Audiobooki, e-booki, e-prasa - czy to koniec ery ksiażki drukowanej?


Postęp techniczny jest bezlitosny. Nowe wypiera stare i sprawia, że wiele przedmiotów, bez których dziś nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia, już wkrótce odejdzie w zapomnienie.

141017267329901400W raz z rozwojem internetu, zwłaszcza w jego mobilnej wersji, a także przenośnych komputerów, smartfonów i innych tego typu urządzeń wiele czynności codziennego użytku przeszło do wersji cyfrowej. Najlepszym przykładem jest wysyłanie listów. Poczta elektroniczna, dzięki powszechności i szybkości sprawiła, że tradycyjne formy piśmiennictwa urosły do rangi rzeczy niezwykłych, uroczystych. Podobną przyszłość wróży się książkom. Wypierane przez audio- i e-booki mają znaleźć swoje miejsce w podrzędnych bibliotekach, na strychach i muzeach. Czy naprawdę jest się czym martwić?

 

 

Słuchanie wypiera czytanie

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się audiobooki. Nagrane interpretacje dzieł literackich swój wywodzą się z audycji radiowych. Dostępne w formie mp3 pliki można kupić na płycie CD lub siągnąc z jednej z księgarni internetowych bezpośrednio na swój komputer. Audiobooki mają swoje niewątpliwe zalety – pomagają się zrelaksować nie obciążając przy tym oczu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które spędzają całe dnie przed komputerem. Czy stanowią one zagrożenie dla druku. Wydaje się, że wręcz przeciwnie! Audiobooki traktowane są najczęściej jako odrębny dział rozrywki. Sięgają po nie Ci, którzy nie przepadają za czytaniem, lub nie mają na nie czasu. Korzystają z nich również te osoby, które w danym momencie nie mogą zająć się czytaniem (np. kierowcy). Dzięki swej dostępności dla wielu jest to jedyne spotkanie z najnowszą literaturą. Zasłyszany (nawet przypadkiem) fragment książki jest najlepszym zaproszeniem do jej przeczytania.

(E)książki

Zaletą wydań elektr141017267319853500onicznych, i najczęstszym powodem dla których z nich korzystamy jest ich mobilność. Wgrana na telefon, czy inne urządzenie przenośne książka może być używana nawet w najmniej sprzyjających warunkach np. w zatłoczonym autobusie. W przypadku niektórych wydań, lub w sytuacji gdy czytamy więcej niż jedną książkę na raz, posiadanie przy sobie papierowego wydania byłoby co najmniej kłopotliwe. Kolejną zaletą jest ich relatywnie niska cena i dostępość. Dzięki księgarniom internetowym w zaledwie kilka minut możemy stać się posiadaczami każdego kolejego tutułu w dużo niższej cenie niż cena tego samego dzieła w wersji papierowej. Dodatkowo, możemy tę cenę obniżyć jeszcze bardziej dzięki obniżkom i kodom rabatowym, dostępnym w sieci. Możemy znaleźć je np. w serwisie internetowym Kupon.pl.

A może nowy początek?

Specjaliści zwracają uwagę na to, że problemem nie jest popularność e-booków czy audiobooków,141017267329907700 jednak to, że Polacy czytają za mało. Jeśli przeciętny Kowalski zechce przeczytać więcej niż jedną książkę rocznie, nieważne czy w wersji papierowej czy elektronicznej, będzie to dużym sukcesem czytelnictwa. Na szczęście zauważalna jest poprawa tej tendencji. Książki zaczynają przeżywać swoją drugą młodość także dzięki swojej elektronicznej wersji. Młodzi ludzie znów zaczynają rozmawiać o literaturze. Czytanie staje się sposobem na podkreślenie swojej osobowości, książka modnym gadżetem. Miejmy nadzieję, że już wkrótce moda na czytanie powróci ze zdwojoną siłą.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz