Pomnik cara Aleksandra I w Moskwie


Nowy pomnik cara Aleksandra I w stolicy Rosji odsłonięto u ścian Kremla. Uroczystość odbyła się 20 listopada br.

Pierwszy w Rosji zbudowano w Taganrogu (miejsce śmierci cara) w 1831 roku. Zaraz po rewolucji październikowej zburzono go. Odtworzono go w 1998 roku.

Pomnik Aleksandra I w Moskwie, Fot. Михаил Климентьев, РИА Новости, CC BY-SA 3.0

Pomnik Aleksandra I w Moskwie - uroczystość odsłonięcia, Fot. Михаил Климентьев, РИА Новости, CC BY-SA 3.0

Moskiewski momunent stoi obok Bram Borowickich. Zaprojektował go Saławat Szczerbakow. Jego projekt został wyłoniony w konkursie, na który nadesłano osiem prac. Przedstawia on cara, który w ręku trzyma szablę, a u jego stóp leży broń wroga.

Otwarcia monumentu dokonali prezydent Władimir Putin i patriarcha Cyryl, zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz Rosji i Moskwy oraz duchowni z RCP.

Car Aleksander I żył w latach 1777 - 1825. Był synem cara Pawła I i wnukiem cesarzowej Katarzyny II. Rosją rządził od 1801 roku. Jego rządy przypadły na epokę napoleońską. Głównym dziełem jego życia jest Święte Przymierze czyli sojusz Rosji, Prus i Austrii zawarty 26 września 1815 roku w Paryżu podczas kongresu wiedeńskiego. Głównymi jego zasadami były legitymizm (władza królewska pochodzi od Boga, a nie od ludu) i równowaga sił (każde państwo ma równe prawa). W 1818 do sojuszu przystąpiła Francja.

Źródło: Pamyatnik imperatoru otkryt

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz