Księga Henrykowska znajdzie się na liście UNESCO?


Pod koniec marca dowiemy się, czy kronika zawierająca pierwsze zdanie zapisane w języku polskim, będzie miała szansę zostać wpisana na światową listę UNESCO.

"Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj!" -  najstarsze zdanie zapisane w języku polskim

„Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj!” - najstarsze zdanie zapisane w języku polskim

Powstała w drugiej połowie XIII i na początku XIV w. księga henrykowska, zawiera w swoich dwóch częściach spis dób należących do opactwa cystersów w Henrykowie, a także opisuje jego historię do 1310 roku. Oryginał księgi znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. 

W najbliższy wtorek wniosek wraz z listem intencyjnym abp Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego trafi do Warszawy. Spośród zgłoszonych propozycji 10 marca Polski Komitet wybierze dwie pozycje, które  zostaną przedstawione w Genewie, by walczyć o wpis na światową listę. Spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów, jedynie dwa dzieła bądź kolekcje dzieł będą mogły dostąpić zaszczytu wpisania do prestiżowego spisu ksiąg ważnych dla cywilizacji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz