Wojna w Wietnamie okiem obiektywu Charliego Haugheya


Fotografia wojenna często ukazuje wojnę z perspektywy nieznanej, często oburzającej czy obrazoburczej. Rolą fotografa wojennego jest ukazanie codzienności walczących stron, okropieństwa wojny i dramatu walki. Tendencja ta nasiliła się podczas wojny w Wietnamie, gdzie prasa i korespondenci wojenni stali się społecznym oknem na konflikt. Wpływało to z kolei na obraz powracających z wojny żołnierzy, którzy byli często spychani na margines jako mordercy. Długi czas radzili sobie oni z traumą konfliktu. Wszelkiej maści korespondentom zawdzięczamy również bogatą dokumentację fotograficzną, do której możemy się dziś odnieść. Żadnemu z fotografów nie możemy odebrać funkcji dokumentacyjnej, ale niewielu z nich należy przypisać artyzm. Tym ostatnim zdecydowanie charakteryzują się zdjęcia Charliego Haugheya.

Nasz bohater służył w 25 Dywizji Piechoty między marcem 1968 a majem 1969 roku. Z racji jego zainteresowania fotografią został wyznaczony przez dowódcę do wykonywania podnoszących morale żołnierzy zdjęć wojny. W jego pracach (wykonał ponad dwa tysiące zdjęć w omawianym okresie) przebija często spokój i artyzm pomimo trwającej wokół wojny. Ukazuje proste sceny z żołnierzami, często uderzające nienaturalnym kontrastem łączącym estetykę i niepokój związany z wojną. Po powrocie do Stanów negatywy trafiły do – o ironio - pudełka na strychu. Ujrzały światło dzienne ponownie w roku 2012. Po zeskanowaniu i publikacji fotografii w Portland w Oregonie Charlie nie mógł spać przez kolejne trzy dni. Trauma wojny powróciła, oto jej dowody…1

CH-47 Chinook transportuje uszkodzonego Bell UH-1 Iroquois. Charlie Haughey, CC BY-NC-SA 2.0

Specjalnie dostosowany opancerzony wóz piechoty oczyszcza przedpole z wrogów. Charlie Hauhey, CC BY-NC-SA 2.0.

Operator karabinu maszynowego M60 popularnie nazywanego przez żołnierzy "The Pig". Warto zwrócić uwagę na barki obciążowe bandoletom z amunicją. Obraz ten na bardzo długo wszedł do kultury masowej Stanów Zjednoczoych. Charlie Haughey, CC BY-NC-SA 2.0.

Operator karabinu maszynowego M60 popularnie nazywanego przez żołnierzy „The Pig”. Warto zwrócić uwagę na barki obciążowe bandoletom z amunicją. Obraz ten na bardzo długo wszedł do kultury masowej Stanów Zjednoczonych. Charlie Haughey, CC BY-NC-SA 2.0.

Żołnierze budujący umocnienia ziemne w bazie wsparcia armii amerykańskiej, prawdopodobnie Fire Support Base Pershing, postacie nieznane. Charlie Haugey, CC BY-NC-SA 2.0.

Żołnierze budujący umocnienia ziemne w bazie wsparcia armii amerykańskiej, prawdopodobnie Fire Support Base Pershing, postacie nieznane. Charlie Haugey, CC BY-NC-SA 2.0.

Kapitan William N. Parish z "świeżymi" żołnierzami nieopodal tunelu Cu Chi. Perish był jednym z popularnieszych oficerów wśród szeregowych żołnierzy. Charlie Haughey, CC BY-NC-SA 2.0.

Kapitan William N. Parish z „świeżymi” żołnierzami nieopodal tunelu Cu Chi. Perish był jednym z bardziej popularnych oficerów wśród szeregowych żołnierzy. Charlie Haughey, CC BY-NC-SA 2.0.

Autor zdjęć w czasie wojny (pozuje z aparatem i światłomierzem) i współcześnie.http://chieu-hoi.com/About, dostęp: 20.02.2015.

Autor zdjęć w czasie wojny (pozuje z aparatem i światłomierzem) i współcześnie.http://chieu-hoi.com/About, dostęp: 20.02.2015.

Jeden z wielu patroli, poprzez długotrwałe narażanie stóp na ucisk i wilgoć (zczegółnie w porze deszczeowej) żołnierze bardzo często cierpieli z podowdu syndromu tzw. stopy okopowej. Charlie Haughet, CC BY-NC-SA 2.0.

Jeden z wielu patroli, poprzez długotrwałe narażanie stóp na ucisk i wilgoć (szczególnie w porze deszczowej) żołnierze bardzo często cierpieli z powodu syndromu tzw. stopy okopowej. Charlie Haughet, CC BY-NC-SA 2.0.

Specjalna formacja dziwięciu Huey'ów (Bell UH-1 Iroquois ) po desancie pięćdziesięciu żołnierzy nieopodal Dau Tieng. Charlie Haughey, CC BY-NC-SA 2.0.

Specjalna formacja dziewięciu Huey’ów (Bell UH-1 Iroquois ) po desancie pięćdziesięciu żołnierzy nieopodal Dau Tieng. Charlie Haughey, CC BY-NC-SA 2.0.

Żołnierze patrolujący opuszczoną plantacje kauczuku. Charlie Haughey, CC BY-NC-SA 2.0.

Żołnierze patrolujący opuszczoną plantację kauczuku. Charlie Haughey, CC BY-NC-SA 2.0.

Więcej zdjęć i album:

http://vet.platestopixels.com/visions/charley-haughey/

http://chieu-hoi.com/Home

http://www.boston.com/bigpicture/2013/03/a_soldiers_eye_rediscovered_pi.html

http://www.crowdsupply.com/chieu-hoi/awwi

http://www.theatlantic.com/photo/2014/12/photos-from-the-vietnam-war-lost-and-found/100871/

http://www.lesinrocks.com/2014/12/17/actualite/des-milliers-de-cliches-oublies-de-la-guerre-du-vietnam-ressurgissent-11541801/

 

Korekta i redakcja: Grzegorz Antoszek

  1. http://chieu-hoi.com/Home, dostęp: 20.02.2015 []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz