywanie chwalebnych momentów w życiu żołnierzy wyklętych. Mimo, że ich los był często tragiczny autorzy starają się pokazać te chwile, w których odnosili sukcesy.

Komiks ma pełnić również edukacyjną rolę stąd wzbogacony został o wkładkę historyczną przybliżającą postać Orlika oraz jego akcje, także te nie przedstawione w opowieści graficznej. Znajdziemy w niej również fragmenty relacji uczestników tamtych wydarzeń. Wkładkę uzupełniono ilustracjami pochodzącymi ze zbiorów Instytutu i prywatnych.

Opowieść o Orliku przedstawia epizody jego działalności od lipca 1944 do lipca 1945: akcję partyzancką w powiecie puławskim tuż przed wkroczeniem armii sowieckiej, słynną defiladę w wyzwolonych Rykach, uderzenie na PUBP w Puławach i rozbicie transportu więźniów pod Bąkowcem. Odrębnym elementem spajającym te historie są losy ubeka Juliana Gransztofa.

Cechą wszystkich komiksów Wyrzykowskiego i Zajączkowskiego jest realistyczne przedstawienie przeszłości, dbałość o szczegóły - co szczególnie ważne także ze względu na edukacyjną rolę. Mamy do czynienie z wiernym odtwarzanie elementów architektury miejskiej czy detali - przedmiotów codziennego użytku, które nie pozostawiają wątpliwości w jakich czasach toczy się opowieść.

Komiks jak mogą niektórzy mylnie sądzić nie jest przepełniony patosem. Odnajdziemy w nim za to akcję, walkę z komunistami i bohaterstwo. Zdarza się, że rysownik „puszcza oko” do czytelnika - jak choćby w przedstawieniu czołgu T-34 obok którego stoi sobie pies łudząco podobny do bohatera pewnego serialu.

Zeszyt ma standardowy dla tego rodzaju komiksów format A4, estetycznie wydany, całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Lektura obowiązkowa dla miłośników historii i komiksu.

Plus minus:
Na plus:
+ walory edukacyjne, wkładka;
+ ciekawa historia;
+ świetnie grafiki;
+ estetyczne wydanie.
Na minus:
- niestety za krótki.

Tytuł: Wilcze Tropy 2 „Orlik” Marian Bernaciak
Autorzy: Krzysztof Wyrzykowski (rysunki) Sławomir Zajączkowski (scenariusz)
Wydanie: pierwsze
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-7629-318-9
Liczba stron: 40
Oprawa: miękka
Cena: 27,30 zł
Ocena: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz