15 zdjęć, których możesz nie znać, a powinieneś


Pierwsza polska Miss Polonia, jedna z najsłynniejszych rosyjskich snajperek II wojny światowej oraz moment zabójstwa japońskiego polityka, Inejirō Asanumy, to tylko niektóre zdjęcia, które wybraliśmy do tego zestawienia.  

A girl who grew up in a concentration camp draws a picture of home while living in a residence for disturbed children, 1948

/ fot. magnumphotos.com

Autorem zdjęcia jest David Seymour. Zdjęcie zostało zrobione w 1948 r. w warszawskim domu dla psychicznie chorych dzieci. Dziewczynka o imieniu Teresa przeszła koszmar obozu koncentracyjnego. Została poproszona o narysowanie swojego domu. To co widzimy na tablicy daje nam do myślenia.

Bundesarchiv, Bild 183-2007-0329-501 / CC-BY-SA

Bundesarchiv, Bild 183-2007-0329-501 / CC-BY-SA

Zdjęcie przedstawia uczniów niemieckiej szkoły podstawowej wznoszący Deutscher Gruß. Zdjęcie zostało wykonane w styczniu 1934 r.

Roza_Shanina

Zdjęcie przedstawia Rozę Szaninę, rosyjską snajperkę, której przypisuje się 59 skutecznych trafień. Okrzyknięto ją „niewidzialnym terrorem Prus Wschodnich”. Jako pierwsza z radzieckich snajperek została odznaczona Orderem Chwały. Szanina zginęła podczas ofensywy w Prusach Wschodnich, kiedy osłaniała poważnie rannego dowódcę jednostki artylerii. Miała 21 lat.

Rudolf_Hoess_goes_on_the_gallowsRudolf Hoess (Rudolf Höss) był architektem i komendantem obozu zagłady Auschwitz, którego nazwa stała się symbolem upadku ludzkości. Najwyższy Trybunał Narodowy w Warszawie 2 kwietnia 1947 r. skazał go na karę śmierci. Wyrok ostatecznie wykonano o 10:00 rano 16 kwietnia 1947 r. na terenie obozu w Oświęcimiu. Szubienica, na której go powieszono do dnia dzisiejszego znajduje się na terenie obozu.

Inajiro_Asanuma

Zdjęcie przedstawia 17-letniego zamachowca Otoyę Yamaguchiego, który 12 października 1960 r. podczas odbywającej się w tokijskiej Hibiya Hall i transmitowanej przez telewizję debaty poprzedzającej wybory parlamentarne, zamordował mieczem wakizashi (tradycyjny japoński miecz jednosieczny) lidera Japońskiej Partii Socjalistycznej, Inejirō Asanumę. Niecałe trzy tygodnie później Yamaguci popełnił samobójstwo w celi aresztu dla nieletnich, wieszając się na prześcieradle. Przed śmiercią używając mieszaniny pasty do zębów i wody wykonał na ścianie celi napis: Siedem żyć mojemu krajowi. Dziesięć tysięcy lat Jego Wysokości Cesarzowi!

Chinese_to_be_beheaded_in_Nanking_Massacre

Na zdjęciu widać japońskiego żołnierza na chwilę przed ścięciem głowy mieszkańcowi Nankinu, podczas oblężenia miasta w 1937 r. Podczas trwającej blisko 6 tygodni gehenny Japończycy mordowali swoje ofiary na wiele diabolicznych sposobów. Na porządku dziennym było grzebanie ofiar do połowy ciała i ścinanie im mieczami głów, rozjeżdżanie czołgami, a także spuszczanie wygłodniałych psów, które rozszarpywały uwięzionych. Japończycy nie tylko dekapitowali swoje ofiary lub dźgali je bagnetami, lecz również przybijali je do drewnianych desek, przywiązywali do drzew i słupów elektrycznych, by następnie potwornie okaleczać ciała, zadając przy tym jak najwięcej bólu. Często też dochodziło do swoistego rodzaju krwawych konkursów, kiedy żołnierze walczyli o to, kto zetnie głowy jak największej ilości Chińczyków.

Bundesarchiv, Bild 146-1971-041-10 / CC-BY-SA

Bundesarchiv, Bild 146-1971-041-10 / CC-BY-SA

Pod koniec II wojny światowej, Francuzki, które miały intymne stosunki z nazistami doświadczyły szczególnie upokarzającego aktu zemsty: ich głowy były publicznie golone, a one same zmuszane do przejścia ulicami miast pod gradem wyzwisk. Bardzo często ulica nie ograniczała się wyłącznie do golenia głowy. Wielokrotnie stosowana karą było również rozbieranie kobiety do naga, a następnie malowanie na jej ciele swastyk. Zdjęcie zostało zrobione w Paryżu w 1944 r.

Belle_Moore,_Jennie_Fletcher,_Annie_Speirs,_Irene_Steer_1912

Reprezentantki brytyjskiej drużyny pływackiej na Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 r. Na zdjęciu: Isabella Moore, Jennie Fletcher, Annie Speirs, Irene Steer.

-Colored-_drinking_fountain_from_mid-20th_century_with_african-american_drinking

Zdjęcie przedstawia czarnoskórego Amerykanina pijącego wodę ze specjalnego dystrybutora wody „Tylko dla czarnych”. Oklahoma City 1939 r.

800px-The_Saski_Palace_Warsaw,_destroyed_by_Germans_in_1944

Pałac Saski w Warszawie wysadzony w powietrze przez Niemców w grudniu 1944 r.

Władysława_Kostakówna

W 1929 r. zorganizowano pierwszy konkurs Miss Polonia, którego nazwę wymyślił Tadeusz Boy-Żeleński. Pierwszą Miss została Władysława Kostakówna, wybrana jedynie na podstawie fotografii.

 Churchhill_03

Czy rozpoznajesz postać na zdjęciu? To 20-letni Winston Churchill.

Dead_Rasputin

Pośmiertne zdjęcie Rasputina.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz