Polanica-Zdrój – od osady do uzdrowiska


Polanica Zdrój to miejsce wyjątkowe – oferuje odwiedzającym atrakcje turystyczne, a także umożliwia polepszenie stanu zdrowia. Warto zatem poznać kilka szczegółów dotyczących jej historii i dowiedzieć się, jak właściwie powstało tak ciekawe i atrakcyjne miasto.

Polanica-Zdrój, pobrane (1)która w pierwszych latach swojego istnienia – w połowie XIV wieku – nosiła nazwę Heyde, znajdowała się w posiadaniu rycerskiego rodu wywodzącego się ze Śląska. Była wówczas osadą otoczoną gęstymi lasami. Przez kolejne wieki osada przechodziła z rąk do rąk, z jednego rodu na kolejny. XVII wiek przyniósł następne zmiany – znaczna część wsi trafiła w ręce jezuitów, którzy przyczynili się do jej rozwoju. Z tego właśnie okresu pochodzą pierwsze wzmianki o odkryciu na pobliskich terenach mineralnych źródeł. Nie robiono z nich jednak jeszcze użytku. Zakonnicy przez kolejne dziesięciolecia odbudowali to, co niszczyły wojny, a także wzbogacali teren o kolejne zabudowania. Na początku XVIII wieku wzniesiono dwór służący za uzdrowisko. Po rozwiązaniu zakonu jezuickiego Polanica po raz kolejny zmieniała właścicieli. Jednym z ważniejszych posiadaczy był Joseph Grolms, za czasów którego powstał między innymi dom zdrojowy oraz park w miejscu okolicznych pól. Miasteczko intensywnie się rozwijało i sukcesywnie rosła liczba przybywających do niego kuracjuszy. Ostatnie dziesięciolecia XIX wieku to rosnąca renoma połanieckiego uzdrowiska, a także początek butelkowania wody mineralnej. Doprowadzenie linii kolejowej z Kłodzka spowodowało jeszcze większe zainteresowanie uzdrowiskiem. Stopniowo miejscowość o wiejskim charakterze stawała się modnym, eleganckim kurortem. Pozyskano też nowe źródła.

Rozbudowa uzdrowiska niemal nieprzerwanie trwała aż do 1939 roku. Druga wojna światowa zahamowała jego rozwój. Tuż po zakończeniu wojny miejscowość zyskała oficjalną nazwę Polanica-Zdrój oraz nadano jej prawa miejskie.

Polanica-Zdrój największą sławę zyskała dzięki stosowaniu nowych metod leczenia w geriatrii oraz chirurgii plastycznej. W kolejnych dekadach w mieście powstały hotel, nowe osiedle i liczne pensjonaty. Wszystkie ośrodki o charakterze uzdrowiskowym zostały połączone w Zespół Uzdrowisk Kłodzkich. Obecnie obejmuje on obiekty z Polanicy-Zdroju, Duszników-Zdroju i Kudowy-Zdroju.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz