Relacja z wystawy „33. rocznica – grudzień 1981 rok – UMCS”


W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku miało miejsce jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w historii PRL – ogłoszono wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju. Przerwano działalność telewizji oraz radia, a w następnych dniach rozpoczęto represjonowanie osób prowadzących działalność skierowaną przeciwko rządom partii komunistycznej. Sytuacja w kraju pozostawała napięta już od kilku miesięcy. Powszechne były strajki zarówno w zakładach pracy, jak i na uniwersytetach. W połowie listopada 1981 roku swój strajk rozpoczęli studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

6Aby przypomnieć o tych wydarzeniach, w 33. rocznicę strajku studenckiego oraz wprowadzenia stanu wojennego, Niezależne Zrzeszenie Studentów UMCS przy współpracy z Instytutem Historii UMCS przygotowało poświęconą im wystawę. Otwarcie ekspozycji, która umieszczona została w gablotach Instytutu Historii, miało miejsce 12 grudnia o godzinie 11:00. Poprzedził je wykład wprowadzający w tematykę wystawy, który wygłosił dr Mirosław Szumiło oraz wspomnienia prof. Waldemara Kozyry, prof. Jana Pomorskiego i prof. Wiesława Kamińskiego, naocznych świadków i uczestników upamiętnianych wydarzeń. Dodatkową atrakcją dla przybyłych była obecność grupy rekonstrukcyjnej przebranej w mundury ZOMO.

Ekspozycja składa się z czterech części. Dwie z nich poświęcone zostały strajkowi studentów Wydziału Humanistycznego, jedna wprowadzeniu stanu wojennego i jedna ówczesnej działalności Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz NSZZ „Solidarność„. Odwiedzający wystawę mogą obejrzeć obszerny zbiór fotografii, oryginalne plakaty wykorzystywane przez studentów podczas strajku, biuletyny wydawane przez NZS oraz ”Solidarność”, maszynopisy z poezją okolicznościową, jak również druki kolportowane w drugim obiegu po wprowadzeniu stanu wojennego. Zgromadzone materiały wyróżniają się różnorodnością i mają na celu przedstawienie warunków oraz atmosfery, jaka panowała na UMCS-ie w grudniu 1981 roku.

Wystawa będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych do dnia 18 grudnia. Poniżej prezentujemy kilka ujęć z piątkowych uroczystości.

5789 1011

1213

31

2

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz