IPN odpowiada na zarzuty ws. Truthaboutcamps.eu


Jako osoba odpowiedzialna za redakcję merytoryczną portalu IPN truthaboutcamps.eu chciałbym ustosunkować się do wypowiedzi niemieckiego historyka dr Joachima Neandera, które pojawiły się w artykule Wojciecha Ducha pt. „Truthaboutcamps.eu - nowy portal IPN zawiera błędy? Kontrowersje na debacie”, zamieszczonym na portalu historia.org.pl.1

Uwagi, a właściwie zarzuty dr Joachima Neandera, dotyczące portalu, wypowiedziane przez niego w trakcie debaty zorganizowanej podczas Targów Książki Historycznej w Krakowie uważam za nietrafione i niesprawiedliwe. Analizując jego wypowiedzi łatwo można dostrzec, że chodziło tylko i wyłącznie o dyskredytację portalu.

Odnosząc się do pierwszego zarzutu dot. KL Dachau łatwo zauważyć - czytając uważnie tekst, że podano wyłącznie szczegóły jego lokalizacji. Jednak nigdzie nie napisano, że obóz ten położony był „w górskim terenie„. Drugi zarzut dotyczy błędnego zdaniem autora umiejscowienia obozów KL Gross Rosen i KL Stutthof na prezentowanej na portalu mapie. Odnosząc się do tego zarzutu, należy mieć świadomość, że autorzy portalu nie zakładali zamknięcia się w przestrzeni II RP. Stąd m.in. jeden z artykułów poświęcony obozom koncentracyjnym w III Rzeszy. Informacja o KL Stutthof i KL Gross Rosen pojawia się również dlatego, gdyż oba te miejsca pamięci narodowej znajdują się w obecnych granicach administracyjnych Polski. Do ostatniego zarzutu najtrudniej jest się ustosunkować, gdyż niemieckiemu historykowi chodziło - jak podaje autor artykułu - „najprawdopodobniej to zdanie„ (!): „Załogę obozów koncentracyjnych stanowili funkcjonariusze Waffen-SS. Funkcje w obozowych warsztatach, magazynach i biurach sprawowali niemieccy więźniowie kryminalni, przysyłani z obozów istniejących na terenie Niemiec.” Zdaniem niemieckiego historyka to też ”nieprawda”. Warto pamiętać, że artykuły zamieszczone na portalu mają charakter popularny. W żadnym z w/w zdań cytowanego fragmentu artykułu nie dostrzegam błędów merytorycznych. Tego, że funkcjonariusze SS stanowili załogę obozów koncentracyjnych i tego, że niemieckim więźniom kryminalnym powierzono pewne funkcje obozowe chyba nie da się zanegować?

Podsumowując należy zaznaczyć, że prezentowany portal IPN nie aspiruje do bycia encyklopedią dot. lat okupacji niemieckiej 1939-1945 i obozów koncentracyjnych. Jest projektem edukacyjnym, skoncentrowanym na niesieniu prawdy historycznej o tym, że nie było „polskich” obozów zagłady, śmierci czy obozów koncentracyjnych.

  1. Z prośba o ustosunkowanie się IPN do wypowiedzi dr. Neandera zwróciliśmy się jeszcze w dniu publikacji artykułu: https://historia.org.pl/2012/09/20/truthaboutcamps-eu-portal-ipn-zawiera-bledy-kontrowersje-na-debacie/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz