Chris Wild przedstawia - Londyn w ciemności


Na tej ciemnej fotografii poniżej, w tle, znajduje się miasto - nie jest to jakieś miasto, żadne obskurne, prowincjonalne miasto, ale sam Londyn. Co więcej, nie jest to mityczne zdjęcie Londynu sprzed elektryfikacji, lecz pochodzi z czasów wojny, dokładnie z sierpnia 1939 roku. Żadnych świateł w domach, żadnych lamp ulicznych, żadnych neonów, bo oto właśnie zapanował „Blackout”.  

11 sierpnia 1939, Londyn, AP PHOTO, http://mashable.com/2014/10/13/to-hide-from-wwii-bombs-london-goes-dark/

11 sierpnia 1939, Londyn, AP PHOTO, http://mashable.com/2014/10/13/to-hide-from-wwii-bombs-london-goes-dark/

Na zdjęciu tym, wykonanym 11 sierpnia 1939 roku wyraźnie widzimy tylko coś w rodzaju oświetlonego mostu - jest to istotnie droga przebiegająca przez Tamizę, rozświetlona tylko reflektorami samochodów. Na rzece światłem zaznaczone są trasy, którymi mają przepływać statki. Cała reszta tonie w ciemnościach.

To, i inne zdjęcia z Londynu w czasie „Blackoutu”, zamieszczone zostały na stronie mashable.com przez Chrisa Wilda. Zdjęcia tam widniejące były wykonywane z długim czasem ekspozycji (nawet do 15 minut!), dlatego widać światła wszystkich pojazdów, które przejeżdżały w tym czasie przez dane miejsce.

Akcja Blackout, czyli „wygaszenia” albo „zaciemnienia” została zaproponowana w obliczu zbliżającej się II wojny światowej i zakładała, że w nocy w miastach wszystkie zbędne światła powinny zostać zgaszone. W ten sposób miasto pozostawało praktycznie niewidoczne dla samolotów wroga. Ministerstwo Lotnictwa przewidywało, że niemieckie siły powietrzne mogą dokonywać nalotów, jeszcze zanim niemieckie samoloty bombowe pojawiły się na brytyjskim niebie. Skutkiem tego wydano w lipcu 1939 roku Biuletyn Informacji Publicznej Nr 2 (Public Information Leaflet No 2) z wyżej opisanym zarządzeniem.

Generalna próba „zaciemnienia” odbyła się w Londynie 11 sierpnia 1939, czyli w dniu, z którego pochodzi fotografia. Nie obyło się, rzecz jasna, od gapiów, którzy chcieli zobaczyć, jak wygląda całkowicie zaciemniony Londyn.

Zarządzenie wcielono w życie z dniem 1 września 1939 roku, jeszcze zanim wojna objęła Wielką Brytanię. Objęło ono całe państwo. Wymagano, aby wszystkie okna i drzwi zostały starannie okryte ciężkimi zasłonami lub nawet pomalowane na ciemne kolory, aby uniknąć przedostawania albo odbijania się światła. Nie było to zadanie łatwe dla fabryk i sklepów, które, jak się domyślamy, musiały zmienić niekiedy godziny działalności.

Na szosach pojawiły się dodatkowe ograniczenia prędkości, aby nie dochodziło do wypadków. W samym Londynie zainstalowano 1200 dodatkowych latarni i świateł sygnalizacyjnych z wygaszaczami. Na chodnikach pojawiły się malowane białą farbą linie i „korytarze”, które miały ułatwiać orientację w całkowitych ciemnościach. Na zdjęciach z 1944 roku widać na przykład Piccadilly Circus, który, totalnie zaciemniony, nie przypomina samego siebie z początku sierpnia 1939.

Regulacje trwały oficjalnie do września 1944 roku, kiedy zarządzono, że zaciemnienie jest konieczne tylko w wypadku alarmu. Całkowite „rozjaśnienie” powróciło dopiero w kwietniu 1945 roku.

Koniecznie zobaczcie tę niewielką galerię „Blackoutu” w Londynie!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz