Zagłada archiwów Bośni i Hercegowiny


Nieszczęścia nie omijają ostatnio Bośni i Hercegowiny. Jeszcze nie tak dawno w Sarajewie zapłonęły pożary. Teraz kraj nawiedziła niszczycielska powódź. W sytuacjach takich jak te nieuniknione są zniszczenia dziedzictwa kulturowego.

Spalone dokumenty Archiwum BiH, fot. Archiwum BiH i Augias CC BY-SA 3.0

Spalone dokumenty Archiwum BiH, fot. Archiwum BiH i Augias CC BY-SA 3.0

Zimą tego roku w Sarajewie doszło do rozruchów, w wyniku których w pożarze spłonęły setki dokumentów archiwalnych, przechowywanych w Archiwum Bośni i Hercegowiny. Prócz tego ucierpiała także znajdująca się w tym samym miejscu Biblioteka Narodowa.

Archiwum, mieszczące się w budynku prezydenckim, przechowywało zabytki piśmienne z okresu Imperium Ottomańskiego, z okresu 1878-1918, kiedy to Bośnia i Hercegowina istniały w ramach monarchii austro-węgierskiej, z lat istnienia Niepodległego Państwa Chorwackiego, z czasów późniejszych oraz dokumenty dotyczące działalności Izby Praw Człowieka dla Bośni i Hercegowiny (1996-2003). Tematycznie zasoby Archiwum obejmowały obszary administracji publicznej, instytucji wymiaru sprawiedliwości, kultury i nauki, polityki społecznej i zdrowia publicznego, gospodarki, organizacji społeczno - politycznych, klubów i stowarzyszeń, działalności osób prywatnych i zbiorów rodzinnych oraz emigracyjnych.

Według szacunków dyrektora Archiwum Šabana Zahirovića, zniszczeniu uległo blisko 60% inwentarza. Jest to zatrważające, bowiem, jak podkreśla Valentin Inzko, Archiwum przetrwało trzy wojny, ale obecne straty przyćmiewają dotychczasowe.

Powódź, fot. AFP CC BY-SA 3.0

Powódź, fot. AFP CC BY-SA 3.0

Na tym nie koniec, bowiem w wyniku ostatnich powodzi na Bałkanach żywioł pochłonął zasoby Archiwum Federacji Bośni i Hercegowiny. Uszkodzeniu uległy dokumenty archiwalne i miejskie.

Archiwum Federacji BiH stworzyło specjalną komisję, której zadaniem ma być ewidencja i rejestracja zniszczeń w tej materii, w oparciu o istniejące prawo archiwalne. Działania komisji, na której czele stanął dyrektor archiwów Adamir Jerković, zostaną przeprowadzone w dwóch kantonach, zenicko-dobojskim i posavskim, które najbardziej ucierpiały w czasie powodzi. Komisja po przeprowadzeniu ewidencji i rejestracji zniszczeń ma zaprezentować efekty w raporcie na temat destrukcji niepowtarzalnych archiwalnych zbiorów i dokumentacji urzędowej, których zniszczenie jest ogromną stratą dla kultury, historii, nauki i działalności urzędów.

Źródła:

Arhiv Federacije U Središtu Bitke Sa Poplavama; U poplavama stradala i arhivska građa; 2014 Unrest in Bosnia and Herzegovina - Damages; Bośnia i Hercegowina: Archiwum Bośni i Hercegowiny ofiarą demonstracji w Sarajewie

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz