„Juden Raus!” – najbardziej kontrowersyjna gra w historii


W zbiorach londyńskiej Wiener Library znajduje się wyjątkowa gra planszowa, wydana przez Gunther & Co. Miała być rozrywką dla niemieckich rodzin lat 30-tych. Zdawałoby się, że nie ma w tym nic szczególnego. „Juden Raus” uznawana jest jednak za najbardziej haniebną grę w historii, wywołując liczne kontrowersje ze względu na swój antysemicki charakter.

play-stone-550574_640Celem planszówki jest wyprowadzenie pionków symbolizujących Żydów poza mury średniowiecznego miasta. W „zabawie bierze udział od 2 do 6 graczy, którzy na przemian rzucają kostką i przesuwają swoje pionki po planszy o tyle pól, ile wypadło oczek. Wygrywa osoba, która jako pierwsza wyprowadziła sześć pionków. Plansza miała być alegorią terenów III Rzeszy, a brama kończąca grę symbolizowała drogę do Palestyny. Do zabawy zachęcać miał napis producenta: ”Pokaż swoje umiejętności rzucając kośćmi, żeby zebrać wszystkich Żydów!

O dziwo gra została ostro skrytykowana przez narodowych socjalistów, okazała się wydawniczą klapą i była ponoć rozdawana za darmo.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Czytelnik pisze:

  Plansz do gry: link

 2. Maław pisze:

  Była też gra komputerowa w robienie obozu śmierci.

 3. hans pisze:

  gdzie mozna kupic to cudo

 4. Tomasz pisze:

  Z chęcią bym pograł! hahaha

Zostaw własny komentarz