Spis Legionistów Polskich już w internecie!


W wirtualnym wykazie znalazło się ponad 30 tys. nazwisk legionistów Józefa Piłsudskiego. Po raz pierwszy można przeglądać listę kombatantów legionowych, którzy walczyli o niepodległość Polski w latach 1914 - 1918.

leg

Informację o uruchomieniu wykazu legionistów na stronie internetowej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ogłosił wnuk marszałka, Krzysztof Jaraczewski (dyrektor powstającego muzeum marszałka). Wiadomość obwieszczono w czasie trwania Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin i Przyjaciół Legionów, który odbył się w sobotę (9 sierpnia) w Kielcach (udział wzięło ponad 120 osób). O tym wydarzeniu nie zapomniał prezydent Bronisław Komorowski, który przesłał list do uczestników zjazdu, podkreślał w nim, że źródłem inspiracji dla młodego pokolenia, chcącego budować nasze suwerenne państwo.

Zjazdowi - który nawiązuje do 100. rocznicy wkroczenia do Kielc I Kompani Kadrowej oraz do 75. rocznicy ostatniego Zjazdu Legionistów, który miał miejsce w sierpniu 1939 roku w Krakowie - towarzyszyły wydarzenia kulturalne i edukacyjne, organizowane w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, na Rynku i w Parku Miejskim.

W wykazie dane każdego legionisty obejmują: imię, nazwisko, imiona rodziców, miejsce zamieszkania, wyznanie i przydział taktyczny. Ze skompletowanej listy dowiadujemy się, że w szeregach legionów walczyło ponad 400 14-letnich chłopców. Do służby wstępowały osoby, które miały ok. 60 lat, także kobiety. Byli również duchowni oraz obcokrajowcy - m.in. Węgrzy i Turcy. Autorem listy jest prof. Janusz Cisek, prace nad wykazem rozpoczął 10 lat temu.

Witryna Muzeum Józefa Piłsudskiego http://www.muzeumpilsudski.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

18 komentarzy

 1. Beata Skomorowska pisze:

  Witam. Szukam wiadomości o dziadku który był saperem.Walczył pod rozkazami Piłsudckiego.beata857@o2.pl

 2. Leszek Preisner pisze:

  Szukam Legionistę: Ignacy Małecki, ur. Wielopole Skrzyńskie lub Strzyżów (Podkarpacie).

 3. Bilbo pisze:

  Super. Brawo.

 4. Malgorzata pisze:

  Szukam informacji o moim dziadku Antoni Filip. Ryglice pow. Tarnów. Woj małopolskie. Służył u Piłsudskiego a potem u Hallera w błękitnej armii we Francji. Z Francji wracał 3 miesiące że swoim koniem. Pamiętam zdjęcie dziadka w mundurze na koniu. Niestety nie zachowało się do dziś. Prawdopodobnie brał udział w bitwie pod Łowczowkiem.

 5. Z. Jolanta Jedynsk pisze:

  Szukam wiadomości o dziadku który walczył w legionach Piłsudskiego oraz Hallera nazywał się Jan Kosiec syn Agnieszki i Rocha rok urodzenia 1896

 6. Jerzy pisze:

  dlaczego tak długo strona ze spisem nie funkcjonuje?

 7. Wnuk Legionisty pisze:

  Fajnie by było, gdyby wykaz był dostępny 😉

 8. Andrzej pisze:

  Poszukuję informacji o moim Dzidku Janie Krawcu urodzonym w Ulanowie który wstąpił do Legionów w 1914 roku.Data urodzenia dziadka 24.06.1896 rok.

  • Andrzej Sagan pisze:

   Poszukuję informacji o moim Dziadku JANIE KRAWCU ur.24.06.1896 roku w Ulanowie. Wstąpił do Legionów w 1914. do kompani telefonicznej. Jego nr.12828 i AB/18/12/0048

 9. teriwa@interia.pl pisze:

  witam !
  szukam informacji o moim dziadku Piotrze Drażba, który walczył w legionach Piłsudskiego był odznaczony krzyżem wolności.Pochodził z Rudnik koło Suwałk.

 10. Aleksander pisze:

  Kłos

 11. Aleksander Kłos pisze:

  obrona Lwowa

 12. pol pisze:

  to wszystko lipa ktoś już nawet w tv się promował o takiej stronie a okazuje się że nie ma możliwości wejśc na te linki poprostu puste linki

 13. Rysiek pisze:

  Muzeum J.Piłsudskiego ma awarie i potrwa ona do przyszłego roku. Jak mnie poinformowano trwa to juz ponad pół roku i bedzie jeszcze troche. Szczerze, to widzę tu jakąś złą wolę (polityczną???) aby zamknąć dostep do spisu, przeciez w obecnej dobie takie informatyczne awarie to sie usuwa z dnia na dzień. Nie wiem o co tu chodzi....

 14. Anna Mikusek pisze:

  Poszukuję legionistow i uczestnkow wojny z Gminy Zaklikow.Kilka miesięcy chodziłam dom w dom .Moj spis się powieksza pomogła mi też prasa..Nadal mam przeczucie że to nie koniec.Jezeli kogokolwiek to zainteresowało proszę o kontakt. Pozdrawiam Anna

 15. Ewa pisze:

  Szanowni komentatorzy, słownik jest wciąż opracowywany przez autorów. Niestety żadna z instytucji publicznych do tego powołanych nie kwapi się do wydania go. Przez ok. 12 lat pracy zebraliśmy biogramy ponad 50 tysięcy żołnierzy LP. Udostępniliśmy w dwóch pierwszych tomach ok.8 tys. i ponad 3600 w sieci. Liczymy, ze w stulecie odzyskania niepodległości oprócz wesołego śpiewania, kalendarzy, koncertów i michałków zostanie po tych obchodach coś trwałego. Słownik Legionistów Polskich 1914-1918. Proszę nas szukać na fejsbuku.

 16. jerzy pisze:

  szukam krewnych legionisty błażeja gądek ur. wymysłów kontakt jerzy@gadek.eu

 17. stanisław pisze:

  poszukuje informacji o franciszku drzale synu marcina z wysokiej głogowskiej gdzie walczył 5 lat

Zostaw własny komentarz