Państwo Islamskie - bilans nowych zniszczeń


Najnowsze doniesienia z frontu bliskowschodniego są tragiczne przede wszystkim ze względu na ofiary spośród tamtejszej społeczności, której sytuacja, rzecz jasna, powinna być priorytetem wszelkich zabiegów tłumiących przemoc Państwa Islamskiego. Jednak oprócz ludzi, jak pisaliśmy już dwukrotnie, Państwo Islamskie zwalcza aktywnie również dziedzictwo kulturowe, co gorsza, chwaląc się każdym zniszczonym obiektem. 

Wyburzanie jednego z meczetów w Mosulu udokumentowane na zdjęciu

Wyburzanie jednego z meczetów w Mosulu udokumentowane na zdjęciu

ISIS opublikował nową serię fotografii prezentujących zniszczone zabytkowe meczety i świątynie. Zdjęcia tuż sprzed zniszczenia i w chwili zdetonowania ładunków wybuchowych zamieszczone są na stronie justpaste.it. Część zdjęć przedstawia burzenie tych budynków, których zniszczenie jest już potwierdzone przez inne źródła. Należą do nich m.in. meczet Jonasza, meczet Setha, grób Imama Hassana Aouna al-Dina w Mosulu.

Pojawia się na zdjęciach jednak szereg zabytków, których zniszczenie nie było dotychczas pewne. Przykładem niech będzie tu grób proroka Daniela. Informację o jego zniszczeniu podano 24 lipca, lecz nie była to potwierdzona informacja - niestety, aż do teraz. Zburzeniu uległo mauzoleum Imama Yahya ibn al-Qasim’a na wybrzeżu Tygrysu, wybudowane w 1239 roku przez Badra al-Dina Lu’lu’, władcę Mosulu. Nie uniknął zagłady grób szejka Qadeeba al-Bana al-Mosuli’ego żyjącego w średniowieczu. Wreszcie, Państwo Islamskie potwierdziło że z ziemią zrównano grób Abrahama oraz meczet szyicki al-Faisaliyah. W ostatnim tygodniu CNN potwierdziło także zniszczenie meczetu al-Muftiego w zachodnim Mosulu. Tym razem za zniszczeniem stało nie Państwo Islamskie, a irackie siły zbrojne, których celem ataku był sztab Państwa Islamskiego, mieszczący się w gmachu wspomnianego meczetu.

Źródła: More heritage sites destroyed in Iraq -- And ISIS brags about it!August in Iraq: More Destruction, Humanitarian Catastrophes

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz