Odkrywca DNA sprzedaje nagrodę Nobla z powodu oskarżeń o rasizm


Po raz pierwszy w historii laureat nagrody Nobla zdecydował się wystawić ją na aukcję. Amerykański biolog James Watson w najbliższy czwartek sprzeda swoje prestiżowe wyróżnienie, które zyskał razem z dwoma innymi naukowcami za odkrycie struktury DNA. Aukcja odbędzie się w domu aukcyjnym Christie’s. Szacuje się, że cena jaką potencjalny nabywca zapłaci za nagrodę Nobla może wymieść nawet 3,5 miliona dolarów.

Nagroda Nobla, fot. JonathunderMedal - Erik Lindberg

Nagroda Nobla, fot. JonathunderMedal - Erik Lindberg

Odkrycie DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego) ogłoszono 25 kwietnia 1953 roku. Brytyjczycy Francis Crick i Maurice Wilkins oraz Amerykanin Watson przedstawili światu spiralny model DNA a także opisali mechanizm jego kopiowania. Dzięki naukowcom badanie kodu genetycznego stało się później narzędziem pomagającym w diagnostyce wielu chorób, identyfikowaniu sprawców przestępstw czy ustalaniu ojcostwa. Trójka naukowców stała się laureatami nagrody Nobla w roku 1962.

Osiemdziesięciosześcioletni Watson został przed siedmiu laty bardzo ostro skrytykowany, gdy zasugerował, iż czarnoskórzy Amerykanie są mniej inteligentni niż biali. Po tym stwierdzeniu naukowiec stał się w wielu kręgach osobą niepożądaną.

Według szacunków nagroda może zostać podczas czwartkowej aukcji w Nowym Jorku sprzedana nawet za kwotę 3,5 miliona dolarów. W przypadku sprzedaży złotego medalu Watson przekaże część pieniędzy instytucjom, z którymi łączą go bliższe związki. Wśród nich znajduje się między innymi Uniwersytet w Chicago czy jeden z akademików brytyjskiego Uniwersytetu w Cambridge.

Nagrodę Nobla współodkrywcy DNA - Francisa Cricka sprzedano w zeszłym roku za 2,2 miliona dolarów. Brytyjczyk zmarł w 2004 roku.

Źródło: Objevitel DNA draží svou Nobelovu cenu, kvůli bojkotu za rasismusThe father of DNA is selling his Nobel prize because everyone thinks he’s racist

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. Juzek pisze:

  W treści nie ma ani słowa o powodach sprzedaży nagrody.
  Wypowiedź zaszczutego naukowca:
  http://web.archive.org/web/20110517062340/http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/books/article2630748.ece

  Dzisiaj niestety wyniki badań nie liczą się - o prawdzie decyduje niewykształcona publika.

 2. ziom pisze:

  Na sprzedaż nie jest wystawiona Nagroda Nobla tylko medal noblowski.

 3. ziom pisze:

  No i nie jest to sytuacja która zdarza się po raz pierwszy.
  W 2014 r. trzeci z współodkrywców DNA - James Watson - również wystawił swój medal na aukcji. (Na marginesie - coś ta nagroda za DNA nie ma szczęścia.) Zwycięzca licytacji oddał jednak medal naukowcowi ponieważ uważał, że sprzedaż medalu przez odkrywcę jest nie do przyjęcia.

 4. romek pisze:

  Poniekad mial racje ten pan, kto obciwal z czarnymi ten to doskonale wie

 5. romek pisze:

  ZIOM, TY NIEUKU, ODKRYWCOW DNA BYLO TYLKO 2, NIE TRZECH.3 NOBLISTA DOSTAL GO Z NIMI TEZ W DZIEDZINIE BIOLIGII ALE ZA CO INNEGO. A WATSON WLASNIE TERAZ WYSTAWIL SWOJ MEDAL A NIE W 2014, W 2014 TO ZMARL DRUGI IDKRYWCA I PO JEGO SMIERCI MEDAL SPRZEDANOM TY NIEDOUKU. NIE WYPISUJ BZDUR

 6. Bilbo pisze:

  Cóż, w nauce powinna obowiązywać zasada swobodnej dyskusji, a nie zaszczuwania ludzi, ale ideologie coraz wyraźniej wkraczają i na ten teren, więc jest jak jest. Czyli paskudnie.

Zostaw własny komentarz