Putin uznał pakt Ribbentrop - Mołotow za „legalny akt dyplomacji”


W 2009 roku w czasie obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, Władimir Putin potępił pakt Ribbentrop - Mołotow. Dziś zmienia jednak zdanie, nazywając ten zbrodniczy układ „w pełni legalnym aktem dyplomacji”.

Władimir Putin

W czasie debaty „Nowi i starzy wrogowie Rosjan”, zorganizowanej we wtorek przez Fundację im. Stefana Batorego, dyskutowano o obecnych stosunkach polsko - rosyjskich. Spotkania te odbywają się w ramach Klubu Polsko - Rosyjskiego, który jest miejscem dyskusji socjologów, politologów, publicystów etc z obydwu krajów. Głównym tematem rozmów była ewolucja polityki Kremla wobec Ukrainy i Europy zachodniej.

Iryna Czeczel, redaktor naczelna internetowego magazynu „Gefter” powiedziała, że Rosja prowadzi politykę „braku alternatywy”. Polega ona na propagowaniu idei walki z zagrożeniami zewnętrznymi np. z faszyzmem. W związku z tym konflikt na wschodzie Ukrainy przedstawia się jako ciąg dalszy walki z nacjonalistami ukraińskimi z lat 40. XX wieku. Dodatkowo dochodzi do tego przekonanie o Ukrainie, która jest integralną częścią Rosji. Jest to stary, propagandowy mit, który wykształcił się w epoce baroku. Wymyślili go kijowscy duchowni, którzy działali na służbie carskiego dworu. Ciągle funkcjonuje polityczno - historyczny model kontynuacji pomiędzy Rusią Kijowską, a Księstwem Moskiewskim (Yohanan Petrovsky-Shtern).

Obecnie trwa w Rosji nowy proces „ustosunkowania” się do Zachodu. Propaganda zaś korzysta ze starych wzorców z czasów Związku Radzieckiego. Pod względem politycznym nowym straszakiem stały się rosyjskie mniejszości narodowe rozsiane po były republikach sowieckich np. na Łotwie, Litwie, Estonii, Ukrainie, Kazachstanie etc. Doświadczenia XX wieku nakazują demokratycznej Europie mieć się na baczności, zwłaszcza jeśli chodzi o ambitną Rosję.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz