„Queer Past Becomes Present” - nowa wystawa w Muzeum Historii GLBT


Jak zapewne większość z Was się domyśli, chodzi tu o Muzeum Historii homo-, bi- i transseksualistów w San Francisco, a właściwie jego nową wystawę, poświęconą ruchowi queer. Zostanie ona uruchomiona 15 maja obecnego roku. 

Muzeum Historii GLBT, aut. Daniel Nicoletta, CC-BY-SA-3.0

Muzeum Historii GLBT, aut. Daniel Nicoletta, CC-BY-SA-3.0

Sama placówka jest stosunkowo młodą instytucją, została bowiem powołana do istnienia w styczniu 2011 roku. Muzeum to zostało stworzone dzięki wysiłkom GLBT Historical Society (w wolnym tłumaczeniu: Historyczne Stowarzyszenie Ruchu GLBT), które zajmuje się zbieraniem, przechowywaniem dokumentów z życia społeczności homoseksualnej i badaniem jej historii.

Nowa wystawa zatytułowana została „Queer Past Becomes Present” („Przeszłość queer staje się teraźniejszością”). Została ona podzielona pod względem tematycznym na osiem kategorii. Pierwszą z nich jest „Młodzież Queer - Jawna i Aktywna”, która ma przybliżyć zwiedzającym historię młodzieży spośród mniejszości seksualnych od lat 70-tych XX wieku. Druga kategoria, „Lesbijki z ‚The Ladder’ - Odwaga w Obliczu Ataku”, została poświęcona „Córkom Bilitis” (Daughters of Bilitis), będącej stowarzyszeniem kobiet homoseksualnych. „Córki Bilitis” wydawały swoją gazetę - The Ladder - były także bardzo wpływowymi działaczkami na rzecz mniejszości seksualnych.

„Zabójstwo Kierownika Harveya Milka” to część wystawy opowiadająca o dramatycznej walce politycznej i tragicznej śmierci Harveya Milka, aktywisty gejowskiego z San Francisco. Fragment wystawy został dedykowany także osobie José Sarria, Aktywiście i Artyście, który pamiętany był zwłaszcza jako pierwszy kandydat na publiczne stanowisko w Stanach, który nie taił swojej homoseksualności. Kontrowersyjny temat - homoseksualizm w japońsko-amerykańskich karcerach i więzieniach - ma również swój udział w wystawie. Ta część prezentuje wyżej opisaną problematykę poprzez prezentację osobistej kolekcji Jiro Onumy. Zatytułowana została „Konstruując Jiro Onumę: Łączenie części” (Constructing Jiro Onuma: Putting the Pieces Together).

Jak łatwo się domyślić, na takiej wystawie nie mogło zabraknąć ekspozycji poruszających tematykę AIDS. Wystawa pt. „Walka o nasze życia: Cztery Organizacje przeciwko AIDS” (Fighting for Our Lives: Four Organizations Respond to AIDS) podejmuje ów problem z perspektywy czterech organizacji - People with AIDS-SF1, the ARC/AIDS Vigil2, the National Task Force for AIDS Prevention3 oraz WORLD, czyli Women Organized in Response to Life-threatening Diseases4.

Dwie ostatnie części wystawy to „Gej-Okolice: Utracone Przestrzenie Queer” (Gayborhoods: Lost Queer Landscapes), która, jak wskazuje tytuł, skupia się na przestrzeniach miejskich, w których toczyło się życie towarzyskie homoseksualistów, ostatnia zaś to „Historia teraz: Projekt Smoczy Owoc” (History is Now: The Dragon Fruit Project). Jest to forma zaprezentowania międzypokoleniowego projektu prowadzonego wśród społeczności homoseksualnej azjatyckich wysp na Pacyfiku.

Jako że muzeum od początku swojego istnienia, czyli od 2011 roku, nie zmieniało wystawy głównej, ta nowa jest nie lada atrakcją. Twórcy wystawy spodziewają się poruszenia w mediach, dlatego zadbali o zorganizowanie konferencji prasowej, zaplanowanej na 14 maja. Na pytania dziennikarzy mają odpowiadać główni kuratorzy: dr Amy Sueyoshi oraz Jim Van Buskirk, oraz dyrektor GLBT Historical Society Paul Boneberg.

 

Źródło: The first GLBT History Museum in the US is opening a new exhibition after remodeling; Strona Muzeum.

  1. Ludzie z AIDS - link []
  2. Czuwanie z AIDS/ARC []
  3. Narodowy Oddział Specjalny dla Zapobiegania AIDS - link []
  4. Organizacja Kobiet w Odpowiedzi na Zagrażające Życiu Choroby - link []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

11 komentarzy

  1. ziom pisze:

    Można się dowiedzieć czemu lansujecie temat „muzeum” lobby homoseksualnego i im podobnych w San Francisco w polskim portalu historycznym? Co spowodowało, że raczyliście zwrócić uwagę czytelników na ten temat? W dodatku mowa o nowej wystawie, czyli może już informowaliście także o poprzedniej? Wyjawcie to, zróbcie coming out!

    • Czegoś nie rozumiem. Czy jeden news o tym, że akurat w takim to a takim muzeum pojawia się nowa wystawa stanowi od razu „lansowanie tematu muzeum lobby homoseksualnego”? Niektórzy historycy badają temat historii seksualności i nie wszyscy należą do jakiegoś lobby. Wystawa może ich zainteresować, a czemu nie? Temat jak każdy inny. Proszę policzyć sobie ilości takiego „lansowania” i dopiero potem zarzucać nam (mnie) jakieś utajone lobbowanie.

      • ziom pisze:

        Jak ktoś będzie zainteresowany ruchem LGBT i im podobnymi, to sobie będzie odwiedzał stosowne portale i wszystkie tematy z nim związane, łącznie ze śledzeniem początków ich działalności początkami ruchu.

        Ten portal nie jest o historii udziwnionych upodobań seksualnych i oczekuję, że zajmie się dobrze tym, do czego został stworzony. Jest tyle tematów które leżą - np oferta muzeów w noc muzeum (widziałem tylko może jedną zapowiedź dla Łodzi, a co z resztą kraju?); albo - swego czasu regularnie wypuszczaliście zapowiedzi ciekawych programów historycznych w tv by ich nie przegapić. Praktyczne i przydatne, ale zniknęło. Pytam, co z tym? Albo co z historią starożytną, temat-epoka, a u was najwięcej o XX wieku, niemal jak w TVP. Albo omówienie konkurencyjnych teorii o zasiedleniu Polski przez Słowian. Jedna z najbardziej rozpalających debat na wszystkich forach historycznych, którą można próbować jakoś ucywilizować, podsumować, zebrać dotychczasowe argumenty, przeciwstawiać sobie itd. Z tego da się zrobić materiał na cały rok publikacji.

        Żałosne i tyle. Ten portal coraz bardziej jedzie po łatwiźnie - prasowe zapowiedzi wydarzeń i recenzje książek - nie mówię, że to źle, ale z tematów poruszanych samodzielnie to po pierwsze jest ich coraz mniej, a po drugie są coraz bardziej głupie albo nieprzydatne, z podejrzeniem o włączanie się w po stronie agresywnie lansowanych jako norma społeczna zboczeń w lewackiej prasie.

        Co będzie następnym razem? Może mam podpowiedzieć? Tylko to może nie być dla Pani miłe, choć ostrzegam, Pani sama dała argument, że z pewnością są historycy którzy drążą i takie tematy, u Pani w redakcji to na pewno.

        • Drogi Czytelniku.

          1. To jest tylko wystawa o historii pewnych grup społecznych.
          2. To jest tylko news o tej wystawie.
          3. Tematów poruszanych w dziale wiadomości zagranicznych jest multum i owszem, są uzależnione od tego, o czym media zagraniczne piszą. Raz się zdarzyło, że pisały o takiej akurat wystawie. Proszę przesyłać śmiało propozycje newsów, jeśli uzna szanowny Czytelnik za adekwatne do tego, aby pojawiły się na stronie. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby zostały takie propozycje pominięte.
          4. Sugerowanie, że lobbuję za ruchami gejowskimi jest akurat zupełnie nietrafione i byłoby nawet zabawne, gdyby zostało w uprzejmy sposób podane.
          5. WIADOMOŚĆ na dany temat NIE oznacza ani nie warunkuje upodobań żadnej osoby z Redakcji, nawet osoby piszącej newsa.
          6. I ostatnie - nie mam ochoty bawić się w pyskówki narzucające mi rolę obrończyni jakiegokolwiek lobby, którą nie jestem. Proszę się z tym pogodzić.

          • ziom pisze:

            1. Wiem, co to jest, bo umiem czytać. Ale odpowiada Pani na pytanie, którego nie zadałem... Po co? Tego nie wiem.
            2. Odpowiedź jak wyżej.
            3. i 4. Uważam że to nie jest temat dla portalu historycznego. Czemu nie wzmiankujecie np. o historii klubów sportowych, albo karierach celebrytów? W mediach jest mnóstwo doniesień o tym. Oczywiście z wieloma odniesieniami do historii... A jakoś tego u Was nie ma. Skoro Pani twierdzi, że to nie Pani poglądy, to o co chodzi? Czyżby o klikalność? Acha, czyli to jest taki historyczny pudelek, będziecie wrzucać jakieś kontrowersyjne newsy, jak na onecie. Proszę bardzo, ale w takim razie chyba nie jestem waszym targetem.

            5. Nie pisałem że to Pani upodobania, więc znów odpowiada Pani na zarzut, którego nie stawiałem. Ja zarzuciłem lansowanie na siłę kontrowersyjnego a poza tym bezwartościowego newsa. Taki news jest przydatny co najwyżej jakiejś garstce z LGBT, ale przede wszystkim to nie ta tematyka, nie ten adres. Proszę się zatem odnieść do tak dziwnie dobieranego kryterium wiadomości. Niestety, ale argument, że jakieś media o tym poinformowały jest zupełnie nietrafiony, bo w takim razie o wielu innych rzeczach nie informujecie, ten brak logiki wykazałem powyżej.

            6. O widzę, że jak brakuje argumentów, to używamy chwytów poniżej pasa. Jest Pani kobietą, to przymknę na to oko... Ale jak pisałem, chyba nie zaliczam się do waszej grupy docelowej.
            Pozdrawiam.

          • ziom pisze:

            Jeszcze co do ad3- zupełnie poważnie. Do wyszukiwania newsów polecam Google News, można sobie skonfigurować ten serwis, tak, że wyszukuje wg zdefiniowanych słów kluczowych np. historia, historyczny, początki, itd. Serwis obsługuje bardzo wiele mediów, z wielu krajów. Bardzo przydatne.

          • ziom pisze:

            A to miło, w takim razie ten zarzut wycofuję i przepraszam, ale co do pozostałych to nie. pozdrawiam

    • powiem tak: „rap po godzinach i luuuuz ponad wszystkim” 🙂

  2. Kultura pisze:

    Po pierwsze nie ma co karmić komentarzami takiej osoby, bo zawsze wie lepiej i jej się wszystko kojarzy. Ponadto po co się tłumaczyć z NEWSA INFORMACYJNEGO? Czy jak piszecie o Hitlerze to promujecie nazizm, a jak o Korei Północnej to komunizm? Nie ma sensu odpisywać takim osobom.

    Najlepszy jest zarzut, że portal newsowy informuje o wydarzeniach 😀 Ponadto ostatnio zaczęliście dodawać więcej artykułów i wywiadów, także nie zwracajcie uwagi. Pan jest mocny bo anonimowy, autorka ma jedyna „jaja”, bo się podpisuje pod wypowiedziami tak, że można ją zidentyfikować. Ponadto gratuluję Pani kultury i spokoju.

    Mój wpis niech zakończy tę rozmowę, na pewno ziom coś mi tam odpisze o lewactwie i tak dalej, ale kto by się przejmował?

    • ziom pisze:

      „Najlepszy jest zarzut, że portal newsowy informuje o wydarzeniach :D” - żałosna manipulacja moją wypowiedzią, komentatorze Kultura.
      Dalej jest równie wesoło - cóż to niby za argument, że jestem anonimowy, co niby on obala cokolwiek z tego, co napisałem? Podałem konkretne argumenty, więc się do nich odnieś, jeśli tylko potrafisz bez manipulacji.

Zostaw własny komentarz