Filmy dokumentalne o polskiej historii, które trzeba zobaczyć!


W Internecie można znaleźć wiele wartościowych filmów dokumentalnych lub fabularyzowanych dokumentów opowiadających w pasjonujący sposób naszą historię. Poniższe zestawienie pokazuje wybrane produkcje, które po prostu trzeba zobaczyć. Są wspaniałą lekcją polskiej historii.

kamera filmowa

Alfabet mafii. Dekada mafijnej Warszawy (2004)

Film opowiada historię działających w latach 90-tych, w Warszawie i jej okolicach najważniejszych zorganizowanych grup przestępczych w ówczesnej Polsce. Ukazuje struktury tych organizacji, konflikty pomiędzy nimi, sylwetki poszczególnych gangsterów, jak również poczynania policji, która dążyła do ich eliminacji. Szczególnie istotne dla osiągnięcia pełnego i wiernego odzwierciedlenia funkcjonowania mafii okazało się dotarcie przez prowadzących film dziennikarzy (Piotra Pytlakowskiego i Ewę Ornacką) do znajdujących się obecnie w więzieniach członków tych organizacji przestępczych, byłych policjantów, a także najsłynniejszego polskiego świadka koronnego - Jarosława S., znanego bardziej pod pseudonimem „Masa”.

A potem nazwali go bandytą (2002)

Józef Kuraś - „Ogień” - pochodzący z góralskiego silnego rodu - urodził się (1915) i mieszkał w Waksmundzie. W ciągu zaledwie czterech lat (1943 - 1947) stał się najpierw najjaśniejszą, a potem najbardziej posępną legendą Tatr.

Art of Freedom (2011)1

Jak to możliwe, że w PRL-u w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców ośmiotysięczników od ich kolegów zza „żelaznej kurtyny”?

Generał polskich nadziei... Władysław Anders 1892 - 1970 (2007)

Dwuczęściowy miniserial dokumentalny prezentujący w tak pełny i prawdziwy sposób życie i przebieg służby wojskowej wielkiego patrioty, utalentowanego stratega i dowódcy dbającego o swoich żołnierzy, legendarnego bohatera czasów wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i emigracji londyńskiej.

Generał Władysław Sikorski - Tajemnica Śmierci (1987)

Próba wyjaśnienia tajemniczej śmierci Generała Władysława Sikorskiego (1881-1943), polskiego męża stanu, polityka, generała.

Honor generała (2007)

Generał Stanisław Sosabowski dopiero w XXI wieku odzyskał należny mu honor. Ten wielki polski patriota po wojnie został niemal całkowicie zapomniany, zdegradowany do osoby zwykłego robotnika w fabryce. Generalski mundur zakładał jedynie na spotkania kombatantów. Dopiero po śmierci generała Holendrzy przyznali mu Order Brązowego Lwa, a sztandar jego brygady królowa Beatrix odznaczyła Orderem Wojskowym im. Króla Wilhelma I - najwyższym holenderskim odznaczeniem wojennym.

Portrecista (2005)

Wilhelm Brasse opowiada o swojej pracy fotografa w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Rudy, Alek, Zośka (1996)

Film, zrealizowany w oparciu o nagrania, rozmowy z rodziną i znajomymi oraz źródła pisemne, ukazuje życie i śmierć Janka Bytnara „Rudego”, Aleksego Dawidowskiego „Alka” i Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Trzej bohaterowie „Kamieni na szaniec” są ukazani w filmie nie tylko jako wspaniali harcerze 23 WDH „Pomarańczarnia” i żołnierze Armii Krajowej, ale także jako zwykli ludzie. Poznajemy rodziny, w jakich dorastali, szkołę, którą kończyli. Widzimy, jak zachowują zimną krew w momencie wybuchu II Wojny Światowej i schodzą do konspiracji. Autorzy pokazują, jak tak młodzi ludzie radzili sobie z ciężką pracą, miłością, harcerstwem i działaniem na rzecz niepodległej Polski i jak bliska staje się im dewiza „Pięknie żyć i pięknie umierać”.

Uciekinier (2006)

Film opowiada o nieprawdopodobnej historii Kazimierza Piechowskiego - jedynego żyjącego organizatora i uczestnika najbardziej brawurowej i spektakularnej ucieczki z Auschwitz 20 czerwca 1942 roku. Wraz z trzema kolegami stworzył fikcyjny plan ucieczki, który miał zapobiec rozstrzelaniu pozostałych w obozie współwięźniów. Do owego planu należała kradzież mundurów SS, broni i auta wicekomendanta. Autor dokumentu Marek Tomasz Pawłowski przedstawił nam również życie Piechowskiego po ucieczce, choćby przynależność do AK (w szeregach której walczył do końca wojny), za którą został skazany na 10 lat więzienia (odsiedział 7). Wśród tych tragicznych wydarzeń znalazło się miejsce na ukazanie szczęścia, jakie spotkało naszego bohatera. Jest nim realizacja jego życiowej pasji - podróży.

Usłyszcie mój krzyk (1991)

8 września 1968 r. podczas dożynek na Stadionie X-lecia na znak protestu „przeciw tyranii kłamstwa, ogarniającego świat”, podpalił się 60-letni Ryszard Siwiec z Przemyśla. Ofiara jego nie została zauważona przez publiczność na trybunach. W Archiwum WFD zachował się siedmiu sekundowy skrawek taśmy, na którym operator utrwalił tragiczne wydarzenie. W filmie wykorzystano fragmenty autentycznego nagrania zarejestrowanego przez Ryszarda Siwca na dwa dni przed samospaleniem, a także ujęcie (7 sek) płonącego Rysarda Siwca utrwalone przez operatora PKF Zbigniewa Skoczka.

Witold Pilecki - Ucieczka z Oświęcimia (2013)

Film dokumentalny o brawurowej akcji konspiracyjnej i uciecze z Auschwitz Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę (2010)

„Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę” opowiada o niedźwiedziu brunatnym, który walczył podczas II wojny światowej razem z żołnierzami 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii generała Andersa. Niedźwiedź był maskotką żołnierzy, którzy traktowali go jak towarzysza broni oraz kompana „do bitki i do wypitki”.

Zapomniany Generał - Tadeusz Jordan Rozwadowski (2012)

Film przybliża sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich strategów i konstruktorów - Tadeusza Jordana Rozwadowskiego. Za zasługi na polach bitewnych został odznaczony przez cesarza Wilhelma II Krzyżem Żelaznym I klasy. Był pierwszym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dotyczący sposobu tworzenia polskiej armii konflikt z marszałkiem Józefem Piłsudskim sprawił, że Rozwadowski szybko podał się do dymisji. Zasłynął bohaterską obroną Lwowa przed Ukraińcami.

  1. Trudno dostępny w Internecie []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz